===С деца на баня - още по-пореден епизод===

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
Любака
Мнения: 1337
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 19:14
Риболов: Ултралек Спининг Мухарски Риболов Щука Сом Костурови Шаран
Местоположение: Wisconsin Dells
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 56 пъти
Обратна връзка:

===С деца на баня - още по-пореден епизод===

Мнение от Любака »

Изображение
:arrow: Обловени води: Река Лемънуиър при гр Моустън, 2 Частни Водоема при гр Елрой
:arrow: Уловени риби: от р. Лемънуиър 4 от 7 (лично) Местен Майстор риболовец 2 от 3 АМА КАКВИ :shock:
:arrow: Дата на излета: 24 Април 2005г.
:arrow: Време: Променливо Слънчево/Облачно/Ветровито
:arrow: Температура на въздуха: 10 ~ 18С
:arrow: Температура на водата: 12~14С
:arrow: Цвят/Прозрачност на водата: Зелено-Кафяв ~ Видимост 20~30см
:arrow: Ниво на водата: Завишено
:arrow: Видове риби: Местна Мряна и Местни Скобари(Само ексемпляри за гаргара, целта беше друга), Есетри (Lake Sturgeon-не знам на коя от нашите есетри съответства :oops: ), Слънчева Риба, Черен Басс(Largemouth Bass), Крапи
:arrow: Техника на риболов: Спининг(Малки силикони с плувка Ф0.13, потъващ туистер Ф0.30) - това относно нас, а Башмайсторът - на дънце с тежест къмто 40г+ и огромни куки на земни червеи...
:arrow: Използвани цветове/размери примамки: Седефен/Червен/Черен/Виолетов(за силиконките) Бял/Жълт потъващ силикон съ
:arrow: Качество на риболова: Изненади :!:
Изображение
Така - дойдоха скъпи гости от Чикаго и къде - къде - след тежка вечер - ами как къде - за риба :idea:
Реших да ги заведа първо на риболов на едно частно гьолче, обаче вятърът беше непоносимо бурен, пък и водата там беше много ама много бистра и всичката риба се беше изпокрила. Затова си сбрахме партакешките и отидохме в Моустън да видим каква е хавата там - договорихме се със Скот и Скотовица да дойдат та да преговарят с техните познати дали ще има чалъм да ловят Жоро и Васката на тяхното частно водоемче, че иначе е голяма играчка върви купувай билети и така нататък - няма нужда...
Изображение

Вятър да пълниш с него брезентови чували - духа ще се сцепи!
На брега имаше няколко колеги и едното близкородствено-кръстосвано момченце с рехав женски мустак и прическа Алаброс заяви гордо, че тъкмо преди да дойдем изтървал една есетра - вчера също... :shock: Брях ша му са низнай и късметЯ макар... Тц-тц-тц... Започнах аз да замятам на спининг да опитам я за дребно я за едро а батковците наоколо мятат на дънце с едни големи пранги и нанизали глисти :lol: Васята и Жорката полегнаха на припек и залюпиха семки - като на мач и тя се почна.... :shock: :!:
Нашия човек като засече с голямата гега и тя като се сви - вика: "Там е! Дръж през мрежата сопата и помагай!" - подаде ми въдицата си през оградата, защото непосредствено до преливника стопаните на бента са сложили мрежа да не се изцопа някое хлапе във буйната вода. Наистина рибата на другия край на линията имаше значителни размери и разчиташе на това!
Изображение
Изображение
Изображение
От повече доказателства нямаше нужда - Нейтън(така се казваше късметлията), с наша помощ, прикотка риба с внушителни размери от 1.15м - нямам идея какви и бяха килограмите, но рибата трябваше да се пусне на свобода веднага, защото ограниченията за улавянето и са много ама много строги - тази година разрешения сезон за Сладководна Есетра в река Уисконсин е есента за по-малко от месец - разрешителното е отделно от нормалния риболовен билет и позволява задържането при улов на въдица на 1 брой над 50 инча(още 5 инча и тая щеше да е мерна - дано порастне до есента :lol: ) - най-интересното тепърва идва - минималният размер от 50 инча е валиден само нечетна година - през четни години минималният размер е............
70 инча или почти 178 см :!: :shock:
През останалото време на годината, при никакви условия риболовецът няма право да:
:arrow: Лови целенасочено Есетри,
:arrow: Да изважда от водата случайно уловените риби,
:arrow: Да задържа уловени риби дори и мерни...
Наказанията са жестоки като глобата стартира над 2,000 и се предвижда лишаване от свобода и всякакво имущество свързано с ущърб на околната среда.... Мани-мани! :evil:
Изображение

