За ластиците и поводите

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Аватар
Samuil
Мнения: 2680
Регистриран на: Сря Яну 12, 2005 22:57
Риболов: Spinning
Местоположение: София

За ластиците и поводите

Мнение от Samuil »

Колеги,

Някой може ли да ми даде информация /макар и с приблизителни данни/ за това, на кой размер ластик какъв максимален диаметър на повода съответства?

Мерси.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Примерно аз ловя с 1.3мм на 0.12 повод.
Тимев
Мнения: 659
Регистриран на: Сря Юни 01, 2005 8:57
Местоположение: София

Мнение от Тимев »

Имам предвид ластиците за директен - не ловя с щека. Значи според мен това не може да се фиксира точно. Ловя с ластик 1.2 мм и могат да се ползват поводи от 0.09 мм до 0.14 мм. Повода зависи от големината на рибите. Ластика се разпъва повече или по-малко в зависимост от големината и тяхната борбеност, а поводът при разпънат ластик се къса горе-долу както и без ластик, в зависимост от неговата издръжливост. Предназначението на ластика не е да пази повода от скъсване, а да изморява рибата. Различни ластици на различните му топсети ползват май само състезателите.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Тимев написа:Предназначението на ластика не е да пази повода от скъсване, а да изморява рибата.
Perfektno, 10 x :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Как така колеги, не пази повода от скъсване. Естествено, че ластикът е против скъсване на повода и за морене на рибата. Те нещата са свързани.

Върпосът на Samuil, може да се разглежда така: коя е максималната дебелина на повода, която не къса ластика. И точно на това беше моя първи отговор. Мога да добавя и вариант 1мм-0.10мм повод, или 1.2мм-0.11мм. Горе долу това са приблизителни варианти. Зависи от качеството на влакното и на ластика. Ако щете и друг пример 2.2мм-0.25мм :D (тествано).
Аватар
Samuil
Мнения: 2680
Регистриран на: Сря Яну 12, 2005 22:57
Риболов: Spinning
Местоположение: София

Мнение от Samuil »

Точно така, Калине, това имах предвид.

По въпроса има развитие - тази неделя си купих втори ластик, този път на Сенсас, и на него бяха отбелязани минималния и максималния повод, за който е предназначен. Първото число предполагам е свързано с минималната дебелина за използване, защото вече под тази дебелина ластика губи своята роля при моренето на рибата, т.е. вече не се разтяга както трябва - къса се преди това. Второто число е вече това за което говорим - максималната дебелина, при която се къса повода, а не ластика /което е и целта/.

Прилагам схемата на Сенсас, за която приятел професионалист ми потвърди, че ги е тествал достатъчно и напълно отговарят на написаното /той използва влакна Колмик/:

№ 2 = 0.60 mm = 0.06 to 0.08 mm
№ 3 = 0.70 mm = 0.06 to 0.10 mm
№ 4 = 0.80 mm = 0.07 to 0.12 mm
№ 5 = 0.90 mm = 0.08 to 0.12 mm
№ 6 = 1.00 mm = 0.10 to 0.14 mm
№ 8 = 1.20 mm = 0.10 to 0.16 mm
№ 10 = 1.40 mm = 0.12 to 0.18 mm
№ 12 = 1.60 mm = 0.14 to 0.25 mm

Предполагам, че и при останалите марки ластици положението ще е подобно. Лошото е, че не дават инфо за това. Дори и другите много добри - Престън.

Аз напазарувах №10, че за по-голям въдицата ми май не става. Ама то и това си е здраво - кога ще седнеш да използваш повод 0.18???
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Чакай сега Самуиле. Не се изхвърляй на дебели ластици. с 1.4 мм ще скубеш шарани по 2-3 кила като парцали, но ако трябва да ловиш капризна бабушка или каракуда с 0.10 повод, все едно че нямаш ластик. Целта на ластика е да се разтяга умерено, без да ти къса влакното с което имаш намерение да ловиш. И понеже масовия повод е 0.10 до 0.12 масовия размер ластик е от 1мм до 1.2мм. Аз лично предпочитам по дебелия (1.3) защото последните години наблягам на тематичен риболов за скобар, морунаж и платика и масовия ми повод е 0.12 много качествен, с намерение ако се закачи някой шаран до 3 кг да го боря. Това не ми пречи да ловя и с 0.10 повод, просто оставям ластика по-малко натегнат. С дебелия ластик имам по-малко проблеми с късането му, когато е наранен и не съм го подменил. Иначе винаги е по-добре по-тънък ластик, но не по-слаб от повода. Така имаш повече шансове да извадиш голямата риба. В момента съм много, много доволен от Preston. От началото на сезона съм с едно парче от него и още не е наранено, без дори да го смазвам. Досега не съм имал подобен ластик.

