Проблем с мачови влакна.

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Аватар
Doomm
Мнения: 150
Регистриран на: Нед Май 30, 2010 20:13

Проблем с мачови влакна.

Мнение от Doomm »

Здравейте колеги. От скоро се занимавам с мачов риболов по задълбочено но имам проблем който не ми дава мира. След 1-2 риболова първите 10-15 метра от влакното ми стават на джванйок. Отначало мислех, че проблема ми е в самото влакно някакво Тубертини не му помня модела, но го смених със Shimano Technium match and bolo 0.18 и днес след роболова свалям ваглера и влакното без тежест на него се кърди, чупи и тн.Разполагам със ново Colmic Arwen Inglese, но ме е страх да го сложа, че и то ще стане така. Стоп възела го правя от 0.16 монофил с 4-5 намотки и го пристягам плавно и постепенно. Макарата ми е Shimano Exage 3000MRC.
Моля който се е зблъсквал с проблема или знае решението му да драсне някой ред, че е много мъка с тва влакно а риболова на мач е толкова завладяващ.
Get fish or die trying !!!
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от kriki »

Проблема най-вероятно ти идва от самия мач или самата макара ти прави проблем (има доста такива макари), ако правилно съм разбрал ... Прегледай връхния водач. Не е нормално да ти се случва това. Ако "джванйок" означава осукване, най-вероятно не си навиваш правилно влакното. Потърси как правилно да го навиваш - на молив или във вода ... Другото нещо е, че за мач влакно под 0.20 е безмислено да се ползва ! По-дебелото влакно има куп предимства - потъва доста по-добре, по-дълго време може да се лови с него, почти никога не губиш ваглери, по-малко се усуква. ... просто си премисли целия такъм.
Последно промяна от kriki на Вто Юли 31, 2012 21:29, променено общо 2 пъти.
Fish friendly
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от Коце »

Отговор - смени макарата.
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
Ники Дончев
Мнения: 1567
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 2:54
Местоположение: София

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от Ники Дончев »

Коце написа:Отговор - смени макарата.
А защо само първите 10-15м му прецаква макарата.
ВсЕкИ дЕн зА РиБа мИ сЕ хОди...ЛуД Ли Съм..ИлИ дА
Аватар
outsider
Мнения: 2673
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 183 пъти
получил Браво: 4699 пъти

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от outsider »

каква ти е макарата ( като обороти) , и колко вирбела има по монтажа ти?
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от Коце »

Ники Дончев написа:А защо само първите 10-15м му прецаква макарата.
Сложен въпрос. Но освен вирбелите, както казва Аутасайдера, се сещам само за макарата.
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
Doomm
Мнения: 150
Регистриран на: Нед Май 30, 2010 20:13

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от Doomm »

2 вирбела, макарата е 6.2 мисля, Влакното не ми е усукано, навивах го във вода а просто е доста начупено на места повече на места по малко. Прегледах водача, няма никакви нередности.
Get fish or die trying !!!
Коста Марков
Мнения: 151
Регистриран на: Пон Дек 20, 2010 21:39
Риболов: allrounder, но дупки у вода не копаМ, с пластмаси не тропам.
Местоположение: Монтана
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от Коста Марков »

Аз лично бих пробвал с готови възли, които си се продават готови в пакетче на тръбичка с манистенца. Затягай ги винаги мокри, без да ги пресилваш. По-добре да видиш, че ваглерът ти мести възела и да го дозатегнеш...
Задължително мести възела по влакното, само ако то е предварително намокрено.
Позволявам си този съвет, защото:
- все пак е много по-добре, да пробваш първо със смяна на възлите, от колкото със смяна на мач или макара
- имал съм абсолютно същия проблем с възли, направени от струна (монофил 0.18) и то върху основна линия 0.28. Самите възли са твърди и гадни, дори и да не нараняват основната линия (влакното), със сигурност я правят на "джваньок"
- лично аз също съм получавал този съвет от доказал се риболовец: никога да не си прая стоп възела от струна.

За останалите колеги: :mrgreen: (Ама много е гадно) Джваньок е диалектна дума, която буквално означава смес от орехи и хляб, сдъвкани от майката, изплюти на каша и завити в крайчеца на забрадката. Така полученото топче, плътно обвито в плата, се е давало в устата на бебето вместо биберон, за да му залъже глада. Тази залъгалка датира някъде от не знам кога до времето на пра баба ми и силно се надявам, днес да не се ползва никъде.
Иначе в преносен смисъл джваньок е нещо силно смачкано, като сдъвкано, без форма и т.н...
Един час свободно време да ми изпадне, веднага отивам за два часа на риба!!!
miro253
Мнения: 205
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:07
Риболов: в България
Местоположение: София
дал Браво: 25 пъти

