Мултипликатори

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от tommy12 »

Владимир написа:
sestrata написа:Същото, както и при фиксирана шпула - бързооборотните са за примамки с малко съпротивление (джигове, воблери миноу), а бавнооборотните за такива с голямо съпротивление (кренкове, въртележки) и тежък риболов. :)
Демек,SW-XG серийте са идеални за пъстърва на туич :roll:
Ето едно подходящо комбо за риболов на пъстърва, макарата е Daiwa Pixy, пръчката е поръчков Boron Soul BC предавателното число е 6,8:1. С едно уточнение снимките не са мои!

Изображение

Изображение

Пръчкта е Poison Glorious Multi Role BFS, не много подходяща за пъстърва заради стегнатия и строи, но става, макарата е Shimano Aldebaran BFS XG отлична макара за пъстърва с плитка шпула много лека мисля че беше само 145 грама предавателно число 8,1:1.

Изображение
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от smog »

Само да вметна за предавателните числа.
Тъй като бейтфинес конецепцията е предимно за леки джигове, то и високите предавателни числа са за джиг приложения.
Не случайно Daiwa T3 air се предлага в два варианта 8.6:1 и 6.8:1 съответно за джигове и воблери - пише го на сайта на Дайва.
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от tommy12 »

И аз да добавя нещо, може да се каже че 6,2:1 и 6,8:1 са универсални предавки които са подходящи и за jig и за карнкаване на воблери. Така че ако се търси макара която да се ползва за двата метода или да е по универсална това ще е предавката. Също така не казвам че не може да се кранква с макара с предавка 8,6:1, на този свят всичко е възможно :D
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1965
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 647 пъти
получил Браво: 586 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от yuri todorov »

Когато говорим за предавателните числа и приложението на мултипликаторите при различните видове риболов и примамки, е важно да съобразим в същност другата важна характеристика - влакното което се обира за един оборот на дръжката.
То в същност е важната компонента, защото не винаги по-висока предавка е задължително да значи по-вече обрано влакно.

Различните марки предлагат в новите си модели шпули с различен т.е. по-малък, диаметър. На практика, се получава така че имаме различни характеристики в на пръв поглед ,,почти еднакви,, макари на една и съща марка но произведени през няколко години.

Интересното в последните години е, че има модели включващи макари с няколко различни ,,скорости,, на обиране.
Такъв е и новия STX#RVO3 на ABU GARCIA, който освен с иновативното за генерация 3 е представен и в три различни скоростни варианта - 6.4, 7.1 и 8.0 оборота.


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
pronenkoff
Мнения: 171
Регистриран на: Сря Авг 25, 2010 16:31
Риболов: spinning 4ever
Местоположение: Сф / СЗ
дал Браво: 3 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от pronenkoff »

Добре, за предавателното число ми се изясниха нещата, а сега да Ви попитам за грамажа на примамките..Ясно е, че с големи примамки се справят макарите и ако избираме такава за по тежък спининг е трудно да сбъркаме, но как да подберем правилната, бюджетна, първа макара (такъм) за лайт риболов, за примамки от сорта на 10-15гр. По магазините има доста "сапунерки" с ценови клас 100-150лв. но не се разбира по нищо, каква им е долната граница на хвърляна тежест, единствено предавателното им число може да ти даде някаква насока, но ако не си достатъчно информиран, по скоро би те объркало.

Поздрави
Catch the moment, Release the fish.

"Даже и най-скъпият часовник има само 60 минути в час.“
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от quietriot »

pronenkoff написа:Добре, за предавателното число ми се изясниха нещата, а сега да Ви попитам за грамажа на примамките..Ясно е, че с големи примамки се справят макарите и ако избираме такава за по тежък спининг е трудно да сбъркаме, но как да подберем правилната, бюджетна, първа макара (такъм) за лайт риболов, за примамки от сорта на 10-15гр. По магазините има доста "сапунерки" с ценови клас 100-150лв. но не се разбира по нищо, каква им е долната граница на хвърляна тежест, единствено предавателното им число може да ти даде някаква насока, но ако не си достатъчно информиран, по скоро би те объркало.

