какъв е монтажът за риболов на чип чип??

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
vladi_90
Мнения: 92
Регистриран на: Пон Окт 17, 2005 22:05
Местоположение: Павликени
Обратна връзка:

какъв е монтажът за риболов на чип чип??

Мнение от vladi_90 »

Здравеите незнам дали мястото на тази тема и е тук но ако трябва модераторите да я преместят.
Някой лови ли по този начин до колкото знам се лочи с деректен телескоп. Някои може ли да ми обясни как се лови точно и какъв е монтажът на въдицата.И на каква стръв се лови най често.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: какъв е монтажът за риболов на чип чип??

Мнение от babydoctor »

vladi_90 написа:И на каква стръв се лови най често.
СкакаУец и производните му.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: какъв е монтажът за риболов на чип чип??

Мнение от SASHO »

babydoctor написа:
vladi_90 написа:И на каква стръв се лови най често.
СкакаУец и производните му.
Някои се кълнът в светулката. Така съм чувал.

Поздрави
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: какъв е монтажът за риболов на чип чип??

Мнение от babydoctor »

SASHO написа:
babydoctor написа:
vladi_90 написа:И на каква стръв се лови най често.
СкакаУец и производните му.
Някои се кълнът в светулката. Така съм чувал.Поздрави
Псулиютно правилно - това имах пред вид под производните - един приятел им вика невестулки :D Също щурци, мравета /те са забранени, ама :oops: / и т.н.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Dimo_Rusev
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2005 18:45
Местоположение: Русе

Мнение от Dimo_Rusev »

Здрасти колега.Аз този риболов го практикувам от 8-9 години и ще се помъча да ти обясня каква е цялата далавера 8) 8) :lol:
Аз лично ползвам телескоп с водачи дълъг 1.80 и една макарка от детските комплекти с едно лагерче с влакно 0.20 (повече не ти трябва) и куки 6-10 номер.Пробвал съм и с гол телескоп но с гореописаните такъми ми е по лесно.За да не те заблуждавам ти препоръчвам ако имаш възможност да пробваш и по двата начина и сам да определиш кое ще ти е по удобно.На този метод се лови по малки рекички и то главно кефал.Става и за пъстърва но аз не съм ловил така.Аз лично на Дунава съм ловил и облез(уклей) така.Но метода си е типично за малки рекички с много обрасли брегове и много драки покрай тях.Изключително ефективен е бих казал ама си трябва яко дебнене на кефалите.И много движение има също като при риболова с изкуствени примамки.Аз даже съм си го кръстил метода риболов с "Естествена муха".Като под естествена муха имам каквито се сетиш хвърчащи,пълзящи....абе всякакви твари.Аз съм ловил със скакалци,щурци,хлебарки,попови прасета,плодове(където има дървета над реката),жабки,оси,пчели......абе тук наистина може да се експериментира и то яката.Даже и на клечка дърво съм улавял кефал.Та като споменах клечките....тва ми е изпитан метод да проверявам дали на мястото което съм избрал има риби, особено ако водата е мътна.Та взема се едно тънко клонче или клечка дебела колкото кибритена клечка и от разстояние се чупят парченца по около 3-4 мм и се хвърлят във водата.....ако има кефали веднага се вдигат да видят каква манджа е паднала този път :lol: :lol: :lol:
та така и хванах кефала на клечка.....може би си беше чист късмет че налапа но си е факт 8) .
Отплеснах се малко :D :D та сега конкретно по въпроса за монтажа.При монтажа на гол телескоп се използва около 1-1,5 метра влакно но не и повече защото няма да е удобно боравенето из клонаците.Завързва се за телескопа а към него директно се връзва куката.Аз като отивам да ловя по този начин си го правя на място монтажа и куката я подбирам според големината на стръвта.Хубаво е да имаш с тебе и кутийка със сачми защото понякога се налага и утежняване на линията като аз го правя на 30-40 см от куката.Но и отежняването зависи от големината на стръвта.А относно монтажа на телескоп с водачи той е същия.За мене е удобно защото на реката на която лова няма как да навра 3-4 метров телескоп.При телескопа с водачи голямо удобство е това че може да се замята на по далеко а също така и може да се изкара толкова влакно колкото е нужно.
Стръвта може да се води или да се оставя на течението.....тва вече според полевите условия.
еми аз друго не се сещам в момента надявам се да съм ти бил полезен.Ако имаш още някакви въпроси питай :D :D
иначе този риболов е наистина мног емоционален и понякога болезнен(заради многото провиране из драките).....колко дрехи съм изпокъсал :roll: :roll: :roll: А толкова е красиво да видиш как от някъде се появява некоя дебела сянка и налапва лакомо стръвта и като потегли...... 8) 8) Също трябва да имаш и малко нерви.....защото има много ама много късания.Просто това е в следствие на естеството на терена и разбира се на задвъдичното устройство.При този вид риболов наистина се изискват умения при воденето на рибата.Аз като почвах да го практикувам този риболов колко съм ги проклинал и кефалите и клоните и мене си......ама с годините се научих вече.И удовоствието е пълно.Един мой приятел му беше писнало с това късане и откачане и ловеше по същия метод с влакно 0,30 и с кука тройка......ма някак си тогава се губи нещо от чара на този риболов.
охххх пак се отпеснах :roll: :P :P :roll:

