Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
joro72_plovdiv

Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от joro72_plovdiv »

За всички ,които дялкат воблери от балсово дърво . Това е един японец ,който ме вдъхнови с майсторлъка си, преди много,много време.Същият ,показва как ги прави да стават еднакви ,както и мнооого други хитринки . Нищо чудно и аз да се захвана някой ден с дялкането.

п.с. За да не пълня форума с стотици снимки - вижте галерията -> https://plus.google.com/photos/10212322 ... 2220394513" onclick="window.open(this.href);return false; , https://plus.google.com/photos/10212322 ... 4743576769" onclick="window.open(this.href);return false;

Албумите на Ginei Ginkuni -> https://plus.google.com/photos/10212322 ... 979/albums" onclick="window.open(this.href);return false;

Това е сайтът му -> http://ginei-handmade-lure.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Това е за всички ентусиасти - бъдете здрави и успех -> http://www.youtube.com/watch?v=ppnB3Fym ... =endscreen" onclick="window.open(this.href);return false;

За направата на необходимите шаблони от плексиглас или тънка ламарина: -> Тези от вас ,които нямат опит с специализиран софтуер за чертане - можете да си ги нарисувате в/у хартия. След това в всяка фирма за реклама ще ви сканират чертежа,ще повторят линиите на корел и ще ги подготвят в необходимия формат за лазерно рязане. Препоръчвам да са примерно от 2мм плексиглас или по-тънък . Готовите шаблони ги сложете в фурната за 15 -на минути при 70 градуса ,за да се премахнат напреженията породени от лаз-о рязане, в противен случай ако се наложи да ги почистите н-р с спирт ,ще се напукат .
donchev
Мнения: 118
Регистриран на: Сря Яну 13, 2010 21:25
Местоположение: Chirpan
получил Браво: 12 пъти

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от donchev »

Японците са с години напред .Едвали ще ги стигнем ,а за нас дялкащите(повечето) лазерното рязане е мираж.
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от bai ves »

:wink: Мерси за сайтовете! Японците са с години напред защото при нас няма как да стане с 20 години кипазене , мързел, и гъзодаване.... И при нас след 50 години ще има напредък :roll: :wink: :lol: Ама там се работи много и не за лична сметка, а за благото на народа или култура, както е по- лесно да се разбира.
Аватар
jagger1
Мнения: 3186
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 757 пъти
получил Браво: 1186 пъти

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от jagger1 »

Благодаря за линковете. Доста може да се научи за воблеростроенето. Благодаря. Много са добри.
joro72_plovdiv

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от joro72_plovdiv »

Благодаря колеги.
Ценя казаното от вас .
Който има проблеми с направата на шаблони или лазерно рязане или каквото там се сетите - аз съм насреща.
Аватар
spoon23
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:11
Местоположение: Бургас
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 25 пъти
Обратна връзка:

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от spoon23 »

GINEI е голям майстор, отдавна съм му фен и следя блога му и клиповете в нета.Виж това където го написа за фурната направо ме разби!!! :shock: Браво колега,до сега не съм прочел на БГ за премахването на напрежението в поликарбоната след рязане с лазер,ето тук съм чел нещо(ама не съм пробвал) : http://www.connecticutplastics.com/capa ... ts-photos/" onclick="window.open(this.href);return false; http://translate.google.bg/translate?hl ... ealing.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; .При мен това беше основния проблем който ме накара да спра да режа лопатките с лазер.А относно това кога ще ги стигнем?Ами като започнем да си споделяме.Прочел съм мнооого чуждоезични теми и виждам,че хората там показват как стават нещата,а при нас темата е по скоро табу.Тук е мястото да БЛАГОДАРЯ и да отдам заслуженото на колегите които са споделяли опита си(няма да ги изброявам за да не пропусна някой).Успех на всички!
"Нищо не е твърде прекрасно, за да е истина, ако не съответства на законите на природата…"Майкъл Фарадей
joro72_plovdiv

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от joro72_plovdiv »

spoon23 написа:Виж това където го написа за фурната направо ме разби!!! :shock: Браво колега,до сега не съм прочел на БГ за премахването на напрежението в поликарбоната след рязане с лазер.При мен това беше основния проблем който ме накара да спра да режа лопатките с лазер.
Аз визирах плексигласа,т.к. поликарбоната ми отказаха да го режат , защото опушва лещата на лазера,затова се реже на фреза и то не по-зле.Благодаря за линковете ,ще ги разгледам обстойно.
spoon23 написа:А относно това кога ще ги стигнем?Ами като започнем да си споделяме.Прочел съм мнооого чуждоезични теми и виждам,че хората там показват как стават нещата,а при нас темата е по скоро табу.Тук е мястото да БЛАГОДАРЯ и да отдам заслуженото на колегите които са споделяли опита си
Може би ще трябва да си направим сайт или блог ,където да се съберем ентусиасти споделящи опита си за широката публика .Тук яко се разбуниха духовете и общо взето само отрицателни емоции .
joro72_plovdiv

