Въдица за Спининг от брега.

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Георгиев
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2016 12:40
Риболов: Какъвто се наложи , но спининг ми е в сърцето.
Местоположение: Плевен
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 35 пъти

Въдица за Спининг от брега.

Мнение от Георгиев »

Здравейте колеги, напоследък се запалих (много сериозно при това )по този вид риболов.Точно затова ми трябва съвет от професионалист .Имам 2 спининг пръчки , които са доста мултифункционални .Вършат ми работа ,но не съм сигурен в тях .Вадил съм щуки и сомове до 4 кг.,но точно тогава усета ми казва ,че няма накъде повече .Основно ловя по Искъра и други реки с неговите ,и по малки от неговите размери .Точно затова почавам да се колебая , каква акция ми трябва , колко да е твърд пръста , защото колкото по фина въдица ,толкова по -голям кеф.Разглеждах сума сайтове ,но вашите очи са по набити, със сигурност.Отворен съм за предложения както за пръчка,така и макара, и плетено влакно(ако има 2ра ръка ще е супер ).Не бих отделил повече от 300 лв за тези неща ,засега.Благодаря предварително на всички , които разгледаха темата ,Наслука !
Аватар
pikehunter
Мнения: 38
Регистриран на: Сря Окт 01, 2014 14:52
Риболов: спининг, тролинг
Местоположение: Симеоновград/Хасково
дал Браво: 92 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Въдица за Спининг от брега.

Мнение от pikehunter »

Здравей, колега!
Всичко зависи от това с колко грама примамки и какви риби ще ловиш - универсален спининг няма!Другото много важно нещо е самата пръчка да ти пасне и да ти е удобна на теб лично.Варианти доста. Но като за начинаещ спинингист бих ти препоръчал:
пръчка - http://shop.fishing-tackle.bg/rods/gad-fair.html
макара - http://megafishing.bg/product/1286/maka ... usima.html 3000
конец - http://www.filstar.com/bg/%D0%92%D0%BB% ... reen/6460/
niki71
Мнения: 256
Регистриран на: Чет Окт 27, 2011 13:17
дал Браво: 27 пъти
получил Браво: 53 пъти

Re: Въдица за Спининг от брега.

Мнение от niki71 »

Здравей,
напиши какво имаш до момента да не дублираме идеите...
Георгиев
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2016 12:40
Риболов: Какъвто се наложи , но спининг ми е в сърцето.
Местоположение: Плевен
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Въдица за Спининг от брега.

Мнение от Георгиев »

Благодаря, за бързите отзиви !Това ,което pikehunter ми предложи не са лоши като идея единствено дължината на въдицата не мога да разбера .niki71 мерси все пак.Всъщност ,нещата, които аз имам не ги знам много по марки.Знам само че макарата ми е 2000, а виждам повечето ловят с 3000, и грамажът на въдицата е не повече от 15гр.Целта ми е лека по -лека да излизам от клуба на начинаещите спининг риболовци.А целта ми е распер .Той е причината да сменя пръчката ,защото последният път когато извадих един едва кило и нещо сериозно опъна нещата до предела ,също така и сом .Тези две доста агресивни риби ще започна да преследвам и ми трябва нещо сигурно,но не и грубо.
Аватар
kapitan4etooo
Мнения: 99
Регистриран на: Чет Апр 03, 2014 12:15
Риболов: Спининг и кльонк
Местоположение: Русе
дал Браво: 274 пъти
получил Браво: 625 пъти

Re: Въдица за Спининг от брега.

Мнение от kapitan4etooo »

Аз ловя с гада, хубава сопичка си е за парите, чувствителна твърд гръбнак бърз строй, ползвам си я и за джиг, чува много хубаво силиконите и за екусимката не те е излъгал колегата,читава макарка на ниска цена...
stingar
Мнения: 39
Регистриран на: Сря Дек 10, 2014 20:32
Риболов: spinning
Местоположение: Manchester
получил Браво: 3 пъти

Re: Въдица за Спининг от брега.

Мнение от stingar »

Здравей,

Много трудно решение трябва да вземеш но ще се опитам да те ориентирам.

