Има ли смисъл хваната Щука от водоем да я пусна в р.Марица?

или форум за Catch&Release идеята.

Струва ли си щука хваната от водоем да я пусна в река?

Анкетата свършва на Пон Юни 07, 2010 0:49

Да!
26
53%
Не!
14
29%
Не мога да преценя!
9
18%
 
Общо гласове: 49

Аватар
Рибаря81
Мнения: 108
Регистриран на: Нед Мар 21, 2010 23:54
Местоположение: София/Димитровград

Има ли смисъл хваната Щука от водоем да я пусна в р.Марица?

Мнение от Рибаря81 »

Здравейте колеги,

имам следния въпрос над който разсъждавам:

Около нас в района на Димитровград има 2-3 водоемчета където ходя за щука. Т.к. в повечето случаи аз бих пуснал/ и пускам хванатите щуки се чудя дали щуките, които ги хващам от водоемите да ги пускам в река Марица. Проблема е, че на водоемите където ходя има доста рибари... и ако аз хвана нещо и го пусна много вероятно е тази рибя някой друг пак да я хване... и тогава се питам какъв е смисъла от това дето аз пускам рибата???... затова се замислих при следваща хваната щука направо да я нося до реката и да я пускам в реката Марица. Там като, че ли ще е по-трудно да я хванат повторно, а и по този начин ще направя малко зарибяване на реката :). Но тогава се замислям... дали тази щука от водоем би се адаптирала в реката и дали би оцеляла там биологично. И да не се окаже тогава от "трън на глок" - да нося хванатите риби от водоема и да ги пускам в реката, а те там да умират?

Моля за съвет струва ли си да се прави такова нещо или не?
Мерси предварително.
Наслука!
stiga
Мнения: 652
Регистриран на: Съб Яну 10, 2009 22:39
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 38 пъти

Мнение от stiga »

Aбсолютно безмислено начинание.Няма да постигнеш нищо друго освен допълнително намаляване на и без това предполагаемата разредена популация на Щуката в тези водоемчета :!:
Не мислиш ли, че 30/40 риби няма да обогатят голямата река кой знае колко, но липсата им в гьолчето, може да се окаже фатална за него.
Помисли!
По правилно е пренасянето на рибки в обратния ред, но това си е мое мнение и понеже питаш, отговарям.
От поста ти се вижда, че имаш желание да спасиш щуклетата, но това не е решението.

Поздрави!
спининг и само спининг!!!!!!!!!!

C&R

http://www.starividri.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Рибаря81
Мнения: 108
Регистриран на: Нед Мар 21, 2010 23:54
Местоположение: София/Димитровград

Мнение от Рибаря81 »

Колега проблема е че гьолчето е много малко... Едното гьолче е около 40 метра * 20 метра, а другото е около 20 метра на 50 метра. Така или иначе там щуката само да надхвърли 0,800 кг - 1 кг и ги изхващват... Веднъж дваж на година да се хване нещо над 2 кг. Явно всеки като хваща не се предоставя възможност рибата да порасне.
Поне знам, че като ги пусна в реката ще живят някъде другаде отколкото в някой тиган. :)

stiga написа:Aбсолютно безмислено начинание.Няма да постигнеш
нищо друго освен допълнително намаляване на и без това предполагаемата разредена популация на Щуката в тези водоемчета :!:
Не мислиш ли, че 30/40 риби няма да обогатят голямата река кой знае колко, но липсата им в гьолчето, може да се окаже фатална за него.
Помисли!
...
Поздрави!
Наслука!
Аватар
А ДАНО ХВАНА
Мнения: 407
Регистриран на: Сря Яну 13, 2010 12:45
Местоположение: София
дал Браво: 483 пъти
получил Браво: 454 пъти

Re: Има ли смисъл хваната Щука от водоем да я пусна в р.Мари

Мнение от А ДАНО ХВАНА »

[quote="Рибаря81"]Здравейте колеги,

имам следния въпрос над който разсъждавам:

дали тази щука от водоем би се адаптирала в реката и дали би оцеляла там биологично. И да не се окаже тогава от "трън на глок" - да нося хванатите риби от водоема и да ги пускам в реката, а те там да умират?

Ще се адаптира 100%.Пускал съм щука в аквариум и на 3-ти ден започна да се храни.Гледах я 3 месеца и се хранеше почти всеки ден после я пуснах в река.Няма по приспособима риба у нас според мен.
Аватар
Рибаря81
Мнения: 108
Регистриран на: Нед Мар 21, 2010 23:54
Местоположение: София/Димитровград

Re: Има ли смисъл хваната Щука от водоем да я пусна в р.Мари

Мнение от Рибаря81 »

Колега мерси много ще го имам впредвид! Мерси за "изследването, което си направил." :)
А ДАНО ХВАНА написа:
...Ще се адаптира 100%.Пускал съм щука в аквариум и на 3-ти ден започна да се храни.Гледах я 3 месеца и се хранеше почти всеки ден после я пуснах в река.Няма по приспособима риба у нас според мен.
Наслука!
Аватар
sword-fish
Мнения: 177
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Има ли смисъл хваната Щука от водоем да я пусна в р.Мари

Мнение от sword-fish »

Рибаря81 написа:Здравейте колеги,

имам следния въпрос над който разсъждавам:

Около нас в района на Димитровград има 2-3 водоемчета където ходя за щука. Т.к. в повечето случаи аз бих пуснал/ и пускам хванатите щуки се чудя дали щуките, които ги хващам от водоемите да ги пускам в река Марица. Проблема е, че на водоемите където ходя има доста рибари... и ако аз хвана нещо и го пусна много вероятно е тази рибя някой друг пак да я хване... и тогава се питам какъв е смисъла от това дето аз пускам рибата???... затова се замислих при следваща хваната щука направо да я нося до реката и да я пускам в реката Марица. Там като, че ли ще е по-трудно да я хванат повторно, а и по този начин ще направя малко зарибяване на реката :). Но тогава се замислям... дали тази щука от водоем би се адаптирала в реката и дали би оцеляла там биологично. И да не се окаже тогава от "трън на глок" - да нося хванатите риби от водоема и да ги пускам в реката, а те там да умират?

