Тактики при риболов на кефал на леко?

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Тактики при риболов на кефал на леко?

Мнение от Милен Динков »

Какви тактики прилагате при риболов на кефал на леко през зимните месеци по реките?
Интересувам се, понеже ходим на река Янтра на плувка за кефали и всеки път условията за риболов са различни - няма логично обяснение на много неща по тая крива река :( Причината, че е в мен, то е ясно. :(

1. Как и с какво подхранвате най-често?
2. Кълве ли на хляб кефала сега, зимата(не съм пробвал от мързел, НО ТОВА ЩЕ СЕ ПРОМЕНИ :!: )
3. Ако се подхранва с бял червей омесен с лепило, то това удачно ли е?
4. Има ли пелетки, които оказват влияние( да го стимулират да кълве) на кефала?
5. Ако се подхранва с жито или кус-кус, то това удачно ли е?
6. Белите червейчета и производните им ли си остават най-важнията фактор и стимулант при събиране на кефала през зимните месеци?
7. Някакви специфични линии и монтажи правите ли, големина на кукичките, плувки? Близалките, Кралусо Сърф например, удачни ли са при риболов на кефал с болонезе?


Благодаря ви предварително! Знам, че всичко е практика и много ходене, но съм сигурен, че и вие имате какво да добавите към темата, с което ще се помогне и на много други колеги-риболовци :D
Аватар
marto 85
Мнения: 183
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 19:06
Местоположение: Плевен,р.Искър

Мнение от marto 85 »

Аз лично през студения период от годината на леко го ловя с подхранване с бял червей чрез прашката и за стръв също бял. Избирам място където това е възможно и периодически стрелям червеи. Естествено използвам най-финният такъм, който позволяват условията. Понякога риболова тръгва в последните един-два часа. Пробвай и леко да му задържаш докато изтичаш. На кус-кус и хляб не съм пробвал, просто защото белия червей е носил винаги добър резултат, там където ходя. Но всяка река си е различна, всеки ден е различен...
Важното е да си подготвен и да експериментираш и да даваш всичко от себе си.
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Мнение от Милен Динков »

Благодаря много за отговора!
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Мнение от Милен Динков »

И понеже никой не помага, а близо 200 човека са я видели темата, реших сам да се ограмотя. Поизчетох всички стари теми от началото на форума, а и се порових и из нета. Ще пусна някои неща за да могат всички да си направят някои изводи относно зимната тактика при риболов на кефал. :wink:

Всяко нещо ще е като отделен пост, за да е по-лесно за четене :D
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Мнение от Милен Динков »

Автор: Младен Добрев
От дата: 25.10.2006 г.
източник: http://www.hvanah.com/?page=articles&aid=10

С право речният кефал се счита за една от най-популярните наши риби. Поведението му е многолико, а храната най-разнообразна, което ни дава възможност да прилагаме различни методи на риболов. Нека обаче това не ни заблуждава, че е лесен риболовен обект. Студеното време през зимата до голяма степен укротява ентусиазма му за динамичен волен живот, а и бедната хранителна база предопределя далеч по-скромните му изяви и то с интерес към сравнително тесен диапазон от примамки. И ако в големите наши реки тази риба запазва някои типични черти от нрава си и през зимата, то в маловодни реки уловът й е труден, подчинен на редица условности. Въпреки всичко, без да се очакват чудеса, кефал може да се лови и в малки реки през зимата. Предвид ограничения достъп до затворените водоеми, много от които замръзват при по-продължителни студове, това е алтернативен вариант за любителите на динамичния риболов.

Ще споделя впечатленията си от посещенията ми през зимния сезон по някои по-маловод ни реки, обитавани от кефал. В практиката съм си изградил теория, която ми помага по-лесно да открия подходящите местообитания, да провокирам кефала с актуални примамки и същевременно да съумея да запазя спокойствието му в обичайно бистрата вода.

Специфичното му зимно поведение ме принуждава да отпиша някои от атрактивните и резултатни летни методи на риболов, като мухарката, булдото, дори в голяма степен и блесните. През зимата се налага да акцентирам предимно в риболова на плувка и то с безспорен приоритет на естествените примамки.

При риболов в маловодни реки изхождам от факта, че през студената част от годината тази риба е по-статична, избягва дългите преходи или скоростните изяви, характерни за по-топлото време. Снижените енергийни разходи намаляват нуждата й от храна, а това означава, че рибата бързо се засища. От друга страна, слабата подвижност притъпява хищническия инстинкт и тя се придържа към поведение, характерно за мирните риби. Бистрата и сравнително плитка речна вода допълнително изострят вродената й недоверчивост. През зимата кефалът е още по-плашлив и рядко се застоява в открита вода или в огрени от слънцето участъци. По-вероятно е да го намерим спотаен сред стъблата от шавари или друга растителност, поединично или на малки стада. Тихата, почти стояща вода, която е и по-затоплена, като че ли го блазни повече. Рибите бавно обикалят площ с малък диаметър, като внимателно следят обстановката наоколо. Трудно ще можем да ги изненадаме без да ни забележат. А и поведението им е такова, че едва ли ще се нахвърлят мигновено към предложената примамка, както може да се очаква през лятото.

