ФОРМУЛА ЗА ДЪЛЖИНАТА И ТЕЖИНА НА РИБАТА СОМ + , - 10%

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

ФОРМУЛА ЗА ДЪЛЖИНАТА И ТЕЖИНА НА РИБАТА СОМ + , - 10%

Мнение от Emo-83 »

Моля всички колеги да опоменаваме дължината и тежината на всяка риба уловена от нас без значение от килата.Целта на тази тема е веднъж за винаги да се спрат със спекулаците около улова и публикуването на спекулативни риби в медийното пространство.Смятам,че само по този начин ще се убедите в точноста на формулата на Милко Георгиев.Освен това винаги и без кантар ще имате реална или близка преценка за улова ви както и за този на колегите около вас.
Формулата гласи следното.....Умножавате собствената дължина на рибата 3 пъти и после резултата умножавате по 6.
Пример: риба с дължина 1.5м по 1.5м по 1.5м.=3.375 по 6 =20кг. 250гр.
риба с дължина 2.05м.по 2.05м по 2.05м.=8.615 по 6= 51кг.690гр.
Ето черновите и изчисленията на Бог да прости нашия приятел Милко Георгиев.
Изображение
Изображение
Последно промяна от Emo-83 на Пон Юли 13, 2009 9:46, променено общо 2 пъти.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Емо, малко сложно си го казал така. По-просо е - размера в метри повдигнат на трета степен и умножен по 6 дава теглото в килограми.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

fori написа:Емо, малко сложно си го казал така. По-просо е - размера в метри повдигнат на трета степен и умножен по 6 дава теглото в килограми.
Не зная дали всички четящи разбират какво е на 3-та степен и уж за по-лесно го написах така(явно не е).По примерите ще се ориентирате за да не поправям.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Мнение от Иво Ломски »

...
Последно промяна от Иво Ломски на Сря Авг 26, 2009 15:24, променено общо 1 път.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
pavel mangelov
Мнения: 575
Регистриран на: Пон Дек 08, 2008 21:42
Местоположение: Yambol...ama ot Sevlievo

Мнение от pavel mangelov »

Според формулата на Милко Георгиев (лека му пръст) сомчето ти трябва да е с тегло 11.165 кг....като отклонението е около 3%...значи формулата работи :wink:
I'll be back.....for the next season
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

pavel mangelov написа:Според формулата на Милко Георгиев (лека му пръст) сомчето ти трябва да е с тегло 11.165 кг....като отклонението е около 3%...значи формулата работи :wink:
Прав си Павка работи,но нека наблюдаваме всички размери риби за да се извадят точни заключения.После има огромно значение дали сома е обесен на греда(провиснал хубаво) или се мери в живо състояние на брега.За това няма да ги тъниме толкова грамовете,но при всички случаи на гредата е малко по-дълъг.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Мнение от Иво Ломски »

...
Последно промяна от Иво Ломски на Сря Авг 26, 2009 15:24, променено общо 1 път.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Оп

Мнение от shkarcheto »

Да може да има отклонения,но те не са никога големи или фрапиращо разли4ни с това полу4ено по формулата....единствено според мен може да има големи разлики при сомове над 120-130 кг, но това е ли4но мое мнение...За нашите условия работят и са се доказали 100-и пъти и Емо ще ти каже същото. Поздрави
Аватар
pavel mangelov
Мнения: 575
Регистриран на: Пон Дек 08, 2008 21:42
Местоположение: Yambol...ama ot Sevlievo

Мнение от pavel mangelov »

Абсолютно си прав ,Емо и съм съгласен с теб,а знаеш ли че също не е без значение и кога ще изтеглиш рибата...веднага след като се извади от водата или след престой на брега(разбирай на сухо).....а това ме навежда и на мисълта какво ли отклонение от формулата ще даде ако сом 60-80кг го обесим на гредата и го притеглим след 3-4 часа :roll:
I'll be back.....for the next season
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Не само аз ще му кажа.Това го знаят всички от по-старите колеги сомаджии.Не можете да си представите какви им стават физиономиите,когато чуят дължината и след това килограмите....смеят се.Но не,защото са злобни или завистливи....просто такива мерки не са виждали при толкова уловени сомове.Точно заради това пускам тази тема тук.Дано поне в риболовните форуми се знае истината.А пуснем ли духа от бутилката,той неминуемо ще се разпространи.Да излъже човек никога не можеш да спреш....поне да е по-финно.Кой знае после,като се научат за дължината ще започват лъжата си от нея.То за това се слагат сравнителни неща(бутилка например).
За сега има уловен един сом от Иво.Пуснати са неговите мерки.Тепърва ще хващаме риби и ще ги отразим.Изключения може да има,но те са изключения,а не всяка риба.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

pavel mangelov написа:Абсолютно си прав ,Емо и съм съгласен с теб,а знаеш ли че също не е без значение и кога ще изтеглиш рибата...веднага след като се извади от водата или след престой на брега(разбирай на сухо).....а това ме навежда и на мисълта какво ли отклонение от формулата ще даде ако сом 60-80кг го обесим на гредата и го притеглим след 3-4 часа :roll:
Най-голяма разлика ми е давал един 45 килограмов сом.При улавянето беше посочените килограми,но се упулих,че след 10 дена стана 38кг.Рибите отслабват не само от това,което повръщат,а и от стреса.С дължината е същото.Аз съм висок 1.83см.,но ако ме обесят на греда ще вдигна височината поне с 5см.Без да броя опънатите в шпиц крака.
Виждал съм и сом от 18кг. да се прави на 22кг. с теглене на глисаж.Напълни му се корема с вода и после що умрял.Та той приличаше на Унгарски шаран майка пълна с хайвер.Макс и Деси имат тази смешна риба на снимка.Дано я пуснат за да видите какво значи удавен сом.Звучи жестоко,но сме виждали всичко.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Мнение от Иво Ломски »

...
Последно промяна от Иво Ломски на Сря Авг 26, 2009 15:25, променено общо 1 път.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
oldman
Мнения: 199
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:37
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от oldman »

Имам 2 сома: 40 кг и 176 см и 44 кг и 170 см - и двата са извън формулата!
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Ops

Мнение от shkarcheto »

Kолега ти не о4аквай да ти съвпадне то4но с формулата, 1.76м - 40кг е абсолютно приемлива риба спор няма,ама за втория - 44кг 1.7м се 4удя много имаш ли снимка да го видя колко е дебел....щото по скоро бих се изказал неподготвен , 4е кантара ти е с4упен.
oldman
Мнения: 199
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:37
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Ops

Мнение от oldman »

shkarcheto написа:Kолега ти не о4аквай да ти съвпадне то4но с формулата, 1.76м - 40кг е абсолютно приемлива риба спор няма,ама за втория - 44кг 1.7м се 4удя много имаш ли снимка да го видя колко е дебел....щото по скоро бих се изказал неподготвен , 4е кантара ти е с4упен.
Качих го в галерията.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”