Моля за съвет струва ли си да се прави такова нещо или не?
Мерси предварително.


Според мен трябва да се пробва !!!
Щуката може да живее в рака ! 8)
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

По-добре, нацели някое запустяло и яко обрасло водоемче и ги пускай тихомълком там :idea:
Аватар
delm2
Мнения: 199
Регистриран на: Съб Май 10, 2008 22:21

Мнение от delm2 »

Съмняваме да се адаптира защото е свикнала на спокойно в гиола как ще реагира на течението??? все пак храненето в затворен водоем е по различно от колкото в река :lol:
Убедих се, че на леда се събираме само освидетелствани идиоти
Аватар
Рибаря81
Мнения: 108
Регистриран на: Нед Мар 21, 2010 23:54
Местоположение: София/Димитровград

Мнение от Рибаря81 »

Колега това е много добра идея, но незнам къде около нас има. :(
Бачо Илия написа:По-добре, нацели някое запустяло и яко обрасло водоемче и ги пускай тихомълком там :idea:
Наслука!
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Има ли смисъл хваната Щука от водоем да я пусна в р.Мари

Мнение от Cougar »

Пренасянето и пускането на риби от един водоем в друг е свързано с някои усложнения.

1. Пренасят се видове които не са местни и които потенциално биха изместили местните видове.

2. Пренасят се болести които преди ги е нямало в водоема.

В случая с щуката, ако я има в Марица, единствено се променя генофонда на популацията (при зарибяване с няколко хиляди риби а не 1-2 бройки) и съответната опасност от пренасяне на зарази.

В този ход на мисли, изхвърлянето на живи рибки за стръв след риболов в друг водоем е изключително вредно. Топене на лодки и пренасянето им между водоеми без да са измити добре е също потенциално много опасно.

По подобен начин са се разселили миди, паразити и паразитни риби в места от които тяхното отстраняване вече е невъзможно.
Аватар
спас
Мнения: 613
Регистриран на: Чет Дек 11, 2008 17:16
дал Браво: 1 път
получил Браво: 28 пъти

Мнение от спас »

Защо има толкова хищници в Марица?
Някой задавал ли си е въпроса ???
Преди години, когато реката предойде и обра всички водоеми намиращи се по поречието и, пополацията на хищни риби ряско се увеличи, което ме навежда на мисълта, че рибата се адаптира доста добре особенно в реките.
Пускай смело, това дава шанс на рибата да порасне, обаче се замисли къде ще ловиш, когато реката е голяма и неблагоприятна през пролетта ?
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Re: Има ли смисъл хваната Щука от водоем да я пусна в р.Мари

Мнение от BOROOO »

Cougar написа:В случая с щуката, ако я има в Марица, единствено се променя генофонда на популацията (при зарибяване с няколко хиляди риби а не 1-2 бройки) и съответната опасност от пренасяне на зарази.

В този ход на мисли, изхвърлянето на живи рибки за стръв след риболов в друг водоем е изключително вредно.
Пума, ти сериозно ли? Опресняването на генофонда винаги е било нещо положително. А патките ще получат инструкции да си мият краката преди да излетят за съседния водоем :lol: :lol: :lol: .

Рибарче, ако тези гьолчета нямат бъдеще спокойно прехвърляй щучките, пък след някоя и друга година ще мислиш само за реката, а тях ще забравиш :wink: .
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Аватар
Рибаря81
Мнения: 108
Регистриран на: Нед Мар 21, 2010 23:54
Местоположение: София/Димитровград

Re: Има ли смисъл хваната Щука от водоем да я пусна в р.Мари

Мнение от Рибаря81 »

Това с патките ме кефе!
мерси много... то е ясно, че аз с 2-3 щуки едва ли ще зарибя реката :lol: ама поне да знам, че там може да си поживеят повечко... т.к. гьолчето са много малки и всичко над около 1 кг се изхващва... много трудно е да се хване там щука над 2 кг... сигурно са единици... т.к. не ги оставят да пораснат...

BOROOO написа:
Cougar написа:В случая с щуката, ако я има в Марица, единствено се променя генофонда на популацията (при зарибяване с няколко хиляди риби а не 1-2 бройки) и съответната опасност от пренасяне на зарази.

В този ход на мисли, изхвърлянето на живи рибки за стръв след риболов в друг водоем е изключително вредно.
Пума, ти сериозно ли? Опресняването на генофонда винаги е било нещо положително. А патките ще получат инструкции да си мият краката преди да излетят за съседния водоем :lol: :lol: :lol: .

Рибарче, ако тези гьолчета нямат бъдеще спокойно прехвърляй щучките, пък след някоя и друга година ще мислиш само за реката, а тях ще забравиш :wink: .
Наслука!
Публикувай отговор

Обратно към “Хвани и пусни”