Поздрави
Като за начало вземаш това и отиваш да се учиш на кастинг, за парите си е уникално добро.Ако ти хареса и ще продължиш , тогава вече търсиш друго по качествено.
Изображение

http://naslukabg.com/Awa-Shima%20Carver ... tiplikator" onclick="window.open(this.href);return false;
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Малко инфо

Мнение от Мунчо »

Няма пряка връзка с темата, но мисля да се "хързулна" с едно "дялано "Абу""... :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1965
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 647 пъти
получил Браво: 586 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от yuri todorov »

Мунчо написа:Няма пряка връзка с темата, но мисля да се "хързулна" с едно "дялано "Абу""... :lol:
ЗАдръж малко хлъзгането!

Сигурен съм, че скоро ще извадят и най-интересното си предложение за тази година!


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от smog »

Муни ти си пурист. Трябва ти K.T.F. мулти...
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от quietriot »

yuri todorov написа:
Мунчо написа:Няма пряка връзка с темата, но мисля да се "хързулна" с едно "дялано "Абу""... :lol:
ЗАдръж малко хлъзгането!

Сигурен съм, че скоро ще извадят и най-интересното си предложение за тази година!
Мда и аз го чакам да се "хлъзна" и да заложа на кастинга тази година в редките ми ходения за риба , но пък зад блока може всеки ден :wink: :mrgreen: и комшиите свикнаха , пък и се разбрахме с още един кастингист за турнир на гумаджийната по подмятане в гума от 20м на по бира.
Абе стимул винаги има.
Аватар
pronenkoff
Мнения: 171
Регистриран на: Сря Авг 25, 2010 16:31
Риболов: spinning 4ever
Местоположение: Сф / СЗ
дал Браво: 3 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от pronenkoff »

quietriot написа:Като за начало вземаш това и отиваш да се учиш на кастинг....
Етапа с целенето на предмети на поляната и разплитането на бради съм го оттренирал вече, като се затопли пак..по скоро нещо друго и конкретно исках да разбера с въпроса си, но здраве е :wink:

Поздрав
Catch the moment, Release the fish.

"Даже и най-скъпият часовник има само 60 минути в час.“
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от quietriot »

pronenkoff написа:
quietriot написа:Като за начало вземаш това и отиваш да се учиш на кастинг....
Етапа с целенето на предмети на поляната и разплитането на бради съм го оттренирал вече, като се затопли пак..по скоро нещо друго и конкретно исках да разбера с въпроса си, но здраве е :wink:

Поздрав
Е няма как да знам, че си го минал :wink: питай конкретно ако мога аз ще ти отгововоря или Юри и Павката или и тримата.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Малко инфо

Мнение от Мунчо »

Обидно я изпуснахме, другари - за няма и един паунд :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: ... Хубаво виках на приятеля да бидва направо с по 10, но той бе по-загрижен за финансовото ми състояние от мен, а логичния резултат от този похвален алтруизъм бе бахур... :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от smog »

Пацо, най-евтиния вариант е Шимано Курадо 51 със Авейл шпула, или по-скоро може би Abu Revo LT.
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
pronenkoff
Мнения: 171
Регистриран на: Сря Авг 25, 2010 16:31
Риболов: spinning 4ever
Местоположение: Сф / СЗ
дал Браво: 3 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от pronenkoff »

Вчера имах честта и удоволствието да се докосна до въпросното Рево.. уникално е наистина, но по- скоро исках да разбера друго, а именно как да тълкуваме възможностите на една макара като въпросната Ава- шима или Абу Блек- макс или всяка една такава до 100$, но явно няма да го намеря в този ценови клас. Благодаря ти все пак :wink:

Поздрав
Catch the moment, Release the fish.

"Даже и най-скъпият часовник има само 60 минути в час.“
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”