Сетих се още, че е от значение на колко наставки от топсета ще монтираш ластика в зависимост от дебелината му. Това нещо го пише на всяка марка ластици.
Тимев
Мнения: 659
Регистриран на: Сря Юни 01, 2005 8:57
Местоположение: София

Мнение от Тимев »

[quote="kalinux"] коя е максималната дебелина на повода, която не къса ластика.
По-дебел повод да скъса ластика?:P :shock: По-скоро ще се счупи прътът. :oops:
Аватар
Metodi
Мнения: 717
Регистриран на: Вто Яну 18, 2005 11:36
Местоположение: Sofia

Мнение от Metodi »

Сами , таблицата е горе долу вярна . Аз съм пробвал по-дебели ластици , примерно 1,85 на Престън с повод 0,22 и ми се къса повода. Засега несъм качвал размера на повода, но си мисля , че този ластик ще издържи до 0,25 повод. Както каза Калин зависи и на кое коляно ти е ластика. На мен 1,85 ми е на трето и е много хлабав за да има доста разтегливост при закачане на голяма риба.
Сега за мене нещо като универсален е ластика 1,15 или 1,30 . с такива ластици съм ловил килограмови морунажи в много бърза река и с 20 грамова близалка. Също с този ластик ловя и скобар в река и на него слагам повод до 0,14 и съм нямал никакъв проблем.
Според мен са много различни всички ситуации и трябва да се взимат под впредвид много фактори преди да пуснеш такъма и да почнеш да ловиш. Като се засечем на някой риболов ще си говорим на дълго и широко, по рибарски:)
Master Fishing
Аватар
outsider
Мнения: 2673
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 183 пъти
получил Браво: 4699 пъти

Мнение от outsider »

Момчета,някои ползвал ли е кухи лastици? Вярно,не стават за ловене с поводи под 0,12,но за по-дебели нямат никаква конкуренция-много по-еластични са,морят рибата по-бързо и изкарват по 2 години.И нямат горна граница за дебелина на повода-нямат късане
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Metodi
Мнения: 717
Регистриран на: Вто Яну 18, 2005 11:36
Местоположение: Sofia

Мнение от Metodi »

Колега несъм ползвал досега кухи ластици, но ми казаха че ще ги има скоро на пазара. Доколкото разбрах са много добри , точно в ДЕБЕЛИЯ риболов :). Като си закупя ще си дам мнението, засега само ги чакам.
Master Fishing
Аватар
Samuil
Мнения: 2680
Регистриран на: Сря Яну 12, 2005 22:57
Риболов: Spinning
Местоположение: София

Мнение от Samuil »

kalinux написа:Чакай сега Самуиле. Не се изхвърляй на дебели ластици. с 1.4 мм ще скубеш шарани по 2-3 кила като парцали, но ако трябва да ловиш капризна бабушка или каракуда с 0.10 повод, все едно че нямаш ластик. Целта на ластика е да се разтяга умерено, без да ти къса влакното с което имаш намерение да ловиш. ...
Калински, това ми е ясно. Просто вземам и по дебел ластик, защото вече имам 1 мм.

Мисля по-натам да си взема последно и 0.80 мм, за да покрия всички нужди /вкл. и за капризната бабушка 8) /.

Колеги, мерси за съветите. Очевидно, като се срещнем на Искъра, ще има РибоЛаф не по-малко от РибоЛов... :o
Аватар
Чичо Веско
Вносител
Мнения: 1302
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 14:39
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 1 път
получил Браво: 8 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Чичо Веско »

Samuil написа: Прилагам схемата на Сенсас, /той използва влакна Колмик/:
№ 8 = 1.20 mm = 0.10 to 0.16 mm
№ 12 = 1.60 mm = 0.14 to 0.25 mm
Позволете и аз да кажа нещо, с риск че пак ще има упреци от модератори и администратори, но:

Най-напред да взема отношение по цитираната таблица от колегата: искам да кажа, че може доста да се спори по отношение на истинността и, но той е пропуснал да отбележи за коя серия влакна на COLMIC се отнася, и затова няма да коментирам. Само ще кажа, че е невъзможно да се скъса 0.25 COLMIC с ластик 1.60мм, както е и сигурно, че 0.16 ще къса ластик 1.20мм както си иска, но както и да е, няма да спорим.

Най-важното нещо в случая е:
Старайте се по възможност, да използвате ластик, основно влакно и повод от една и съща марка или поне от един и същи клас. Защото иначе ще има да се чудите и да се ядосвате защо не се е скъсало там където трябва, а се е скъсал "гадния" ластик...
Затова препоръчвам: може съвсем лесно да се убедите в качествата на даден ластик (в магазина) по съвсем лесен начин - с просто око: само си направете труда да поискате два(или колкото имат на брой) ластика от различни марки, но с еднакви диаметри(според етикета) и ги сравнете! Сами ще се убедите какви колосални разлики ще откриете с вашето зрение, ами оттам насетне...само може да гадаете! По същия начин стои въпроса и с влакната(колкото и странно да ви звучи), ако си направите горния експеримент, ще се убедите в истината.
Успех на всички :D
colmic.bg

Like Colmic.bg

И утре е ден...но друг!
Аватар
Samuil
Мнения: 2680
Регистриран на: Сря Яну 12, 2005 22:57
Риболов: Spinning
Местоположение: София

Мнение от Samuil »

Чичо Веско написа:...Старайте се по възможност, да използвате ластик, основно влакно и повод от една и съща марка или поне от един и същи клас. ...
Абсолютно вярно. Така може да се разчита на запазване на пропорциите и по-голяма точност.

А за моя познат, ще го питам коя серия използва точно. Но доколкото го познавам, предполагам най-скъпата и най-добра на Колмик.
Аватар
ASSENAS
Мнения: 2558
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:27
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Хай

Мнение от ASSENAS »

Малко се превъзбудихте с тия ластици. Аз по-дебел ластик от 1 mm никога не съм слагал. С ластик 0.8 и повод 0.10 вадя шарани по 1.5-2.0 кила без проблеми. По-големи риби не ми трябва да ловя с щеката.

На Самуил пак ще му кажа. Лови си с ластика 1 mm и повод 0.10, а догодина като се понаучиш да ловиш слагай каквито искаш ластици и поводи. Щеката ти е шаранджийска, но не е нечупима :wink:
Мъдроста ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”