Какви FC поводи да ползваме при риболов с фидер?

Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 491 пъти
получил Браво: 693 пъти

Какви FC поводи да ползваме при риболов с фидер?

Мнение от Iso »

Честита нова година и много слука през нея на всички колеги! :D

Имам въпроси свързани с риболова на фидер и ще се радвам, ако споделите вашия опит.
1. Може ли и в кои случаи (при кои монтажи) е уместно да се ползва флуорокарбонов повод?
2. Кои са препоръчителните флуорокарбонови влакна за поводи?
3. Кои диаметри флуорокарбонови влакна се ползват за поводи (диаметър на основно влакно - диаметър на FC повод) и какви са препоръчителните дължини на поводите?
4. Някой ползвал ли е тези: http://shop.fishing-tackle.bg/lines.html влакна (плетени и FC) при риболов с фидер? Какви са впечатленията ви?
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

При риболов с хранилки "метод фидер" ползвам къси поводи от ето този флуорокарбон:

Изображение

Това е шаранджиска серия флуорокарбон, като 0.18 е най-малкото сечение. Цената на дребно е 9лв за 25метра. Ползването на флуорокарбон при този монтаж се обуславя от необходимоста от по-дебели поводи, при основни влакна 0.20-0.25 и риболов на предполагаеми по-едри риби

По отношение на ползването на флуорокарбон при монтажите: по-долу един монтаж със същата марка флуорокарбон, само че 0.35-7.9кг(19.5либри):
Изображение

Отдолу-нагоре: кука с повод и клуп със същите, като на горния монтаж, параметри. За монтажа съм ползвал флуорокарбоново влакно 0.35, което има изключителното свойство да е твърдо като тел и да не се протрива; малък клуп с двоен възел, който е свързан "клуп в клуп" с повода; на 10-12см над връзката следва обикновен възел с 4 навивки( тези 10-12см са противоуплитащата част на монтажа), непосредствено над който са нанизани едно стъклено и едно гумено маниста и вирбела на хранилката; хранилката е кръгла 35-грамова тип "метална мрежа". Монтажа завършва с малък двоен клуп и се монтира към основната линия или "клуп в клуп", или посредством вирбел с карабинка.
Монтажа в "работно"положение преди замятане:

Изображение

В случая, и двата варианта на този монтаж са "полублокиран" тип- след известен ход на на налапалата стръвта и куката риба, сработват на "самозасичане". Разстоянието на този "ход" може да се регулира или чрез дължината на монтажите или чрез подвижни силиконови стопери над хранилките.

:idea: 8)

Повода също може да е флуорокарбон :idea:
Третия момент е същия този монтаж, да изпълнява функциите и на лидер при основна линия от плетено влакно- илиминира протриването на плетеното от вирбела на кошничката.
8)
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 491 пъти
получил Браво: 693 пъти

Мнение от Iso »

Това означава ли, че не е необходимо да се ползват "симитричен" и "асимитричен" монтаж, които са по-сложни. В този ред на мисли, аз харесвам като най-прост и най-надежден монтажът "патерностер". Може ли да се ползва FC при монтаж "патерностер", като FC влакно се ползва като лидер на плетено влакно? :?:
Предпочитам да риболовствам с монофил в този случай може ли да се ползва и FC повод? :roll:
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Флуорокарбона може да се ползва за поводи при всички видове монтажи. Друг въпрос е до колко това е необходимо от гледна точка на конкретния излет, "обичайните заподозрени" и до колко това е оправдано(ценово и в риболовен план) :wink: Да ползвам 8-12 см. поводи за хранилки "метод" от по 40лв за 100м и то щото има смисъл(писал съм защо, по-горе) е едно, а да ползвам 70-100см поводи(които се сменят понякога 2-3 пъти по време на излет) от по 60лв за 100м (чич'Вескови цени) е съвсем друго и много, много неоправдано при малките сечения на поводи :idea: :idea: :wink:
Аватар
Попа
Търговец
Мнения: 678
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 3:03
Местоположение: varna

Мнение от Попа »

Или най-крайният вариянт-минава се само на FC :wink: със сигурност няма да навреди,освен финансово :)
http://fishingpro.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Попа написа:Или най-крайният вариянт-минава се само на FC :wink:
Тез флуорокарбони за основните линии не са точно от типа на чич'Весковите "курехи"- сиреч флуорокарбони от най-висок клас и съответната цена. Това обикновено са монофили с флуорокарбоново покритие и се явяват нещо като компромис между плетено и монофил- много ниска разтегиливост, твърди и тежки влакна, устойчиви на износване и със съвсем приемливи цени за ролка 100/150м. При тях, разбира се, понятието "невидими" не съществува(макар че някои търговци си го слагат "по инерция"), понеже светлината няма как да заобиколи монофилната сърцевина, която е 85-90% от сечението... но то и основното им предназначение и функции не го налагат.
8)
Аватар
Попа
Търговец
Мнения: 678
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 3:03
Местоположение: varna

Мнение от Попа »