Нейтън с треперливи ръчички пусна рибата обратно, обаче в същото време на отсрещния бряг се задържаха няколко "зяпачи" и взеха да въртят телефони... Явно рапортуваха, но след освобождението нямаше вече за какво да се хванат освен за дядовия, защото се съмнявам, някой да се беше съгласил да свидетелства против момчето...
Поуспокоиха се сърдечните ни мускулчета, а на отсрещния бряг остана само един "съгледвач", междувременно Скот се беше появил и нагазил с гащиризона в чакълестия плиткаж и мореше Скобар и Мряна :arrow: Само на силикони :!:
Изображение
Майсторите на Есетрата ползваха типично сомска линия - една въдица с трипосочен вирбел и дълъг повод около 1м до куката и 30тина см до тежестта на куката няколко тлъсти дъждовни червея, а другата с подвижно ограничено със стопираща сачма олово и отново кука няколко нули с дебели червеи - общо взето колкото време ми отне да ви го опиша толкова време отне да удари отново на Нейтън линията точно под отточната тръба на преливника - в тлъстия бързей, малко встрани от най-силното течение...
И пак се почна...
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображение
Е тоя звяр направо не му даде смелост на момчето да го извади изобщо от водата - измериха я както беше в кепа - 62 инча(157.5см) и я изтърколиха обратно във водата.... за радост на тиквеника на отсрещния бряг, който веднага развъртя телефони и дори след около 10тина минути се завъртя едно камионче на горските, ама нямаха за какво да се заловят хич... Хлапето, което помагаше с кепа, на свой ред засече огромна Есетра, наблюдавахме борбата му поне 5-7минути обаче дори и плетеното му влакно не му свърши работа защото рибата го претри в скалите по дъното и си замина с обица на устната :twisted: ...
Риба тук ловят и хлапетиите пък и жените:
ИзображениеИзображение
Аз проконтролирах бързея с няколко замятания - успях да извадя 2-3 рибока, обаче след зрелищното представяне на колегата Нейтън от гр Онтарио... Нямам думи - затова решихме да си сберем нещата и да идем все пак да поразкършим китки с моите другарчета на частните гьолчета...
Изображение
То не бе замятане на силикони, на блесни, на воблери (стария опита и на муха ама тоя вятър ми разказа играта излових де що имаше магарешки бодили по брега включително и си закачих чатала изотзад - не ме питайте как я свърших тая че още ми се насълзяват очите от умиление - пък и от чиста болка...)....
Местата са адски красиви и хората си ги поддържат с вкус:
Изображение
Изображение
За съжаление моите приятелчета не успяха да начешат крастата и само аз имах по-сносна серия...
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Басс-овете явно предпочитаха бавното водене с пълно спиране и повеждане - като ударите бяха най-сигурни в близост до растителността и потопените клонаци, както и винаги се случваха само при спряна примамка - ползвах чупещ воблер имитиращ костур.
Изображение
Кеф-кеф-кеф :lol:

Наслука и Наздраве! Правете това което обичате, че живота си тече!
Cash Back!(Amazon,eBay,BassProShops,Cabela's,ORVIS) | Twitter | YouTube "ЛюбакаВидео" | Facebook
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Браво Любак!
Благодарение на теб форума можа да види риболов на есетра с въдица. Много ги имате тези пущини, завиждам ти. Тук за да хвана есетра трябва да отида до фиордите в Норвегия без гаранция че ще уловя нещо. Загубена работа. Гледам ги само по телевизеонните рибарски предавания.
Чудесен излет сте си направили и благодаря за хубавите снимки.
Пиша ти 6+!
Аз след 6 часа заминавам на брега на южен Уелс за лаврак и акули.
Времето е скапано и не знам дали ще хвана нещо. Поне ще ме одуха хубаво.
Стискай палци!
Ще дам репорт като се върна, само дето няма да рискувам да нося фотоапарата по скалите и дъждовете.
Продължавай в същия дух!
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Любака
Мнения: 1337
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 19:14
Риболов: Ултралек Спининг Мухарски Риболов Щука Сом Костурови Шаран
Местоположение: Wisconsin Dells
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 56 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Любака »

