За ластиците и поводите

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Аватар
Samuil
Мнения: 2680
Регистриран на: Сря Яну 12, 2005 22:57
Риболов: Spinning
Местоположение: София

Мнение от Samuil »

Към Асен: Асене прав си, така е. Ама нали все да вземем нещо по-яко, по мощно... Пък като я спраскам, халал да е... няма да ми е за сефте да чупя въдица, така де! :oops:

Към Чичо Веско: Говорих с човека. Обяснението е много просто: Влакната на Колмик /както и повечето други влакна/, не отговарят на посочената си дебелина /той ги мери с микрометър/. 0.25 всъщност е 0.28 мм. Така че той говори за реалната дебелина, която отговаря на посочените от Сенсас максимални величини.

По въпроса за съответствията на дебелините на влакната и тяхната товароносимост, посочени на опаковката, можете да питате също така и Ивайло Христов. Той е ходил на специалицирано световно риболовно изложение в Полша, на което са правили тестове на повечето известни марки влакна. Малко са били тези, които съответстват както на дебелината, така и та тяхната товароносимост. Вкл. и Мавер имат сериозни разминавания.
Аватар
Чичо Веско
Вносител
Мнения: 1302
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 14:39
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 1 път
получил Браво: 8 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Чичо Веско »

Samuil написа:Към Чичо Веско: Говорих с човека. Обяснението е много просто: Влакната на Колмик /както и повечето други влакна/, не отговарят на посочената си дебелина /той ги мери с микрометър/. 0.25 всъщност е 0.28 мм.
Без да изпадаме в излишни спорове (в които ще излеза прав!), попитай го този "инженер с микрометъра" за кой модел влакно за поводи на COLMIC става въпрос. Аз съм "малко" в по-голяма степен пристрастен по отношение на COLMIC и затова реагирам така, иначе нищо лично, знаеш нали?! :D
А за Ивайло, Полша, изложенията, тестовете... това са приказки от хиляда и една нощ, които се разказват в магазините, когато някой си купува влакно. В което, разбира се, няма нищо лошо :D
colmic.bg

Like Colmic.bg

И утре е ден...но друг!
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Аз на чичо Веско преди още му бях писал за едно влакно дето ми направи таъкв номер и му казах за какво става въпрос. Сега ловя с един друг модел на Колмик, но от него съм по-доволен за момента.
Аватар
Samuil
Мнения: 2680
Регистриран на: Сря Яну 12, 2005 22:57
Риболов: Spinning
Местоположение: София

Мнение от Samuil »

Чечо Веско, става дума за за влакното Фендрийл, или Фендер, както преди се е казвало. 0.25 всъщност е с дебелина 0.28 мм. Човека го е мерил с няколко различни микрометъра. Купил го е от теб между другото, на изложение в София преди 2 години.

За Ксило обаче мнението му е много високо. То напълно отговаря както на дебелината си, така и на посочената издържливост. Човека използва такова за поводи.
Аватар
ASSENAS
Мнения: 2558
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:27
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Хай

Мнение от ASSENAS »

На един от ластиците, които ползвам (1.0 mm) пише, че е за риби до 2.5 килограма. Препоръчват да се ползват влакна за линията и повода съответно 0.14 и 0.10. Дано това ви помогне.
Мъдроста ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.
Аватар
Samuil
Мнения: 2680
Регистриран на: Сря Яну 12, 2005 22:57
Риболов: Spinning
Местоположение: София

Мнение от Samuil »

Асене, това напълно съвпада с таблицата на Сенсас, която публикувах по-горе.
Аватар
chirusa_bg
Мнения: 848
Регистриран на: Сря Фев 16, 2005 12:58
Местоположение: Sofia

Мнение от chirusa_bg »

Сами , а на какво си решил да ги монтираш тез ластици ?
Май и аз ще взема да си нарежа директния пък каквото стане
ПП. Какви са цените на ластиците- горе долу на колко излета се сменя тази проклетия.

10Х
Goat Food!
Тимев
Мнения: 659
Регистриран на: Сря Юни 01, 2005 8:57
Местоположение: София

Мнение от Тимев »

За риби до кило на язовир и половинка на река може да не си правиш труда - с жило кефът е голям! :D
Аватар
chirusa_bg
Мнения: 848
Регистриран на: Сря Фев 16, 2005 12:58
Местоположение: Sofia

Мнение от chirusa_bg »

Няма да е жило , но все още се колебая и за ластика- много ми е мек пръта и без ластик, пък и чух много мнения Против ластика на директен- говоря за самоделки .
Goat Food!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Към chirusa_bg: колега, слагането на ластик на телескопа е като слагане на кондом на оная работа - губиш много от чувствителността, но пък не ти пука къде ще отиде ... рибата. :D Твърдо съм за ластик на всякаква пръчка. Като начало ти препоръчвам 1.1 до 1.2мм, ако ловиш с 0.10 - 0.12 повод. А като хванеш първата по-едра риба на фин такъм, повече няма да помислиш да работиш без ластик. Аз съм така от 96 г. 8)
Аватар
Samuil
Мнения: 2680
Регистриран на: Сря Яну 12, 2005 22:57
Риболов: Spinning
Местоположение: София

Мнение от Samuil »

chirusa_bg написа:Сами , а на какво си решил да ги монтираш тез ластици ?... Какви са цените на ластиците- горе долу на колко излета се сменя тази проклетия.

10Х
Ами на щека ги монтирам. Цените са средно около 5-6 лв, има и по 8-9 лв. А на колко време се сменя - виж, това не знам. Но поне 1 риболовна година би трябвало да изкара.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”