Тактиката
на риболова се състои в това, с възможно най-фина постройка на линията да се притаим така, че да не афишираме присъствието си, и бавно, без резки движения да спуснем стръвта в близост до пасажа. Ако няма възможност да установим присъствието му, ще се наложи да го потърсим в предполагаеми участъци с тиха или бавно течаща вода, около или сред подводна или крайбрежна растителност. Това може да са отделни глухи ръкави, залети крайбрежни ями или бавни вирове със слабо течение. В спокойна вода стръвта трябва да е непосредствено до дъното, но без да го докосва. Следва търпеливо очакване при пълен покой в продължение на 10-15 минути, в които рибите ще се успокоят и евентуално ще решат да опитат храната. Но и тогава проявите им са пестеливи, без резки движения или ефектни забивания на плувката. Понякога тя ще трепне веднъж-дваж, друг път ще затрепти едва забележимо, но по-продължително. Ако сполучим със засичането, вероятно ще се учудим на несъответствието между нежното кълване и габаритите на едрия кефал.

Подобна стратегия подбирам при риболов по река Тополница в долното й течение, където се срещат обрасли разливи или дори глухи ръкави, изобилстващи от растителност. Да се надхитри кефал там в студената част от годината е въпрос на търпение и непрекъснати наблюдения върху околната обстановка. Рибите не са навсякъде. Групират се в отделни участъци и са толкова плашливи, че всяко неправомерно движение ще наруши спокойствието им за дълго време. Подобен риболов, на принципа на надхитрянето, съм правил и в някои райони на река Искър, където тя все още е маловодна (по праговете над село Пасарел, под стената на Панчарево, край Враждебна). Прилагал съм успешно тази тактика и по Лесновската река, а също и на Голяма река край Стражица и на Черни лом, Поповско.

Не винаги обаче обстановката позволява да се практикува стационарен риболов. Има реки, където липсват подходящи участъци със спокойна вода и е наложително рибата да се търси в самото течение. Веднага се сещам за река Арката, Радомирско, която, принудително изправена в канал, не дава шансове в крайбрежната плитка зона. Спомням си миналогодишен излет там в студен зимен ден. Бабушката, на която се надявах, изобщо не показа присъствие и се наложи да отпускам стръвта надолу по течението, с мисълта да излъжа някой кефал въпреки че не бях голям оптимист в такова студено време. Бистрата вода, с почти повсеместна видимост на дъното, не ми даваше надежди да очаквам удар в участъка пред мен. Промяната в тактиката ми помогна да извадя три средно големи кефала от три различни места.Учудих се, че в този ден той се оказа по-устойчив на студа дори от бабушката. Кефалите извадих без да ползвам захранване. Ако то е ефикасно за бабушката, в тази тънка и прозрачна вода би означавало, че само ще събуди подозрения у далеч по-недоверчивия кефал.

Впрочем, колкото и да ценим ефекта от подходящата захранка, считам, че при подобен риболов тя по-скоро би била пречка за добрия улов. Ако водата е със слаба видимост, допустимо е да подадем разумно (но не голямо) количество храна. Но, както споменах, при видимост на дъното в района на риболов храненето ще има обратен ефект.

Линията
При риболов в спокойна вода изборът на оптимална линия е в диапазо на 0,10-0,12 мм за влакно и № 14, дори № 16 за кука. Плувки, по-големи от един грам, не са необходими. Ситуацията в течаща вода се променя и точни правила за постройката на линията няма. Просто трябва да се балансира между допустимите размери, съобразно мнителността на рибата, и необходимостта от устойчива позиция на линията според силата на течението. За избора на прът и макара няма някакво специално изискване. Все пак дължината на пръта трябва да е достатъчна, за да може при нужда стръвта да се пуска плавно във вертикална посока, за да се избегне шумното цопване. Телескопите тип "камшик" може да вършат добра работа там, където няма масивна крайбрежна растителност, която би ограничила възможностите за свободни манипулации.