Не ве бате,пак не се изказах както трябва :oops: Имах впредвид,че аз отдавна ползвам само чисти FC за поводи,назависимо дали са за плувка,фидер,шарански риболов,бомбарда или спининг(лидери в случая) :wink: Само дето като ги купувам ми се реве,ама к"во да правя като им вярвам :?
http://fishingpro.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 491 пъти
получил Браво: 693 пъти

Мнение от Iso »

Точно, гледам и се чудя:
http://shop.fishing-tackle.bg/lines.html?line_type=115,
и това:
http://www.colmic-bg.com/?page=lines&cat=8,
и това:
http://shop.fishing-mania.com/viewline_3.php?id=6010, като това го има на 30м. за 3.50лв. за поводи.
:D Мисля си да опитам с евтинджосите, вие как мислите?
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Iso написа: :D Мисля си да опитам с евтинджосите, вие как мислите?
Ми аз...спирам да мисля :lol: :lol: 8)
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 491 пъти
получил Браво: 693 пъти

Мнение от Iso »

Та значи взех от тоя евтинджос http://shop.fishing-mania.com/viewline_3.php?id=6010, но ролка от 30м. уж за поводи и направих следния експеримент:
взех 1м. от влакно 0,25мм. със заявена издръжливост 4,6кг. започнах постепенно да го натоворвам на опън. В двата края на влакното бях направил два възела, единият клинч, а другият еденичен, обикновен с клуп. Късането настъпи при натоварване 2,250кг. във възела с клуп. При натоварването влакното се разпъваше, а след късането се набръчка.
Експеримента доказа това, което предполагах, че ако влакното издържи на половина декларираното натоварване ще е добре. :wink:

IDA, ти тествал ли си корморанския повод 0,18мм.?
Аз ходих в магазина на "Майсторски риболов", но нямаха от тези поводи, които ти ползваш. Имаха други плувкарски поводи с диаметри от 0,08мм. до 0,14мм.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Iso написа:

IDA, ти тествал ли си корморанския повод 0,18мм.?
Аз ходих в магазина на "Майсторски риболов", но нямаха от тези поводи, които ти ползваш. Имаха други плувкарски поводи с диаметри от 0,08мм. до 0,14мм.
Точно такъв "силов" тест не съм му правил, но се представя перфектно за риболов с фидер. За първи път го ползвах тук:

http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=32876

Писал съм по-подробно най-долу в темата. Точно по предназначение и както писах по-горе: когато има реални очаквания и за по-едри риби и трябва да се работи с дебели поводи, а същевременно да се в голяма степен "невидими" за да ловят наред :D
След 2-3 риболова с нормален фидерен монтаж, основно почнах да го използвам при риболов "спесимен метод фидер" с ей тази окомплектация и 40-грамови инлайн пружини:

Изображение

Последния риболов с "методи" миналата година на Копринка, хванах 9 бабушки по 500-600гр и една каракуда към кило; 8-сантиметрови поводи 0.18 и кука "фуна" номер 8 с 5 шарени/бели на нея. :Основно влакно 0.25 :D 8)
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

Ида извинявай за отклонението ма тия колци откъде ди купи че ми трябват за 4 броя за същото нещо, преди имах 6 и ги продадох с комплекта за тежко че колегата много ги искаше и оттогва няма намиране на тия точно :lol: :lol: :lol: а съм моного доволен от тях.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Предполагам че те интересуват тези черните. Колците са на Корморан(и двата модела), предлагат се в три размер и са с цена около 10-11 лв/бр; би трябало да ги има в "Майсторски риболов". Аз съм ги вземал от тука и ги ползвам вече 6-7 годинии, без забележки- имат и едногодишна гаранционна карта. Сигурен съм че и в момента ги има щото тукашния магазинер се тръшкаше скоро, че му давали 11 лева складова цена... :D 8)
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

IDA написа:Предполагам че те интересуват тези черните. Колците са на Корморан(и двата модела), предлагат се в три размер и са с цена около 10-11 лв/бр; би трябало да ги има в "Майсторски риболов". Аз съм ги вземал от тука и ги ползвам вече 6-7 годинии, без забележки- имат и едногодишна гаранционна карта. Сигурен съм че и в момента ги има щото тукашния магазинер се тръшкаше скоро, че му давали 11 лева складова цена... :D 8)
Ми аз имах от белите ма като гледам са еднакви , освен че черните са малко по дълги
мерси ще се обадя до ивайло да проверя дали ги има.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

quietriot написа: Ми аз имах от белите ма като гледам са еднакви , освен че черните са малко по дълги
мерси ще се обадя до ивайло да проверя дали ги има.
На са еднакви- черните са с триъгълно сечение и със закопчалка, а белите са кръгли и се стягат като двете части се въртят една в друга(предполагам вътре са с цанга). Според мен черните са много по-добри, по-здрави и по-качествено изработени :idea: :idea: 8) Тези мойте(черните) са от най-дългия размер- разпънати са 125см, а има и още два по-къси размера; белит ги взех щото нямаше по-къси черни в момента , общо имам три комплекта, като третия го ползвам за нормален риболов с фидер:

Изображение

На картинката се вижда закопчалката; главата също е на Корморан.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”