Кои в Сопот?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Кои в Сопот?

Мнение от fori »

Днеска както се хипнотизирах с прекрасната гледка как хиляди бабушки си хвърлят хайвера под стената ан гребната база на язовир Сопот видях една рибка, която подозрително ми заприлича на кои. Размера беше като на едра уклейка или средна бабушка, цвета беше като на обелен морков. Някой има ли идея какво е това? Един местен почна да развива теорията че имало уклейки с оранжев гръб, което ми се стори меко казано съмнително.
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

Да не е била червена (оранжева) каракуда. Едно време много ги ловяхме по този край.
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

"Златната рибка " от детските приказки ,всъщност си е вид каракуда ! Ама ,може и да е японска пъстърва 8) :shock: То тая стана като в залата аквариум-терариум на зоопарка в София !
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

Петър Милков написа:"Златната рибка " от детските приказки ,всъщност си е вид каракуда !
Тъй, тъй. :) Чрез селекция е получена от сребристата (да сребристата, а не златистата) каракуда.
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

това ли имате предвид?
http://www.koi-ponds-care.co.uk/types-of-koi.html
че на такова ми заприлича.
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

:oops:
Последно промяна от Петър Милков на Сря Май 05, 2010 10:03, променено общо 2 пъти.
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

Аз нещо немога да размера какво се опитваш да кажеш. Ако искаш поясни малко.


А колкото на въпроса на Фори едва ли е точно от този вид КОИ. Преди години около Ябланица всички язовири имаха от тези червени каракуди. Те не бяха точно червени бяха с всевъзможни шарки но най-констрастираше червеното и оражевото. Последно хванах така риба там 2002 година. Беше черно,бяла и червена. Страшно красива риба. Жалко че тогава още не бях виждал фотоапарат в къщи и нямаше как да я снимам.
ogi70
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 9:43
Местоположение: Язовири и гори

Мнение от ogi70 »

В някои водоеми има каракуди с цвят на хелер.Някои са ярко оранжави,други оранжаво-черни,а има и преобладаващо черни.Винаги съм се питал какви са :?: Офицялно има 2 вида-сребриста и златиста
Наличието на риболова, ракията и добрите приятели е доказателството, че господ ни обича!
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

Да за същите каракуди говоря и аз . На моето село ги имаше във всички язовири. Бяха голяма атракция пролетно време като се групират и правят глеми оранжеви петна във водата. Мяташ на топче хляб в петното за момент се разсейва и след малко идва пак и плувката изчезва.
ogi70
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 9:43
Местоположение: Язовири и гори

Мнение от ogi70 »

Plat1ka написа:Да за същите каракуди говоря и аз . На моето село ги имаше във всички язовири. Бяха голяма атракция пролетно време като се групират и правят глеми оранжеви петна във водата. Мяташ на топче хляб в петното за момент се разсейва и след малко идва пак и плувката изчезва.
За коя година говориш?
Наличието на риболова, ракията и добрите приятели е доказателството, че господ ни обича!
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

През 90-те години са били масови и навсякаде по този край като обикновенните каракуди доста по редки. След навлизането на "модероното арендоване" на водоеми. Всички 3 язовира в областа бяха арендовани източени и всичко живо изгребано. За последно видях от тези каракуди през 2002 .
ogi70
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 9:43
Местоположение: Язовири и гори

Мнение от ogi70 »

Plat1ka написа:През 90-те години са били масови и навсякаде по този край като обикновенните каракуди доста по редки. След навлизането на "модероното арендоване" на водоеми. Всички 3 язовира в областа бяха арендовани източени и всичко живо изгребано. За последно видях от тези каракуди през 2002 .
За първи път видях такива каракуди около 1993г ,имаше ги в доста водоеми по моя край.Излизаха наравно с обикновените.Бях много учуден защото на 15г/1985г/ изчетох всичката налична литература на тема риби и риболов и никъде не се споменаваше за ткава цветова разновидност на каракудата :?: Ето какви въпроси възникват:
1 Както знаем през комунизма книгите се правеха на базата на големия опит на СССР.Е може ли в цял СССР,Полша,България,Румъния и ...тн никой по това време да не е виждал такива каракуди :?:
2 Може ли да са се появили след 1985г :?:
3 Това златиста,сребриста или някаква друга каракуда е :?:
Наличието на риболова, ракията и добрите приятели е доказателството, че господ ни обича!
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

Аве ти що не кажеш от кой край си. Да не се окаже че говорим за едни и същи язовири. Аз говоря за Ябланица, Тетевен, за яз.Добревци яз.Гаврил и още едно мирко язовирче пак при село Добревци. За годините които ти говориш аз точно съм прохождал и не съм ловил риби но баща ми ми разказвал че почти е нямало от другите каракуди в яз.ДОбревци. Ловили са се само от тези и то с прилчини размери до 1.2 кг. Последната която хванах (и най-шарената от всички) беше с тегло около 700г.
ogi70
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 9:43
Местоположение: Язовири и гори

Мнение от ogi70 »

Аз съм от североизточна България.Най-голямата,която съм виждал от шарените каракуди е около 600г.Тогава още не различавах сребриста от златиста каракуда,а и не ми е идвало на ум да ги оглеждам обстойно.Сега като се замисля ми се струва,че имат повече белези характерни за сребристата каракуда
:?:
Голяма мистерия около тези каракуди да го... :?:
Наличието на риболова, ракията и добрите приятели е доказателството, че господ ни обича!
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

ogi70 написа: :?:
Голяма мистерия около тези каракуди да го... :?:
:D Единствено Златистата Каракуда си е наша :wink: Останалите са гости , вкл. Сребристата Каракуда , която е масово разнространена из родните водоеми , но е неканен пришълец ! Барабар със Слънчевата рибка и Костура ! Ако ме питате мен ... у нас в реките е редно да има само Балканка , Черна мряна , Скобар и Клен ...тук-таме Кротушка,Уклейка и Лещанка ! Дай Боже да се върнеме с един век назад ...ама няма как да стане.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”