Сомски сонар

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от LVitchev »

Щом има гнездо за бушон,значи трябва да има бушон.Явно има опасност да стане мяк щом са го сложили.Ако беше излишно,нямаше да си правят труда да го слагат :idea: :idea: :idea:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от Tomahawk »

Задължително , предпазител ( бушон) И от алтернатора няма да има проблем но задължително трябва да имаш акумулатор (товар на напрежението от алтернатора.) .
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
ribi75
Мнения: 46
Регистриран на: Пон Юли 16, 2012 14:27
Риболов: от лодка

Re: Въпрос за сонар Lowrance Elite 5

Мнение от ribi75 »

bulstar_nikolov написа:
Pike1 написа: С риск някой да ме обвини, че ви правя реклама Миро, искам да кажа, че това си е супер предложение, направо бюджетно за любителя риболовец. Много ми харесва сонара и като дойде време да сменя Прото ще мисля за такъв. :wink:
Единствения му недостатък е, че процесора, който са сложили и той е бюджетен, и на моменти му трябва малко време (особенно при първоначалния старт). Ама това може би е, защото съм се разглезил от HDS 12 Touch :D

Иначе 7" екран е перфектен, дори и разделен на 3. Има DSI, има традиционен сонар, има и картограф с подробна карта. И парите са му доста прилични!

Изображение
тоя модел показвали напрежението на акумулатора
Аватар
Чичо Манчо
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Юли 12, 2013 1:01
Риболов: Морски и Тролинг

Re: Въпрос за сонар Lowrance Elite 5

Мнение от Чичо Манчо »

ribi75 написа: тоя модел показвали напрежението на акумулатора
Аз съм с Elite-5, и има опция да показва волтажа
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от Булстарите »

Bokser написа:сондата задължително ли трябва да е във вода?
Не, сонди под 1kW няма проблем да работят на сухо.
Bokser
Мнения: 314
Регистриран на: Чет Дек 29, 2011 12:30
Местоположение: Благоевград
получил Браво: 1 път

Re: Сомски сонар

Мнение от Bokser »

bulstar_nikolov написа:
Bokser написа:сондата задължително ли трябва да е във вода?
Не, сонди под 1kW няма проблем да работят на сухо.
Мерси, но все пак, като за първо включване в демо режим от шубе топнах сондата в легена. :lol:
Аватар
XCT
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 13:10
Риболов: речен
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от XCT »

franko написа:Първата работа ,като го включиш е да влезеш в режим на симулация.
Защо трябва да се пусне в режим на симулация?
Грешка ли е ако се пусне директно в работен режим и след това се направят настройките?
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от Pike1 »

Doktorcheto написа:Здравейте колеги, дайте съвет какъв сонар да си купя. Колебая се между LOWRANCE HDS 5 GEN 2 и Humminbird 597cx HD DI Combo? Сонара ще се ползва на Дунав.

Ако имате и други предложения за сонари със структурно изображение ще се радвам да споделите.
MEMENTO MORI
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от Pike1 »

XCT написа:
franko написа:Първата работа ,като го включиш е да влезеш в режим на симулация.
Защо трябва да се пусне в режим на симулация?
Грешка ли е ако се пусне директно в работен режим и след това се направят настройките?
В режим на симулация сондата не работи. Мисля, че настройките се запазват.
MEMENTO MORI
Bokser
Мнения: 314
Регистриран на: Чет Дек 29, 2011 12:30
Местоположение: Благоевград
получил Браво: 1 път

Re: Сомски сонар

Мнение от Bokser »

Pike1 написа:
XCT написа:
franko написа:Първата работа ,като го включиш е да влезеш в режим на симулация.
Защо трябва да се пусне в режим на симулация?
Грешка ли е ако се пусне директно в работен режим и след това се направят настройките?
В режим на симулация сондата не работи. Мисля, че настройките се запазват.
Да, запазват се.
Аватар
Husky Jerk
Мнения: 251
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2010 14:15
Местоположение: София