Примамките
Диапазонът на евентуалните примамки също не е особено голям. Сега ги няма нито насекомите, нито плодовете, нито достъпните дънни организми. Ограничаваме се с тестените храни - тесто от спринцовка, троха, кус-кус и универсалните червеи - торни и бели. Може би е уместно да се провокира апетита на кефала и с някои типично зимни деликатеси - пилешки дроб или черва. За тях обаче ще е нужна по-едра кука от споменатите по-горе. На пилешки дроб съм изваждал добри кефали от река Искър в Софийския регион, но не бих казал, че увлечението им по тази стръв е трайно. Направих успешен излет и улових няколко кефала по тихи вирове в участъка между стената на Панчаревското езеро и къмпинг "Враня". При следващия опит след няколко дни обаче нямах нито един удар.

Наблюденията ми показват, че тестото от спринцовка е най-сполучливият вариант за стационарен риболов, където ще разчитаме на принципа на надхитрянето. Поне до такова убеждение съм стигнал при проведените редица практически занятия. Дори и в най-студените дни кефалите не са безразлични към него. Вярно, поемат го плахо, с опипване, сякаш да проучат вкуса му, но това е достатъчно, за да ни дадат шанс за резултатно засичане. Вероятно повишената мнителност и дългото време, с което разполагат, за да разгледат стръвта, е наложило да се ползват дребни куки и то задължително прикрити в примамката. В течащата вода имаме известно предимство, че рибата е по-решителна към движещата се храна. Ако се наложи динамичен риболов с носена от течението стръв, може да се разчита на торни и бели червеи. В различни дни и при различни маршрути съм имал успехи и на торен, и на бял червей. Все пак мисля, че торният червей е една от специализираните зимни примамки за кефал както в течаща, така и в спокойна вода. При наличие на бабушка в реката едва ли ще можем да разчитаме на бели червеи за целенасочен улов на кефал.

Предимство на зимния речен риболов е фактът, че по реката няма дребосък (уклеи, маломерни кефалчета или мренки), който да ни тормози и да налага подбор на примамките, както е през лятото. Сега спокойно можем да импровизираме с наличната стръв с убеждението, че ако се обади нещо, то ще е достойно за уважение. От друга страна, суровите зимни условия неминуемо ще снижат критерия ни и вероятно ще сме доволни и на по-скромен улов. Сега не бива да очакваме някакви шеметни успехи, нито серийни прояви на рибата. Зимните навици на кефала просто изключват дълготраен улов на едно място. Може би ще се наложи да навъртим повечко километри, да изредим няколко позиции, за да попаднем на благоразположени кефали, но такива са особеностите на зимния риболов. Който тръгва към реката за количествен улов, а не заради самата тръпка, по-добре да изчака до пролетта.
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Мнение от Милен Динков »

Това са постове на колеги от форум "Нариба":
Mitak написа:
Камбата написа:Аз предпочитам да ловя кефал на спининг,но ми прави кеф и на леко.При спининга не е нужна захранка,но когато се лови на плувка със стръв е добре д има захранка,според един мой приятел,който ми препоръча следната рецепта:

300-500гр сирене,или извара и два пакета печена,или бисквитена галета,можело и кюспе.Някой да е изпробвал това?
извара и натрушени бисквити (обикновенни) сме правили преди като нямаше готови захранки пробва ли сме и само извара пак върши работа... отдавна не съм пробвал да захранвам с подобни вкусотии..
sapuna написа: На зима-карантия и съсирена кръв!
Не съм пробвал, но си струва да се пробва!
butnik написа:кефала иска много храна,подплатена с много бели червеи.за река слагай повече пръст,топките като кюфте да не ги врътка течението и дохранфаш с червеи и малки топки.това с жито и царевица на река без объркани с пръст го изключвам като вариант.
SONY написа:Много често,когато изкарам някой по-сносен кефал,буквално ми изплюва една шепа бели червеи,докато му вадя куката от устата (които преди това съм изстрелял ).Мисля,че най-ефективния вариянт е често стреляне на бял червей с прашката ( при тихи води ).При по-бързо течение - ползвам отново бели,но в тежки топки захранка.
Благодаря на колегите!
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Мнение от Милен Динков »

Мнения на колеги от Манията:
Yuri Varbanov написа:По принцип лятно време захранвам с царевица от консерва или млечна и ловя на същата стръв.Алтернативен вариант е да ползваш някаква евтина захранка за река като слепващ елемент-на 1кг от нея слагаш 150-200 гр бял червей и дохранваш постоянно.Зимно време е за предпочитане да се храни само с бял и то в по-пестеливи количества.
babydoctor написа:Понеже ми се свиди белия червей :oops: , винаги съм захранвал с жито и според случая - или на него, или на бял - действа. Както в река, така и на затворен водоем - с мешаните захранки идват много дребни мераклийчета от всякакъв вид :twisted: А на река пък дава много фира...
maver13 написа:Белия е най добрия вариант!! На река можеш да го слепиш на топки с лепило за челвей. На стояща вода стрелбата с прашка също е ефективна. Можеш да ползваш и готови храни за кефал, но те по-скоро играят ролята на носител на червеите. Взимай си винаги повечко червеи когато ходиш за кефал, ако имаш възможност , разбира се! Направо не е за вярване, колко червеи може да погълнат, дори по-дребните екземпляри :roll: :roll:
Благодаря на колегите!
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Мнение от Милен Динков »