DOCTORA написа:Браво Любак!
Благодарение на теб форума можа да види риболов на есетра с въдица. Много ги имате тези пущини, завиждам ти...
...Продължавай в същия дух!
Докторе, ти пък сега да ми говориш такива неща... нали отиваш за акули единствената разлика е че не можеш като ги хванеш дори и с ръкавица да си завреш ръката в устата им за най-сигурно вадене... Гледах миналата седмица по OutdoorLifeNetwork - OLN.TV един пич в Каспийско море как мори Белугите - направо ми се сви сърцето и ми се вързаха на възел червата като го гледах как на парче распер колкото дланта ми и на плувка със един свръх къс морски прът около 1.40 - 1.50м и влакно с издръжливост 8паунда :shock: :!: :shock: тръгна да чупи рекорда за клас линия (разбира се правилата позволяват майката водач да бъде с дължина около 2-3м и да е с многократно по-голяма дебелина) - повярвайте ми имаше нужда от здравото влакно макар и водата на мътното Каспийско море в близост до Беларусь да беше дълбоко малко над кръста - пича скочи накрая да бори рибата във водата - водачът му местен мангут грабеше мустакатите исполини с гола ръка в зейналата беззъба паст и двамата с 300 зора ги издърпваха в лодката - огромни зверове ви говоря - 3те метра ги чупеха за закуска!!!
Изображение
Лудница беше това предаване ама не мога да го открия дали ще има повторение да го запиша... Затова мисля да си организирам такава глезотия един ден... това беше невероятна гледка - навсякъде плътно като талпи се валяха Белуги и се носеха по повърхността широките им гърбове като някои памтивековни Костенурки...
Наслука и Наздраве! Правете това което обичате, че живота си тече!
Cash Back!(Amazon,eBay,BassProShops,Cabela's,ORVIS) | Twitter | YouTube "ЛюбакаВидео" | Facebook
CGR

Мнение от CGR »

Belugata e vid kit.

Njama nishto obshto s esetrata ili kojato i da e riba.


Извинявам се от името на котенцето за недъгавото му изказване, той не е виновен, просто понякога простатната жлеза на индивидите от мъжки пол придобива много, ама много стегнат характер и ограничава функциите на уретрата, а също така и някои други функции свързани с обилното струпване на тестостерон и поради излишеството му се стига до агресивност и заядливост, която при жените съответно е позната и лесно отличима поради висящия фитил от бельото им през съответните периоди време обвързани непосредствено с лунните цикли... Да си жив и здрав младеж и все така да се обаждаш неподготвен... :lol:
Аватар
Kriss
Мнения: 3006
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:38
Риболов: спининг, тролинг
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от Kriss »

Ньо. БелуГата е есетрова, БелуХата е млекопитаещо
Белуга - самый крупный вид не только среди осетровых, но и среди всех пресноводных рыб. Л.П. Сабанеев в своей знаменитой книге “Жизнь и ловля пресноводных рыб”, впервые изданной ещё в последней четверти XIX века, писал, что белуга “достигает длины нескольких метров и веса до 1120 и даже 1280, а в прежние времена более 1600 кг”. В 1922 году близ Астрахани была выловлена белуга весом 1230, а в 1926 году - 1280 килограмм. Из них только на икру приходились 246 килограмм! Л.И. Соколов в “Жизни животных” упоминает о находках белуг в археологических раскопках средневековых городищ на Волге. Длина ископаемых белуг могла превышать шесть метров, а вес достигал полутора тонн!
Белуха. Небольшой кит плотной конституции с подвижной головой и маленькими глазками. Очень похож на дельфина. Плавников у этого вида нет, только две передние ласты и хвост. Белуху также называют белым китом (из-за окраски), морской канарейкой (из-за характерных песенок) и охотниками за кальмарами (из-за особенностей рациона). В отличие от других китов, 7-й шейный позвонок этого млекопитающего не сросся с остальными. Поэтому белуги могут поворачивать голову. Киты достигают 5 метров в длину и веса всего в 1,5 тонны. "Малыши" живут колониями по 5-10 особей, но иногда собираются в гигантские стаи до ста членов. Это самые медленные киты, которые проводят большую часть времени на поверхности. Но если уж нырнут, так нырнут: могут уйти на глубину 600 метров.
По-добре неестесвено весел, отколкто естествено нацупен!

Стари Видри
CGR

Мнение от CGR »

Kriss,

Ne iskam da sporja no:

Ruski ezik ne e ravno na Bulgarski ezik.

Kolkoto prevodni knigi sum chel, vuv vsichki se govori za beluga, kogato stava vupros za kit, i za esetra, chiga .... kogato stava duma za ribite.
Mozhesh da polzvash primerno knigite na Zhak Iv Kusto.