Re: Въпрос за сонар Lowrance Elite 5

Мнение от Husky Jerk »

ribi75 написа:
bulstar_nikolov написа:
Pike1 написа: С риск някой да ме обвини, че ви правя реклама Миро, искам да кажа, че това си е супер предложение, направо бюджетно за любителя риболовец. Много ми харесва сонара и като дойде време да сменя Прото ще мисля за такъв. :wink:
Единствения му недостатък е, че процесора, който са сложили и той е бюджетен, и на моменти му трябва малко време (особенно при първоначалния старт). Ама това може би е, защото съм се разглезил от HDS 12 Touch :D

Иначе 7" екран е перфектен, дори и разделен на 3. Има DSI, има традиционен сонар, има и картограф с подробна карта. И парите са му доста прилични!

Изображение
тоя модел показвали напрежението на акумулатора

Показва волтажа.

Изображение
Всички риби плуват,само пържените не!
Bokser
Мнения: 314
Регистриран на: Чет Дек 29, 2011 12:30
Местоположение: Благоевград
получил Браво: 1 път

Re: Сомски сонар

Мнение от Bokser »

Здравейте колеги. Искам да попитам ползващите Lowrance Mark-5x Pro, нормално ли е (според мен не, но искам да си изясня сондата ли прави номера или самият сонар), нормално ли е след около 2 часа работа на вода, "машинката" почва да ми показва странни дълбочини и не ми рисува дъното. При положение, че дълбочината е от 11 до 18 метра, сонара почва да мени дълбочините 6 - 7 - 9 - 7,6 - 1,5м и почва постоянно да ми писка алармата за плитчина? Гася го и при включване изписва за 2-3 сек. 13 метра и пак се почва тотото с постоянна промяна на дълбочината и включване на алармата. Да отбележа, че сонара е чисто нов и на три пускания във вода, като първото беше за не повече от час на водоем с дълбочина до 8 метра и беше само, колкото до мерака да го пробвам. Следващото влизане на Стойковци, ми направи впечатление, но не писах, като мислех, че грешката е някъде във задсонарното устройство. Тая неделя се повтори същото упражнение и същата ситуация на екрана на сонара. Като го оставя примерно половин час изключен почва да работи нормално и пак забива. Още първия път проверих, дали няма закачени водорасли по сондата, но тя си беше чиста. Понеже ми предстои една седмица риболов(разходка) по Искъра, ако някой се е сблъсквал с подобен проблем да драсне, да знам дали да го рекламирам, че си е чисто нов. :wink:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от kalinux »

На Хъмина може да бърка дъното ако му е зададено да не сканира от определена дълбочина надолу (Max Depth параметъра) и първото по-силно отражение от нещо (примерно оловото) го приема за дъно. Може да е нещо подобно при теб, може би хваща твърде силен термоклин, не съм сигурен. Но трябва да ти го дава независимо от времето за работа. По-вероятно е технически проблем.
С внимание към детайлите
Bokser
Мнения: 314
Регистриран на: Чет Дек 29, 2011 12:30
Местоположение: Благоевград
получил Браво: 1 път

Re: Сомски сонар

Мнение от Bokser »

Батерията е заредена и проверена с мултицет и самия сонар отчита 12,1 V. Дълбочината е настроена на 25м., но на автоматичен режим не съм го пробвал. Интересно е, че се включва и постоянно аларма за плитко, която е настроена на 2 м., а водоема го познавам и там е от 11 до 18 метра.
kalinux, последно, като почна да се е*бава с мене извадих всички въдици от водата и ........ резултата си беше същия. :roll:
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от Pike1 »

Така както си го описал не звучи добре. Щом е настроен на 25м. може да се обърка при по-голяма дълбочина. Сложи го на режим плитка вода и виж как е. По принцип до 30м. в режим плитка вода работи най-добре.
MEMENTO MORI
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”