Айде със здраве и поздрави от Русе :D :D
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Dimo_Rusev написа:Хубаво е да имаш с тебе и кутийка със сачми защото понякога се налага и утежняване на линията като аз го правя на 30-40 см от куката.
Вместо утежнение можеш да използваш "плувка" - нарочно слагам кавички, тя всъщност служи за утежняване - същият приятел с "невестулките" си ги прави от крушово или ябълково дърво, добре изсъхнало - като се напие с вода, хем плува, хем тежи. Цялата плувка представлява парче клонка около 5-6 мм. диаметър, 2-3 см. дълга, заострена в двата края с шлаухчета.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
vladi_90
Мнения: 92
Регистриран на: Пон Окт 17, 2005 22:05
Местоположение: Павликени
Обратна връзка:

Мнение от vladi_90 »

Ми благодарим ви стана ми ясно какво представлява този вид риболов.
Аз без да знам сам ловил много пъти така. Но аз ловя с телескоп 3м с водачи и с маката и с влакно 0.18 и една плувка 3-4см от паче перо без отежнение и с кука №4-5 и една малка жаба или някакъж плод наи често джанка. И без проблем си хжърлям така 15м. Но аз ложя по р.Росица и след като нагазя до накаде и като хвърля краи отсре6тният бляг или краи паднали дървета се ложят кефалите.
Но това лято така не сам ловил много само 4-5 пути защото се запалих с мухарката и твя вече не ми е така интересно:)
Аватар
berg
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 12:29
Местоположение: Добрич
дал Браво: 1 път

Мнение от berg »

vladi_90 написа:Ми благодарим ви стана ми ясно какво представлява този вид риболов.
Аз без да знам сам ловил много пъти така. Но аз ловя с телескоп 3м с водачи и с маката и с влакно 0.18 и една плувка 3-4см от паче перо без отежнение и с кука №4-5 и една малка жаба или някакъж плод наи често джанка. И без проблем си хжърлям така 15м. Но аз ложя по р.Росица и след като нагазя до накаде и като хвърля краи отсре6тният бляг или краи паднали дървета се ложят кефалите.
Но това лято така не сам ловил много само 4-5 пути защото се запалих с мухарката и твя вече не ми е така интересно:)
Ех Росица Росица ...детски спомени от село Лесичери. На бамбуковата пръчка като увисне някой кефал къде половин кило захапал скакалеца..... Най хубавата риба по нашите реки ...ша знайш :wink:
Аз съм за риба...жената да му мисли
vladi_90
Мнения: 92
Регистриран на: Пон Окт 17, 2005 22:05
Местоположение: Павликени
Обратна връзка:

Мнение от vladi_90 »

berq здравеи вярно че много кефал държеше а не и само кефал.
Но сега не е така много браконери много нещо че я и тровиха колко пъти.
И аз обичам да ходя в участака краи село Лисичери.
Аватар
Ribolinov
Мнения: 148
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 12:36

муахахаха

Мнение от Ribolinov »

Сваля се плувката, куката се утежнява близо до лопатката със съвсем малко олово, колкото скакалеца(или щурец, попово прасе) да потъва бавно, за да се елиминират дребосъците, рибарят се скатава много добре(дори може да се качи на дърво, но това ще увеличи шанса кефалът да го забележи-според зависи мястото и условията), мята се на едно и също място във вира 5-6 пъти, и по преценка, че кленчетата вече са пристигнали за "проверка", се оставя стръвта да потъне. Обикновено се следи посоката на движение на кордата, но както са ти препоръчали може да се сложи някаква плувчица колкото за подсказка.
По нашенски на този риболов му викаме на "шибане" :lol:
Аватар
Borko
Мнения: 330
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 21:02
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Borko »

брEй много хора се събрахме , с добри спомени от село Лесичери. Аз цялото си детство там съм изкарал. Сега ходя по-рядко, на гости на баба .
I don’t know half of you half as well as I should like,
and I like less than half of you half as well as you deserve.
sashito
Мнения: 12
Регистриран на: Вто Юли 11, 2006 15:08
Местоположение: горна оряховица

за чип чип

Мнение от sashito »

колеги аз ловя от един мост с телескоп с макара ама само есенно време на мънисто от най дребните номера с кука 14номер и слагам на върха на кукичката едно бяло червейче и пускам буквално в устата на кефалите за тежест не слагам никаква съчма нито плувка под,ако до 10 сек.не атакува извайдам леко стръвта и пак пускам да се получи леко цопване,надявам се че съм ви бил полезен и наслука
angelarii
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 22:17
Местоположение: Плевен

Мнение от angelarii »

Напоследък ме е ударила съчмата и чета в този раздел всичко, на ред. Така да се каже информатиовно усъвършенстване.
Дано не е проблем, че "вдигам" толкова стара тема.