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от miro253 »

Явно много стягаш стоп-възела. Пробвай с два един до друг /самозаконтрят се/ и като ги притягаш задължително със смазка/плюнка/ и върху добре опънато основно влакно за да се намотае около него, а не да го огъне вътре в самия възел.
Аз лично си ги правя само от монофил и нямам такива проблеми. Макарата ми е Ексейдж МRА. Е вярно е, че си мечтая за Страдик, но за сега ми върши работа.
Аватар
butnik
Търговец
Мнения: 1026
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 9:39
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 3 пъти

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от butnik »

.....и като местиш възлите по влакното не го прави на сухо :wink: .
По-добре шамар от приятел,отколкото целувка от лицемер.
fiverov
Мнения: 92
Регистриран на: Пон Ное 22, 2010 18:54
Местоположение: София ,М.Младенов
дал Браво: 3 пъти

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от fiverov »

Аз също съм почти ,сигурен че е от възела.На 99 %
Чистотата е мерило за вашата култура !!
Станимир
Мнения: 1763
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от Станимир »

Doomm написа:След 1-2 риболова първите 10-15 метра от влакното ми стават на джванйок.
Първата ми реакция беше като на колегите - обичайните заподозрени за съсипване на линията са стоп възелите и тежестите. Но "10-15 метра" не виждам как ще се съсипят от възлите, освен ако не ловиш на в един излет на няколко дълбочини от да речем два до 15 :shock: метра и непрекъснато да местиш възела... Казваш, че линията ти е с два вирбела, демек повод-вирбел-влакно с утежнението-вирбел-основно с възела и ваглера. Ако правилно съм разбрал, значи и тежестите не са... Единственото, което ми идва на акъл е ако ловиш интензивно големи риби (напр. Богровските шарани) и просто влакното се амортизира много при ваденето. В този случай предполагам това е твоя отговор:
kriki написа:Другото нещо е, че за мач влакно под 0.20 е безмислено да се ползва ! По-дебелото влакно има куп предимства - потъва доста по-добре, по-дълго време може да се лови с него, почти никога не губиш ваглери, по-малко се усуква. ... просто си премисли целия такъм.
Поздрави!
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Аватар
Doomm
Мнения: 150
Регистриран на: Нед Май 30, 2010 20:13

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от Doomm »

От една седмица сам на язовир Доспат, ловя интензивно едри баби(в момента пиша от там). Може малко да сам преувеличил с 10-15 метра но 2 пръчки дължина със сигорност (3.90). Днес забелязах друг интересен факт, че след проблемната част има усукване не къдрене и вече след това влакното е нормално. Линията е следната - кука, 30тина сантиметра повод (О.10) единичен вирбел, дропер, след 50тина сантиметра основно от 1 оливетка 2 грама и 6-7 самчми (ловя със 7+4 ваглер), и друг вирбел със малка съчма над него на ваглер и половина. И аз си мисля че проблема е в стоп възела, защото и той става много накъдрен след 6-7 часа риболов. Ловях доста интензивно около 15 часа на ден, възела го местех със по 20-30 сантриметра максимум. Силно се надявам проблема да не е в макарата, защото едва ли ще мога да си позволя по скъпа както и за мача въпреки, че той не е кой знае какво но ми върши работа докато се науча.
Поздрави !
Get fish or die trying !!!
Радо Коцев
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Юли 27, 2012 14:13

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от Радо Коцев »

Единственото нещо, което се движи постоянно в началото на основното влакно е ваглера. Така че въпросът ми е с какво си закачил ваглера към линията и да не би това да я износва толкова много. За друго не се сещам четейки всичко по горе.
Коста Марков
Мнения: 151
Регистриран на: Пон Дек 20, 2010 21:39
Риболов: allrounder, но дупки у вода не копаМ, с пластмаси не тропам.
Местоположение: Монтана
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от Коста Марков »

Колега, щом си преувеличил с 10 - 15-те метра и интензивно си местил възела, който е от монофил, вече съм 90% сигурен, че проблемът е в него. Вземи си вържи един възел от конец, за да ни спасиш от допълнителни коментари и догатки. Аз лично също съм наблюдавал усукване на влакното (не само накъдряне) и дори нараняване по мястото, където се е движел възела при местенето му на големи разстояния. Пример сваляш наведнъж 1,5 м дълбочината върху сухо влакно и с прекалено стегнат възел.

п.с. Понеже си на язовира, ако няма магазин и нямаш никакъв обикновен конец, може да си разнищиш от гащите един конец 15 см и си готов :mrgreen: :fish15: :fish2: :fish6: (и това съм го правил)...
Един час свободно време да ми изпадне, веднага отивам за два часа на риба!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”