"Зимни кефали топят плувките на “Огняново”
автор: Калоян Белополски
източник: http://paper.standartnews.com/bg/articl ... cle=305493
ПЕТЪК, 11 Декември 2009

Ловят се на бял и жълъдов червей


Тази зима, поне до момента, никаква я нямаше. Това определено държи рибите активни дори и през декември. Време по-скоро характерно за октомври. Така или иначе плюс е това, че масово рибите останаха активни и през декември. Не само в реките, но и по много от язовирите. Един от тях е "Огняново". Той се намира в близост до гр. Елин Пелин и е предпочитано място за риболов за мнозина риболовци от София и околностите. Язовирът е доста голям, с разнообразен релеф и сериозно разнообразие от риби. Открай време е известен с голямата си популация на кефал, бабушка, уклей, лин, каракуда и едър шаран, а от хищниците - сом, бяла риба и костур.
В началото на зимата, докато язовирът не се покрие с лед, на открита вода върви приличен риболов на кефал, бабушка и костур, а в района на устието и на уклей. През ноември и декември големи пасажи с риба се групират в първия голям залив, преди да се премине по стената на язовира. Най-много риби се групират от страната на стръмния горист бряг. Дотам обаче пътят е черен и в дъждовно време е доста хлъзгав. Ако не сте любители на офроуда, по-добре оставете колата до вливането на рекичката, до която пътят е стабилен, и оттам нататък продължете 200-300 м пеша. Рибите издават своето присъствие, правейки кръгове по повърхността на водата. Брегът е начупен и удобните места са доста. Дълбочината е около 4-6 м и е идеална за риболов както на мач или болонезе, така и на щека или директен телескоп. Сега през зимата е добре да се лови с прецизни, но не слаби линии, тъй като тук има доста водорасли и залети клечки, в които уловените по-едри риби бързат да се укрият. Основно влакно 0,16 и повод 0,12 мм с кука №14 са добро решение. Водата тук е много бистра и куката е добре да е скрита в червеите. Сега най-добър резултат дават белите червеи или пък комбинацията между един нанизан жълъдов червей и един червен червей. Ако се навъртят повечко кефали, може да се лови и на три бели червея или на два жълъдови например. Поради големите дълбочини е добре да се използва по-едра 3-4 г плувка, но много добре утежнена. Лови се на 13-20 м от брега, където рибите се чувстват спокойни. Утежнението е добре да е направено за риболов "на пропадане". На метър над повода се поставя основното утежнение, под което се нареждат 4 дропера на по 25 см или 5 на по 20 см. Поводът е дълъг 25-30 см. Така стръвта в последния метър забавя своето потъване и пропада много естествено. Точно това искат и рибите. Ако линията е конструирана правилно, не се оплита при замятане и рибите кълват добре. На този язовир има и моменти, в които около дъното почти не кълве, а на метър, дори на два метра над него кълве гол след гол... Особено когато ритмично с прашката се стрелят бели червеи. Понякога обаче рибите си кълват около и на самото дъно.
В началото на риболова се захранва с 10-12 топки тежка захранка. Сега е добре захранката да е солена и тъмна на цвят. В нея спокойно може да се добави и 30-40% глина. Кефалите пък се интересуват най-много от апетитно пропадащите бели червеи. По време на риболова се дохранва на всеки 5-10 минути с по една-две прашки червеи. Когато кълването замре, може да се хвърлят на серии по 2-3 стиски захранка. Тогава често рибите се връщат отново.
Сега през декември рибите са най-активни следобед и привечер в тихите слънчеви дни. Преди обед резултатите често са трагични. Все пак водата е ледена. Определено със захранката, а и с червеите не бива да се прекалява. За ден стигат 2-3 пакета захранка и 200 г бели червеи. Ловят се доста кефали с тегло до към половинка, едри бабушки и по някой среден костур.
На водоема, докато не замръзне, има ентусиасти, които бивакуват с каравани и разпъват въдици ежедневно за шаран и бяла риба. На дънните въдици се ловят на жива рибка бели риби до около 3 кг, но най-често се закачат хищници с тегло до към 1,5 кг. Костурите се ловят и на блесна от брега, но не са особено едри. Трофейните костури трябва да се търсят с лодка и сонар. Натъкнем ли се на пасажа от едри "раирани бандити", можем да направим запомнящ се риболов. Ако пък напипаме зимните места на бялата риба, няма как тя да не се изкуши от примамливо играещата пред нея силиконова рибка.
Ако водоемът замръзне, се прави отличен риболов на костур, както на мормишка, така и на блесна. Лови се и по някой кефал или бабушка.