По нашият край риболова на чип чип си има точно определено значение, до което най-близко е последното мнение.
Чипи чип може да се практикува от висок мост или в тихи води близо до брега или под дървета надвиснали над тихи вирове. Те са прикритие за стърчащият ни "кол". Идеята е да се наподоби падащо и давещо се насекомо. Дали ще се ползва гол телескоп или такъв с водачи и оборудван с макара е въпрос на предпочитания и необходимост, в зависимост от размера на рибите. Често се лъжат трофеи по този начин. Монтажа е прост. Гола линия само с една кука на края. Стръвта не е от решаващо значение, макар да е добре да е естествената за момента. При нужда може да се сложи съчма до лопатката на куката. Фащаме тоягата и се промъкваме абсолютно незабележимо до избраното място. Най-добре да сме скрити зад някое дърво. Стръвта не се замята. Просто се спуска отгоре, като пада свободно и се спира на сантиметър от вода или се оставя да се удари във водата. Веднага се захващаме да правим вибрации с пръчката, за да почне да подскача и трепти стръвта. Всички сте виждали паднала муха във водата. Ако уцелим правилната вибрация кленът поема веднага. Ако не спира, точно преди да захапе. По-подразбиране методът е за бистри води. Има и различни чалъми. Понякога гадовете не искат да захапят , а само се събират и гледат самодоволно как се правиш на шут. Може да се повдигне стръвта на 4-5 см. на водата и да се клати или върти в радиус от 20-30 см. Да се подмята горе-долу. Нещо като риболов с мормишка, на дупка. Просто се опитваме на имитираме оса, опитваща се да влезе в кутия със сладка царевица :D Обикновено рибата не издържа и скача във въздуха да атакува хвърчащото нещо.

Всичко останало не е риболов на чип чип. Поне при нас.
Примерно риболовът на клечка е риболов на кочанка. Ама това е вече друга тема...
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Reptile »

Аз по-мързеливо го практикувам, този риболов. Няма плувки от череша, нЕма от дъб - т'ва е романтика! Разчитам на бруталните нови технологии - разбирай - пластмаси. Монтираш едно плаващо сбиро, може да му отрежеш "опашката", ако не си намериш такова без "опашка", но е добре да си намериш, защото са прозрачни. Залагаш на цвят максимално невидим в съответната вода.
Монтираш сбиро-то, стопираш го с перла или малка съчма, ползваш влакно до 0.16 и хубава мачова макара, ако реката е по-голяма, ако е малка - няма значение.
Кука според рибите.
Хващаш скакалец и го закачаш по следният начин, само ОТДОЛУ през дупето от пред назад, жилото излиза отзад. При това закачане, скакалецът е 100% жив, стои над водата а куката под него, никакви утежнения. Може да се случи да излети и пак да падне във водата, това побърква кефалите.
Сега за презентацията, много е важно! Пускаш поне метър разстояние между сбиро-то и куката, може да ползваш повод, ако искаш да спасяваш сбиро-то.
Замяташ към желаното място, най-често 15см до отсрещният бряг под гъсти дървета....как да не закачиш драките......и сега има тънкост....в последните няколко метра на полета, трябва да стопираш с ръка, защото при замятането скакалеца е значително изостанал от сбиро-то целта е да се изпъне линията и скакалецът да падне преди сбиро-то във водата. При падането сбиро-то трябва да предизвика минимум шум т.е да падне с "парашут", цялата суматоха трябва да настане около живият скаклец. Ако за целта можеш да хванеш конска муха или офът....стаааа СМЪРТ на кефалите!
Аватар
marto 85
Мнения: 183
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 19:06
Местоположение: Плевен,р.Искър

Мнение от marto 85 »

Reptile написа:Аз по-мързеливо го практикувам, този риболов. Няма плувки от череша, нЕма от дъб - т'ва е романтика! Разчитам на бруталните нови технологии - разбирай - пластмаси.
По същият начин ги ловях и аз кефалите. Почти сам стигнах до метода, защото Искър в долното течение е широка за облавяне река. Само че сбирото си го правех аз: малка плувка от този пресования стиропор, с една бургийка правя отвор в тялото и вътре вкарвам оловна съчма. По този начин плувката стои легнала на водната повърхност и лети доста далеч. За стръв в началото на лятото ползвам тлъстите зелени скакалци.
По този начин подавам примамката отдалеч на перспективни места или облавям около острови на доста голямо разстояние.
Едрите кефали нищо не подозират по този начин. А съм имал и случаи когато вместо да бъде атакуван скакалеца-след завихряне на повърхноста ми изчезва плувката. :)
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”