Inache i tukashnata "White fish" moga da ja preveda kato bjala riba, no v sushtnost stava duma za sig ili peled.

A i sam mozhesh d ase setish za ruski dumi koito imat suvsem drugo bulgarsko znachenie. "para?"
CGR

Мнение от CGR »

Sushto taka probval li si da tursish v Google neshto za "beluga" taka kakto az ja izpisvam da vidish kakvo shte izleze :D

http://www.seaworld.org/infobooks/Beluga/home.html
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Евала Любак,пак си ги накъсал.
Предаването наистина беше страхотно,гледах го с кеф,но и аз като теб го дебна на повторение.Намеря ли го ще пиша тук кога ще го дават,а ще се опитам и да го запиша.
Go BIG or Go Home!
Аватар
Любака
Мнения: 1337
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 19:14
Риболов: Ултралек Спининг Мухарски Риболов Щука Сом Костурови Шаран
Местоположение: Wisconsin Dells
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 56 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Любака »

Много хора са се настървили за екскурзии до Руската Матушка по тая причина ама мене нещо ми се струва малко незаконна тая работа... Дори и да е Фащаш-Пущаш тея пущини са си редки като зъби на лъжлив циганин столетник...
Кога ще идваш към средния запад да видиш как е на село Пенн?
Наслука и Наздраве! Правете това което обичате, че живота си тече!
Cash Back!(Amazon,eBay,BassProShops,Cabela's,ORVIS) | Twitter | YouTube "ЛюбакаВидео" | Facebook
Аватар
Kriss
Мнения: 3006
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:38
Риболов: спининг, тролинг
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от Kriss »

CGR написа:Sushto taka probval li si da tursish v Google neshto za "beluga" taka kakto az ja izpisvam da vidish kakvo shte izleze :D

http://www.seaworld.org/infobooks/Beluga/home.html
Ами това ти е проблема, че не ебаваш кирилицата. :twisted:
http://www.google.com/search?hl=bg&q=%D ... lr=lang_bg
По-добре неестесвено весел, отколкто естествено нацупен!

Стари Видри
Аватар
Алеко
Мнения: 11059
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 760 пъти

Мнение от Алеко »

Изображение

Това също е белуга. :D

Beluga - Airbus A300-600ST
Аватар
Алеко
Мнения: 11059
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 760 пъти

Мнение от Алеко »

Наименованието "Белуга" всъщност най-често се използва за хайвера от моруна (Huso huso). От там някои наричат и самата моруна "белуга".

А ето какво пише в енциклопедията Уикипедия по темата:

http://www.fishbase.org/Summary/Species ... name=huso#
CGR

Мнение от CGR »

Chestno kazano nashija ezik e pulen s chuzhdici ot vsjakakuv vid, i tova che edna firma za hajver se e imenuvala "Beluga" ne trjabva da ni promenja gramatikata.

"Fish-Base" sushto e nenadezhdno mjasto za subirane na informacija.

Tursete iz enciklopediite i prevodnite knigi, che az njamam takiva pod ruka.
stefan
Мнения: 577
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:42
Местоположение: София

Мнение от stefan »

CGR написа: Kolkoto prevodni knigi sum chel, vuv vsichki se govori za beluga, kogato stava vupros za kit, i za esetra, chiga .... kogato stava duma za ribite.

Не мога да видя кит на снимката :wink:
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Ма не се караите бе Ора.Във филма беше казано,че ловят БЕЛУГА,а като го гледах ония мустакат рибар не ми се виждаше на човек който незнае какво лови.
Любак незнам колко са редки тия риби,но сам чувал и аз че е така,НО нали видя как колегата е закачил една и я дърпа,а другата минава покрай него най-спокойнo.Беше показано още в началото на филма как си плуват на повърхността,но не искаха да кълват.Специялно от филма не се разбра колко е рядка рибата,но стана ясно поне колко е плитка водата.Направо се оцъклих ония като нагази с тънкото пръчле да я гони на бегом. :shock: :shock:
За средния запад незнам кога ще ми се отвори парашута,но май ти ще си първия които ще дойде насам за да потормозим малко тукашните рибета.В момента атакуваме най-големия брокер в Калифорния да започнем при него тунинг на яхти,та може да ми се завия свят от бачкане тия дни.Тук от 2 месеца излязона Т Акули,но нямаме време за това,а и Малки тунета се появиxа на около 60 мили,та ако имаш път насам сега е момента да тръгваш.
Go BIG or Go Home!
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”