Благодаря за интересния репортаж!
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Мнение от Милен Динков »

"Кефал и скобар дават надежда по реките"
автор:Йорданка Великова
9 Януари, 2009
източник: http://www.monitor.bg/article?id=183532

Риболовните излети по реките в студено време определeно не са за привържениците на топлото домашно огнище. Все пак, ако ви тегли към такъмите и искате да се насладите поне на чист въздух, перспективно място да се пробвате е река Искър. По нея имате големи шансове да нацелите активни речни кефали, а с малко повече късмет и по някоя и друга мряна или скобар.

Практиката от последните години показва, че добър избор ще направите, ако отидете на небезизвестното място под чешмата в района на Роман. Ако случите и ден, в който да не духа вятър, риболовният излет може да стане и приятен, и наситен с емоции. Екстрата да се подава от време на време и малко слънчице е бонус, за който не бива да храните големи надежди. Но ако все пак се случи, може и да напълните цял живарник в приятелска компания.

Не бива да се лъжем, че сладководните са така активни, както при по-високи температури на водата.

За да обърнат нужното внимание на изкушението, заложено на кукичката, ще се наложи да не пренебрегвате захранването на зоната, в която ще ловите. Специализираните смески на "Сенсас" за река са правилният избор. Забъркайте повечко и подхранете обилно, без да се притеснявате, че може да нахраните рибата. Запасете се и с бели червеи, кефалът трудно им устоява.

Със застудяване на времето в течащите водоеми, каквито са реките, кленът се концентрира основно във вировете, особено когато са участъци, защитени от ветровете и с висок бряг от едната страна. И докато през есента може да го излъжете успешно с изкуствени примамки, най-вече блесни, с настъпване на зимния период рибата става доста капризна и търси предимно "мръвка".

Затова запасяването предимно с бял червей е добро решение да го изкушите. Имайте предвид, че хищниците се придържат близо до дъното, така че и стръвта трябва да бъде подадена в тази зона. Не разчитайте със захранка да вдигнете рибите над грунда и да ги докарате едва ли не на повърхността. За да активизирате капризния и ленив кефал, трябва да му подадете стръвта едва ли не под носа. И тъй като той не е склонен особено да се мести, затова въдичарят трябва да е активната страна в риболова и да търси сладководното. Именно по тези причини е желателно да правите излетите в речни участъци, които са ви добре познати и знаете, че рибата се съсредоточава там. Затова не е случаен и фактът, че в зоната на чешмата край Роман през почивните дни никога не остава без мераклии да се пробват в надлъгване с рибата.

За да задържите стръвта в непосредствена близост до дъното, задължителен момент от монтажа е достатъчно тежко олово, което при замятане пада на грунда. Затова е важно и да прецените дълбочината на място. Ето още един аргумент да търсите рибата в познат участък.
.
Леки такъми са спасение от капото
На риболовната линия за кефали бъдете подготвени и за атаки от страна на бялата мряна, а нерядко и на скобара. Рано сутрин не очаквайте особена активност на сладководните. Лошото обаче е, че ще ви се наложи да подраните, за да си намерите място. Може и да повисите няколко часа без помръдване на плувката, ама поне ще си хванете перспективно място под самата чешма. Ако вече са ви изпреварили, добро решение е и бреговата ивица отсреща.

Пробвайте отначало с по-тежки такъми. Двуграмова плувка за старт в излета не е за подценяване. Ако до 11 часа няма никакво раздвижване на рибата,време е да минете на по-леки такъми. Изберете си перо 1,5 грама и не се притеснявайте да сложите повод 0,12 мм. Имайте предвид, че рибата се раздвижва да търси храна точно преди обяд. До 14 часа може да разчитате на белия червей. След този час обикновено кълването спира и всякакви опити да пробвате с различни примамки обикновено са с нулев резултат. .

По Тунджа вадят парчета по 300 грама

Обнадеждаващи новини идват и от сливенските въдичари. За любителите на речните излети река Тунджа е истински благодат. Естествено, и тук трябва да се въоръжите с търпение и да се настроите, че кефалът не кълве като луд. Но с малко повече усилия може да го накарате да ви обърне нужното внимание.

За разлика от река Искър, където сладководните са добре приучени да реагират подобаващо на захранките с готовите смески, тук не е необходимо толкова да се стараете. Достатъчно е да метнете две-три шепи бели червеи, за да сте спокойни, че сладководните ще ги забележат.