Кефалалова пръчка която става и за всички останали хищници до 5кг:

Дължина 6'6" / 1.98м до 7'6" / 2.28
Тест (примамки) 3 - 15гр



Сом + Големи Распери и Щуки:

Дължина 7'6" / 2.28м до 8' 9" / 2.65м
Тест (примамки) 5-25г до 10-35г


Макара: Размера на макарата се избира само след като се вземе пръчката, слагаш я и проверяваш баланса с хвата който обикновенно държиш пръчката Ако върха се клони на пред слагаш по-голяма и обратно ако се вдига на горе по-малка. Всеки модел макара има ралична тежест и на различните марки размерите се различават по големина.

Пръчка: Реката определя дължината ако има много растителснот по-къса пръчка е винаги много по-удобна за ползване, провиране през храсти, точността на кастинга е с пъти по-добра и можеш спокойно да си мяташ под дървета и клони а там се крият и рибоците. Ако местата са чисти или имаш растителност непосредственно покрай брега може да се наложи да ползваш пръчки с дължина до 2.7м аз ползвах такава по Тунджа тъй-като беше невъзможно да се прави проводка на примамката с по-къса.


Сом + Щука Ползват се сравнително тежки блесни и воблери и пръчката трябва да има тест поне 25г. и дължина 2.4м като аз препоръчвам 2.7м и тест до 35г.

Распер: Распера е много бърза и силна риба но се ползват доста по-леки примамки и обикновенно не се забива на дъното с цел да се скрие в коринища и подмоли което позволява доста по-лек такъм. Аз лично бих ползвал пръчка с по-лек тест до 15-18г и дължина не повече от 2.10м. Имай в предвид, че Искър не е Дунав където за распер се ползват примамки до 25г и дължина на пръчка до 3м за да се достигнат рибите!


Дори и с УЛ пръчка може да се извади рекордна риба стига да си търпелив и да има къде да си играеш с нея. По-важно е да решиш какво ще гониш. Ако си се насочил към сом и големи щуки взимай пръчка 2.4-2.7м с тест до 35г. За кефал и распер мисля, че ще ти е доста по-приятно да ловиш с пръчка до 2.1м и тест до 15г и спокойно ще си извадиш сом и щука с размери до 5кг ако има къде да я измориш.
Rods:...............................................Reels:
Tenryu Swat SW97ML 8-35g......................Daiwa Certate 3012h
Tenryu Rayz RZ68LML 2-10g.....................Daiwa Luvias 3012
YAMAGA BlueSniper Blanks 95M 80g.............Daiwa Catalina 4020pe-h
Георгиев
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2016 12:40
Риболов: Какъвто се наложи , но спининг ми е в сърцето.
Местоположение: Плевен
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Въдица за Спининг от брега.

Мнение от Георгиев »

Благодаря Ви! Определено ме улеснихте.Аз вече съм започнал търсенето ,но наистина много ми помогнахте .Аз също съм с екусима,но е 2000 и не знам колко е удачна ,но е много здрава и не прави никакви проблеми.Иначе в последно време имам сериозни удари ,и стават все по сериозни, и при 50% от тях стискам пръта и чакам да кротне .Наслука на всички Ви пожелавам.
q.hauzer
Мнения: 103
Регистриран на: Пет Мар 08, 2013 14:42
Риболов: Муха,спининг
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 62 пъти

Re: Въдица за Спининг от брега.

Мнение от q.hauzer »

Здравей колега може да погледнеш тази въдица http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 48#p981648
Ако има колеги с такива нека кажат впечатления. :tup:
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 489 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Въдица за Спининг от брега.

Мнение от Iso »

Сега да сме по-точни темата е "Спининг от брега", ама от кой бряг? Колегата пише за р. Искър, ама в коя част?
"Вадил съм щуки и сомове до 4 кг.,но точно тогава усета ми казва ,че няма накъде повече." Къде, от кой бряг от р. Искър ли? Та чак сега идва въпросът "От кой бряг?" и веднага следва "Каква риба"? и веднага следва с какви примамки и т.н.
Едно време, когато ме учеха да ловя риба беше лесно: намираш, по втория начин, каменарски взрив, отиваш на брега, палиш, хвърляш във водата и после събираш в чувала. А сега само разходи - билети, въдици, примамки, корди, макари, тотално безрибие и т.н. Мисля, че скоро въдиците ще са приоритет само за колекционерите. :D
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”