Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
joro72_plovdiv

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от joro72_plovdiv »

spoon23 написа: Сачмите действат и като тракалка.
За да привличат стръвно хищника към воблера,топчетата трябва да издават звук с честота от 100 Hz до 1 kHz.
Това е постижимо ,но е свързано с доста тестове и запис на звука под водата .... .
ribarcheto72
Мнения: 54
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2011 12:28
Местоположение: София

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от ribarcheto72 »

Поксипола наистина не държи.След 3-4 топвания във вода и лопатката си се вади съвсем спокойно.Става перфектно да запълниш арматурата с утежнението,но за лопатките ,не.Аз лично ги лепя с моментно лепило и нямам грижи.
Аватар
don_misho
Мнения: 659
Регистриран на: Чет Юли 21, 2011 23:33
Риболов: Спининг
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от don_misho »

И при мен, рядко се е случвало,но съм имал случаи да излезе лопатка,но това беше като не загрубявах плексигласа или поликарбоната при залепване,понеже поксипола не хваща върху гладка повърхност.Откакто загрубявам хубаво основата обаче нямам грижи.А наистина здраво става когато залепя с поксипол лопатката (понеже с него позволява да се правят корекции и донамествания) след като стегне вадя лопатката с малко сила и залепям отново с моментно,така вече няма мърдане никога!
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от koko7784 »

don_misho написа:И при мен, рядко се е случвало,но съм имал случаи да излезе лопатка,но това беше като не загрубявах плексигласа или поликарбоната при залепване,понеже поксипола не хваща върху гладка повърхност.Откакто загрубявам хубаво основата обаче нямам грижи.А наистина здраво става когато залепя с поксипол лопатката (понеже с него позволява да се правят корекции и донамествания) след като стегне вадя лопатката с малко сила и залепям отново с моментно,така вече няма мърдане никога!
Е то тогава няма смисъл от поксипола защото моментното лепило пригаля плексигласа и после се чупи.
Аватар
don_misho
Мнения: 659
Регистриран на: Чет Юли 21, 2011 23:33
Риболов: Спининг
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от don_misho »

koko7784 написа:
don_misho написа:И при мен, рядко се е случвало,но съм имал случаи да излезе лопатка,но това беше като не загрубявах плексигласа или поликарбоната при залепване,понеже поксипола не хваща върху гладка повърхност.Откакто загрубявам хубаво основата обаче нямам грижи.А наистина здраво става когато залепя с поксипол лопатката (понеже с него позволява да се правят корекции и донамествания) след като стегне вадя лопатката с малко сила и залепям отново с моментно,така вече няма мърдане никога!
Е то тогава няма смисъл от поксипола защото моментното лепило пригаля плексигласа и после се чупи.
Тоя вариант го правя само с поликарбонат 3мм.за воблерите над 10 см с по-големи лопати :wink: Иначе плексигласа или с поксипол или с едно английско лепило "ТITAN",но по бавно втвърдява.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от koko7784 »

Аз го правя с плексигласа 2.5-3мм. и рядко имам проблеми.Най често ми се одляпя лопатка като хвърля на отсрещния бряг и уцеля някой камак :lol:
Попринцип за да не прегаря материала трябва да се ползва лепило с втрърдител което съхне по-бавно.
Аватар
Христо Златев
Мнения: 1062
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 21:17
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 162 пъти
получил Браво: 145 пъти

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от Христо Златев »

Японеца цепи :D , но материала с който работи не прилича и най-вероятно не е балса. Дървото е доста по-плътно и здраво. Пада повече работа докато оформи тялото, но пък в последствие има по-малко работа по защитата на примамката.
Аватар
minkata
Мнения: 3288
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:14
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от minkata »

Христо, на мен ми прилича на индонезийски рам - материала от рамките за картини. Доста твърдо и леко дърво - за малки воблери е чуден.
Аватар
Христо Златев
Мнения: 1062
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 21:17
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 162 пъти
получил Браво: 145 пъти

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от Христо Златев »

В последствие видях в един от клиповете, че си пише какъв е материала :) .
Хиба вид кедър, два пъти и половина по плътен от балсата, абачито се доближава до него по плътност. На хибата е 410кг/м3, на абачито 380/м3 и само за сравнение за балсата дават 160кг/м3.
Нормално е да ги работи от нещо по-твърдо, все пак примамките му са предназначени за едри морски хишници. Доколкото знам магнума на рапала също се изработва от абачи именно по тази причина.
Аватар
spoon23
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:11
Местоположение: Бургас
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 25 пъти
Обратна връзка:

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от spoon23 »

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... aJM#t=324s" onclick="window.open(this.href);return false; тука импрегнира дървото или аз нещо не разбрах?И защо само там?п.п. В началото на клипа пише за дървото дето казва Христо Златев :D .
"Нищо не е твърде прекрасно, за да е истина, ако не съответства на законите на природата…"Майкъл Фарадей
pux
Мнения: 1310
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 149 пъти
получил Браво: 1020 пъти

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от pux »

Христо Златев написа:... Хиба вид кедър, два пъти и половина по плътен от балсата, абачито се доближава до него по плътност...
Хибата всъщност не е кедър, а е от семейството на туите. По-конкретно, дървото се нарича туйопсис и се среща дори и в България - из паркове и дендрариуми. Тъй че някой може да се пробва, ако му е много мерак .... :mrgreen:

Поздрави
Аватар
Христо Златев
Мнения: 1062
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 21:17
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 162 пъти
получил Браво: 145 пъти

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от Христо Златев »

Васко,
аз го набедих за кедър защото Това намерих на руски да се засича дървесина с хиба.
Както виждаш латинското наименование е туйопсис , но дървото е изписано като кедър хиба :) .
pux
Мнения: 1310
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 149 пъти
получил Браво: 1020 пъти

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от pux »

Тъй де, само малко уточнение (все пак дендрологията ми е друго хоби) за в случай, че някой воблерострител реши, че иска да изпробва свойствата на точно това дърво, като японския майстор. М/у другото доста японски воблеростроители използувате често едно друго дърво - пауловния, което също отскоро се култивира в България, поради ценните си качества.

А пък те, руснаците, имат малко "сбъркано" отношение към кедрите - напр. най-масовото им дърво, което всъщност е основната част от сибирската тайга - Pinus Cembra, те си го наричат сибирски кедър, а то си е най-обикновен вид бор :D :D :D "сосна" демек, ама нали кедър звучи по-мощно и по-величествено така ...

Както и да е, това са подробности, важното е да се дялка повече :D ....

Поздрави
goodlooking
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Дек 13, 2011 15:27
Риболов: Риболов на хищници.

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от goodlooking »

Аз използвам липа.Отдавна го гледам японеца и дори се пробвах с подобен воблер.Не е непостижимо.
http://goodlooking.snimka.bg/experiment ... 8.27571750" onclick="window.open(this.href);return false;
С топчета и т.н., единствено подсилих човката с алуминии от хард диск, че ми се стори недържелива!
http://goodlooking.snimka.bg/experiment ... 8.27571760" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
sentinel
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 14:15
Риболов: Предпочитан - спининг, основно - всякакъв законен.
Местоположение: София
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Методът "Ginei Ginkuni" за направата на воблери от балса

Мнение от sentinel »

И от стари барабани на копирни машини, също стават лопатки. Алуминиеви са и не ръждясват и имат тефлоново покритие.
Не е важно, кой е прав а кое е правилно.
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”