По отношение на стръвта може и да я разнообразите. Подгответе се с различни варианти на червея - бял, торен, жълъдов. Имайте предвид обаче, че в повечето дни рибите предпочитат белия. Като че ли най-трудно кълват на торния му събрат. Но има дни, в които го търсят, както и жълъдовия вариант. Ще разберете лесно - ако до половин час нямате нито един удар на линията, значи сте случили деня, в който хищниците предпочитат единствено белия червей. Смело зарежете останалите видове и ще усетите скоро промяна на настроението и емоциите ви в положителна посока.

Ранното ставане и отиване на Тунджа не е препоръчително. Само ще берете студ. Опитът на местните спецове сочи, че рибата се активизира в търсене на храна от обяд нататък. След 16,30 часа вече спокойно може да приберете такъмите и да си тръгнете, за да си спестите нервите, че стръвта остава непокътната. Каквото наловите до това време, това ще ви е слуката.

Правилното решение за захранване на зоната, в която ловите, е да хвърлите по-обилно количество бели червеи в началото на риболова. След това на всеки 10-15 минути хвърляйте по десетина бройки, за да поддържате интереса у рибата.

Улавяните кефали са по-скоро от среден калибър. Екземпляри по 300 до 400 грама максимум най-често атакуват линията. И още нещо - всякакви опити да излъжете хищника с изкуствени примамки, не дават резултат. Речният кефал упорито отказва и блесни, и воблери, и туистери. Оставете ги за пролетта.

СЪВЕТИ
МОРУНАЖ РАЗНООБРАЗЯВА УЛОВА

Улова по Тунджа разнообразяват и скобар, и морунаж. Обикновено те се ловят паралелно с речния кефал, на същата линия. И те предпочитат често белия червей, но могат да ви изненадат и на други варианти.

Местни спецове в риболова по Тунджа довериха, че макар и рядко, на такъмите за кефал излизат и скобари. Те са със скромни размери, най-често под половин кило, но пък риболовът им е изключително емоционален, нищо че времето предразполага сладководните към ленивост.

Ако искате да ви изненада приятно с прилично кълване и морунаж, време е да смените стръвта. Обикновено след като сте се зарадвали на улова на кефал и скобар по следобедно време, добре е да обърнете внимание и на други видове речни обитатели. Морунажът обаче не се прехласва по белия червей. Опитът на местните баш майстори сочи, че тази риба предпочита жълъдовия вариант. Затова не забравяйте, като тръгнете към реката, да си носите и от него. Хващат се хубави парчета по половин кило, че даже и отгоре. Но не се главозамайвайте с блянове за голяма слука.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Тактики при риболов на кефал на леко?

Мнение от Бат Стан »

Според мен нещата стоят така:

1. Как и с какво подхранвате най-често?
Бял червей, чист или подаден в топки глина, но на малки порции.

2. Кълве ли на хляб кефала сега, зимата(не съм пробвал от мързел, НО ТОВА ЩЕ СЕ ПРОМЕНИ :!: )
Не, или ако кълве е много рядко. Рибата атакува основно стръв, богата на животински протеини. Идеята е с по-малко движение да си набави повече калории. Затова най-добрата стръв е жълъдовия червей, белия или камолата.

3. Ако се подхранва с бял червей омесен с лепило, то това удачно ли е?
По-скоро не, тъй като кефалът се върти в бавните места, а не в тези с бързо течение.

4. Има ли пелетки, които оказват влияние( да го стимулират да кълве) на кефала?
5. Ако се подхранва с жито или кус-кус, то това удачно ли е?
Не съвсем, по-добре храни с бял червей.

6. Белите червейчета и производните им ли си остават най-важнията фактор и стимулант при събиране на кефала през зимните месеци?
Горе-долу да.

7. Някакви специфични линии и монтажи правите ли, големина на кукичките, плувки? Близалките, Кралусо Сърф например, удачни ли са при риболов на кефал с болонезе?
Зависи от ситуацията. Тъй като рибата в общи линии се върти на тихите места около брега, може да се лишиш от близалката и да сложиш буре с товароподемност околом 1 грам. Линията трябва да бъде възможно най-фина, ако можеш да си позволиш здрав повод 0.08, основно 0.10, кука №16, мисля че това ти е един отличен и дискретен вариант.
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Мнение от Милен Динков »

"Особености в лова на кефал"
Най-добрата зимна захранка са белите червеи

автор: Калоян Белополски
източник: http://paper.standartnews.com/bg/articl ... cle=261978
ПЕТЪК, 9 Януари 2009

