Риболов с Ваглери

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Риболов с Ваглери

Мнение от SASHO »

Пействам една дискусия за риболова с Ваглер, която съм запазил от стария форум. Мисля, че беше основно от Муфата и Корсето. Има какво да се научи от нея. Малко е объркано, защото съм го свалял само текстово и не са много ясно въпрсите, но се разбира:
1.важното е колкото и далече(или близо) си хвърлил, кордата да е под водата
2.Ако мястото е дълбоко по-малко от дължината на пръчката ти, използвай фиксиран ваглер, за целта има едни джаджи на стонфо, миди, и др., но най-безболезнено е с две-три съчми от двете страни на ваглера.
2.Горе-долу гледай при фиксираните монтажи по-голямата част от оловото да е около ваглера, около 70% да речем, и към повода останалото.
3.За БГ-условията са най- подходящи ваглерите с тяло(тумбестите както ги нарече) 3, 4, 5, 6, 7, 8 до 16 грама+ 2 грама на линията(пак говорим за фиксиран ваглер).
4.не се цели в некви грандиозни далечни хоризонти, от 15 до 30 метра е един напълно достатъчен диапазон, в който можеш да хващаш с ваглер.
5.Винаги, когато не хвърляш по-далече от 30-тина метра, захранвай с ръка, какъвто и майстор да си, с прашка е по-трудно да уцелваш често.
6.Дълбочината се мери със съчма , а не със сонда, защото:
-сондата има голяма вероятност да изхвърчи при силно замятане
-тъй като сондата е тежичка, при замятане навътре пада под ъгъл, и се получават нереални резултати за дълбочината.
Съчмата можеш да я застопоряваш на самата кука, като трябва при положение че не е дъното да преутежнява ваглера, и той да потъва.
7.Използвай меки тежести- защото често ще ти се налага да ги местиш по линията, а потъващата корда е една такава лесно ранима, и може да стане инфекция

По разните тецове и големи язовири много често дълбочините са яки, над 5 метра, и се налага подвижен монтаж
Използват се ваглери със регулируем грамаж, отдолу на дупето им на винт са наредени шайбички.Принципа е колкото е по-тихо и по-без течение, толкова повече тежест трябва да има в самия ваглер, и обратното, във вятър и течение има повече олово по линията, което си отнел, като си махал шайби от ваглера.
Общо взето, за да използваш подвижен ваглер, ти трябват ваглери с по-голяма носимост, и на линията трябва да има най-малко 3-4 грама, за предпочитане над 5.Това е така, защото ако си с 0.5 гр реди повода, ще изпушиш две кутии цигари, докато слезе стръвта на 7 метра.
Утежняването най-често е на две групи, един пример-Групирано основно утежнение на 1 метър от куката, и втора по-малка група
преди вирбела с повода.Тук вирбела е задължителен. защото усукването е сериозно.
Стопера се прави от корда, всичко друго е ала бала, като възела за стопера е като тоя за куката, основното влакно си предствяш, че е стъблото на куката.
Тук основното влакно трябва да ти е по-яко, от 0.16 нагоре, най-добре 0.18, защото се хвърля с тежки ваглери, и има сериозен риск да го изстреляш навътре.

Хехе,нали ти казах че матриала е бая за писане,затва предпочетох копи-пейст.

Не са особено подходящи понеже 2 грама е малко за да потъне бързо стръвта,Муфа си го каза-супер са тия с шайбички-можеш да си сменяш системата-примерно от 10+2 да стане 8+4 или дори 6+6.

Двойни вирбели (има едни микровирбели на Миди-супер са).

Мразя ваглери от пауново перо-даже и insert-ите ми идват не достатъчно чувствителни (то не че съм виждал straight де).За мен най-доброто е балса+сарканда,с тяло или без,но задължително insert.

Влакно-ми ти що мислиш че ревем за Максима като пощурели?

От тея дет ги има сега последно пробвах Трабуко(sinking)-не е хич зле,имам и една ролка Red Sinking на Триана ама така и не съм го пробвал още,Тубертини Афонданте е приемливо също.

Правилно си схванал-примерно ако ловиш на водоем,който е дълбок 2 метра,а мяташ на 30 от брега,по-си на далавера плувката ти да тежи,а по влакното да няма мноо-мноо олово,и обратно-ако ловиш на десет метра от брега,но трябва да пуснеш 7 метра надолу (типичен пример-Антонивановци),не е лошо да имаш поне 4 грама по линията за да потъне бръжко.Има и безброй много вариации по темата,преценява се на място.

какво е ААА и BB, размера на съчмите ли? Теглото.

BB=0.40g AAA=0.80 g SSG= 1.6g

Значи ако ползвам подвижен ваглер, гледам утежненението да е повече на линията от колкото на самия ваглер. При фиксираните - обратното.


cocker triabva da...malki waggleri s nikakvo ili malko dop.utejnenie.
vsushtnost te sa efecktivni ne pri ribolova s match, a s shteka ili direckten
teleskop.
za gramaja-vsichko zavisi ot dalechinata i dulbochinata na koiato zamiatash...pluvkite i wagglerite koito imash, sa idealni, no za distancii
do 20-25 metra..za po-golemi sa neobhodimi po-tejki, 6+2, 8+2 i t.n
kato sa balansirani pravilno, wagglerite se nujdaiat ot mnogo malko debalansirane na liniata za da potunat ili se vdignat, t.e da se vidi '
'kulvane'...tova vaji i za po-tejkite waggleri-ne biva da te pritesniava
che sa pomalko chustvitelni
Slideri sa waggleri, koito vinagi se polzvat podvijno zakrepeni, za po-golemi dulbochini...6-8 metra, kato harakterno za tiah e po-goliamoto
kolichestvo olovo, koeto se slaga na liniata za po-burzo potuvane na goliamata dulbochina
imat gramaji 4+4, 5+8, 4+6, 10+12 i drugi podobni

Поздрави и НАСЛУКА
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
GLIIP
Мнения: 293
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:39
Местоположение: Ст. Загора
дал Браво: 2 пъти

Мнение от GLIIP »

SASHO темата наистина е много добра, а и момчетата явно много добре знаят за какво иде реч.
Лично аз получих отговори на някои въпроси.
This is a story about the dramatic relationship between man and a fish
The fish know.
theater
Мнения: 646
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:17
Местоположение: София, България

Мнение от theater »

Тези постинги са ми библията по монтаж на ваглери.
Муфата и Корса са ВЕЛИКИ ! :lol:
KARAMEL
Мнения: 93
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:00
Местоположение: Пловдив

Мнение от KARAMEL »

Абе майстора си е майстор,личи си от далеч :D .
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Браво, Сашо, заслужаваш благодарности :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

Ама къде ги Майсторите - Муфата и Корсмена!? На тях трябва да се Благодари ...


Поздрави
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
muffa
Мнения: 11
Регистриран на: Съб Дек 25, 2004 9:42

Мнение от muffa »

време няма пичове, едва намирам по час-два да топна плувката...
а за нет хич даже...
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

SASHO написа:Ама къде ги Майсторите - Муфата и Корсмена!? На тях трябва да се Благодари ...
Поздрави
Дедо Корс нали му се роди наследник, та некой и друг месец все в тая посока ше гравитира.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
theater
Мнения: 646
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:17
Местоположение: София, България

Мнение от theater »

muffa написа:време няма пичове, едва намирам по час-два да топна плувката...
а за нет хич даже...
А ! :shock:
Ето го батко бе, ето го бе ! :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”