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от joro72_plovdiv »

Моят съвет е да превеждаш на руски ,защото превода е на 100% точен и ясно разбираем.
http://translate.google.com/translate?u ... 8&oe=UTF-8" onclick="window.open(this.href);return false;
Относно полирането споменато на сайта с огън,химическа пара и механично - полирам шлайфаните с шкурка повърхностти на плексигласа над пламъка на спиртна лампа - става просто супер за 5 секунди, а при поликарбоната е по-различно - става само механично с паста и киче/четка .Обикновенният полик-т има задоволителен гланц,докато лексана ,който е значително по-твърд ,става без забележки.
След полиране,също препоръчват отвръщане на материала,защото самото полиране е свързано с силно загряване водещо до повърхностни напрежения.
Друг е въпроса дали лопатките трябва да бъдат наистина прозрачни ,при условие че при някои воблери са дори метални.
joro72_plovdiv

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от joro72_plovdiv »

spoon23 написа:Виж това където го написа за фурната направо ме разби!!! :shock: Браво колега,до сега не съм прочел на БГ за премахването на напрежението в поликарбоната след рязане с лазер
Забравих да ти кажа нещо много важно.Преди да отвърнеш поликарбоната е абсолючно задължително да видиш какви са техническите му спецификации.Там пише до каква температура можеш да го загрееш преди да навлезе в пластична фаза и да се размекне. Ако температурата е твърде висока става целия на мехури. Има голяма разлика в температурите на обработка при различните марки. Ако не можеш да намериш инфо за материала който ползваш,ще трябва опитно да намериш най-подходящия режим.
Успех.
Аватар
spoon23
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:11
Местоположение: Бургас
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 25 пъти
Обратна връзка:

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от spoon23 »

Забелязах,че докато лепя изрязаните лопатки на лазер (от поликарбонат,PETG или от плексиглас)се получават микро пукнатини.Лепя с лепило Бизон специално за изброените материали.Както си писал по-горе същия проблем се получава и при полиране с паста и кече.Засега мисля,че решението е изрязване и полиране на ръка без машини,за да се избегне прегряване на материала.Абе изобщо тая работа с лопатките ми е мн. кофти! :oops:
"Нищо не е твърде прекрасно, за да е истина, ако не съответства на законите на природата…"Майкъл Фарадей
Аватар
don_misho
Мнения: 659
Регистриран на: Чет Юли 21, 2011 23:33
Риболов: Спининг
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от don_misho »

Аз плексигласа и полито си ги оформям с ъглошлайфче и нямам такива проблеми!
joro72_plovdiv

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от joro72_plovdiv »

spoon23 написа:Забелязах,че докато лепя изрязаните лопатки на лазер (от поликарбонат,PETG или от плексиглас)се получават микро пукнатини.Лепя с лепило Бизон специално за изброените материали.Както си писал по-горе същия проблем се получава и при полиране с паста и кече.Засега мисля,че решението е изрязване и полиране на ръка без машини,за да се избегне прегряване на материала.Абе изобщо тая работа с лопатките ми е мн. кофти! :oops:
Използвай лепило без изпарител и проблема ще се реши дори и да не е отвърнат материала. Лопатките на воблерите на Салмо са лепени с силикон или нещо подобно. Има един уникален материал http://www.selena.bg/cms/?__page_id=3343&sid=0" onclick="window.open(this.href);return false; ,виждал съм лепени стъклени топки за полюлей - ултрапрозрачно е ,супер гъвкаво и няма отлепяне. Струваше около 15лв в BAUMAX в Пловдив.
Аватар
spoon23
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:11
Местоположение: Бургас
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 25 пъти
Обратна връзка:

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от spoon23 »

Благодаря ще го пробвам в най-скоро време.Системата за далечно замятане дето я показва GINEI я правя със стоманени сачми за въздушна пушка 4,5 мм(различни размери има по магазините за лагери или от счупени лагери). Сачмите действат и като тракалка. И един въпрос към Дон Мишо:с какво лепило лепиш лопатките?Благодаря.
"Нищо не е твърде прекрасно, за да е истина, ако не съответства на законите на природата…"Майкъл Фарадей
Аватар
don_misho
Мнения: 659
Регистриран на: Чет Юли 21, 2011 23:33
Риболов: Спининг
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от don_misho »

Лепя лопатките с Поксипол,като задължително загрубявам с едра шкурка основата на лопатката където влиза във воблера,става бетон!До сега нямам счупена или пукната лопатка.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от koko7784 »

Поксипола не държи разлепя се :!:
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”