Една от малкото активни риби в реките през цялата зима остава речният кефал. На практика може да се лови през всички студени месеци, дори и в най-мразовитите дни. В общи линии не е особен проблем да се хване просто кефал. Сложното е да се улови трофеен кефал. За такива се считат рибите с тегло над 1 кг. Тези риби растат сравнително бавно и за да достигнат трофейни размери, са се научили да се пазят от всичко и от всички. Все пак има начин да се надхитри някой великан, особено през зимата. Точно сега дребните риби са се изпокрили и активни остават основно едрите. На дадения вир, ако малък кефал се стрелне и налапа стръвта, едрият го забелязва и рязко губи апетит за продължително време. Поради тази причина е добре да се избират вирове, на които кълват по-рядко, но по-едри риби. Ако сме попаднали на вир, в който кълват по-начесто дребни кефали, скобари или пък морунажи, шансът да примамим трофеен кефал е незначителен.Практически в почти всяка река се срещат трофейни кефали. В някои повече, в други по-малко, но като цяло едрите кефали през зимата предпочитат дълбоките вирове с непристъпни брегове и паднали във водата клонаци и дървета. В подобни укрития рибите се чувстват спокойни и прекарват там голяма част от времето си. На тези места често е невъзможно да се подаде стръвта и тогава предприемаме тактиката да ги изкараме оттам с помощта на захранката. През зимата е най-добре тя да се състои само от бял червей. За целодневен излет са необходими около 600-700 г червеи. Кефалите усещат отдалече червеите и тръгват да ги събират, напускайки укритията си. Точно това е нашият шанс да "зашием" някой големец. В началото на риболова стреляме една след друга 7-8 прашки червеи, след което на всяко изтичане стреляме нова прашка (20-30 червея). Първото кълване често идва бързо - за няма и десетина минути, и тогава започва борбата.
Такъмите, с които е най-подходящо да се лови, са телескоп тип "болонеза", дълъг между 5 и 7 метра, в зависимост от конкретните условия, плувка тип "буре" от 2 до 4 г, прогресивно утежнение тип "верижка" на основно влакно 0,16-0,18 мм и повод 0,12 мм. Куката е добре да е малка, но много здрава. Аз предпочитам Kamasan 611 X Strong номер 16 или номер 14. С тази кука почти не се правят "фитки", а кефалите не я забелязват и кълват смело. Кълването представлява рязко потъване на плувката, без предварителни попипвания и съмнения за кълване. Ако в такъма нещо не е наред, кълване въобще няма. Ако се ловят по-дребни риби - до половин килограм, и на по-груб такъм, ще има кълване, но едрите кефали са много предпазливи и най-малкото съмнение ги кара да пропуснат стръвта край себе си. Кефалът е риба, която расте изключително бавно. На петата си година едва надхвърля педя. Кефалите с тегло около килограм са на възраст над 10 години! Поради тази причина техниките на ловене на едър и на дребен кефал нямат много общо помежду си. Освен това едрите кефали са пръснати на голямо разстояние и в даден вир са едва по няколко екземпляра. След улова на една подобна риба често следва пауза от поне половин час, докато се завърти следващата. Ако закачим някоя "тупалка" и тя успее да се откачи, не чакайте ново кълване поне час време. Ако обаче успеем бързо да изведем едрата риба от захранения участък и не й дадем възможност да шляпа много, още на следващото изтичане може да последва ново кълване на едър клен.
В този риболов най-важното условие за успех е да се пази абсолютна тишина. Дори празното засичане, съпроводено с изшляпване на плувката на повърхността, прогонва страхливите кефали за известно време. Поради тази причина стръвта не се влачи по дъното, а върви над него и всяко потапяне следва да е от риба. Второто задължително условие е да сте сам на дадения вир. Има ли наблизо втори риболовец, шумът неизбежно се увеличава и... всичко свършва, преди да е започнало.
За разлика от другите речни риби, кефалите често се ловят надолу по течението на поне 15 метра под нас. Важно е участъкът, който сме избрали, да позволява по-дълго изтичане на такъма и по възможност по-надолу да има потънали дървета и голяма дълбочина, откъдето следва да изпълзят трофейните кефали.
При положение че се захранва с много бели червеи, стръвта закономерно е бял червей. Нанизват се по 3-4 броя на куката и се пускат по течението, без линията да се задържа. Достатъчно е влакното да е леко изпънато, за да може да се засече ефективно.
През зимата може да се пробва и риболов на фидер, отново с бели червеи. С фидера може да се обловят места, на които е невъзможно да се лови на плувка. Лошото е, че на фидера кефалът се лови практически сам и тръпката въобще не е същата в сравнение с уникално емоционалния риболов на плувка.
Напоследък много популярен стана риболовът в Гърция, особено по реките през зимата. Там, тъй като с години практически никой не е ловил риба, популацията на трофейни кефали е чувствително по-голяма в сравнение с нашите реки, но въпреки това рибите са плашливи и трудно уловими. Тази зима има бум в риболова на едри кефали на река Ангиста няколко километра преди да се влее в река Струма. У нас сега хит е риболовът на река Янтра край злополучния мост край Бяла. Там има огромни пасажи групирани кефали с масово тегло около половин килограм, но се лови и по някой по-едър. Едри кефали сега се ловят и на реките Искър, Струма, Марица, Тунджа и т.н. От язовирите най-силно се представя "Бебреш".
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Мнение от Милен Динков »

източник: BGRIBA.COM
vlado_fidera написа:Една захранка която аз доста често използвам при риболов с фидер , на места където течението е по силно.В кофа сипвам 3-4 шепи царевично брашно, 1/2 пакет смляно кюспе, средината на твърд хляб, жълтъците на 2 яйца, пакетче ванилия.Всичко това измесвам старателно и в последствие с така получената захранка напълвам хранилката. В този случей тя е отворена и е с триъгълна форма , за да не може течението да я носи.Първоначало стартовата захранка ми е 10-12 хранилки след което свалям тази хранилка и на нейно място слагам по малка по размер но със същата форма.Закачам повода който в този случей е с дължина малко по голяма от обикновената-около60-70 см.Досега при захранване с такава захранка съм имал добри успехи при риболова на каракуда, средни по размер шарани, речни кефали по около0,5 кг и малко над 0,5 кг.Ако течението е много силно е добре в захранката да поставим колант/лепило/ за да стане захранката по твърда.Така няма да презамятаме на всеки 5-10 мин защото захранката е по лепкава и ще се разтваря по бавно във водата
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Мнение от Милен Динков »

Стига толкова :D Има много писано по темата, а и за самия кефал!

Изводи:
1. Трябва да се носи задоволително количество бял червей и неговите производни;
2. Обилно и периодично захранване с прашка;
3. Може да се експериментира с кус-кус, житце, царевичка и хляб;
4. Може да се слепи бял червей;
5. Може да се ползва тежка захранка примесена с бял червей при дълбоки места със силно течение;
6. Може да се експериментира с карантиики; :D
7. Иска се търпение;
8. Иска се постоянство;
9. Иска се непрекъсната смяна на линията, докато не се напипа правилната и започнат да кълват рабите;
10. Да се носи от всеки вид стръв, защото не се знае коя ще е печелившата;
11. И на близалка ще кълве, стига да не ме мързи да експериментирам :oops:
12. Да почерпя за богатата информация :D :D

Всеки може да добави нещо от себе си към споделеното!
Но не искам да виждам лични нападки, обиди и присмех към авторите на материалите!!! :!:

Благодаря на всички!
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Мнение от Милен Динков »

Благодаря на Бат' Стан за изчерпателния отговор!
Д-р Дулитъл
Мнения: 2055
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 312 пъти
получил Браво: 174 пъти

Мнение от Д-р Дулитъл »

Една тактика с която при нас по р.Скът се лъжат кефали в студеното време-на влашка плувка ,линията е пусната покрай папура,а стръв-рибе,и по-точно виолетка,извадена с кепче заедно с водораслите пак от Скът.Имаше години,в които кефалите кълвяха точно на тази стръв и всички места,удобни за риболов бяха заети ,това в центъра на града,като рекичката е хванала лед на половин метър покрай бреговете.Интересното е,че на друга стръв не щяха,макар,че сме пробвали.Е,в интерес на истината имаше и удари на свински далак,нарязан на лентичка и нанизан на куката-но и пък това си е и леснодостъпна стръв покрай Коледа :D .Иначе съм опитвал по Скът да стрелям бели червеи-нищо.По Огоста обаче е друга работа-там тактиката е описана по горе от Калоян Белополски и си работи чудесно.Номера е,както е посочено,да гръмнеш в началото още преди да си разставиш багажа 10-15 прашки бял червей(с уговорката,че познаваш релефа на дъното,където ще ловиш) и след това да захранваш с бял червей.Аз ловя на 14-ка Drennan fine maggot с повод 0.10.понякога се изкушавам да нанижа на стъблото на куката и изкуствен вердевас,като на извивката закача и 2-3 бели червея.Кълването по Огоста поне при нас в долното течение е изключително плахо и пипкаво,просто плувката започва да спира подозрително,особено от екземплярите около килограм. За килото бял червей,което си е нужно няма да коментирам...А и ето една снимка баш от зимен риболов по Скът на влашка плувка:
Изображение
Последно промяна от Д-р Дулитъл на Нед Яну 03, 2010 17:08, променено общо 1 път.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”