Морски риболов в Гърция

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
ilian_iliev
Мнения: 38
Регистриран на: Съб Мар 10, 2012 18:07

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от ilian_iliev »

@4о4о: да кея е от север, на 2 или 3 завоя преди сарти. Местните ловяха нощем, някои на плувка(светещ връх и замятане на десетина метра навътре, като май имаха по-голям успех), някои на тежко, но имай предвид, че има доста закачки по дъното там. Няколко колеги, а и аз скъсахме по някой друг такъм.
За други места - въпросното Порто Кофу е на 27км, за 40-тина минути спокойно каране се стига.
Другите по-близки варианти които съм пробвал са плажа на Платаници и Портокали Бийч, рано сутрин, преди да са наизлезли летуващите. В самото Сарти не съм пробвал.
4o4o
Мнения: 19
Регистриран на: Пет Ное 04, 2011 10:39

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от 4o4o »

Мерси много.
Ще го пробвам тоя кей със сигурност.
На тия плажове имаше ли успех? Предполагам, че трябва да има мормура.
Стръв има ли откъде да се купи в самото село Сарти или трябва да се ходи до Никити?
ilian_iliev
Мнения: 38
Регистриран на: Съб Мар 10, 2012 18:07

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от ilian_iliev »

За стръвта аз си носех бели червеи от София, издържат пътя и още 5-6 дни ще имаш живи ако ги държиш на сянка, в хладилник може и повече. На плажа на Платаници извадих 6 заргана при много лошо време(вълни по половин метър). На този на Портокали, миналата година по същото време(20-25 август), пак при доста вълни също имапе зарган.
Мурмура не съм вадил, но последните дни видях няко друга ципура да се върти около скалите, както и един сиви риби с надлъжни жълтеникави ивици(15-20см), но не знам как се казват.
baraban
Мнения: 43
Регистриран на: Съб Апр 05, 2008 13:05
Местоположение: София

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от baraban »

Миналия септември вадих мурмура на малките пясъчни заливчета преди Сарти, излизаше вечерно време на дъно на морски червей, който си го събирам направо там, в пясъка, точно на границата, където вълните се разбиват. Излизат добри рибочки по 200-300 грама :)
Иначе на кея на сарти ловим предимно на плувка дребни саргоси, спарита и сафридчета на бял и на морски червеи, на бомбарда излизат кефали и зарган. На дъно местните вадят средно големи лавраци на полиангистро, но местата, където дъното е чисто са кът обикновено:
Изображение
В червената зона, която отбелязах, дъното е чисто и закачки няма, но е номера да намериш място навреме, местните ги заемат поотрано в търсене на октоподи и лаврак.
Честно казано винаги сме ловили там само късен следобед до полунощ, никога не сме пробвали в ранните сутрешни часове. Нощно време се разкарват повечето лодки и има повече място за риболов.
На гърба на кея, на камъните (в зелената зона) гледах че идват доста сериозно екипирани риболовци, външно доста по-добре екипирани от повечето гръцки рибари, с много здрави сопи, но какво точно хващат оттам си остава тайна за мене.
Относно стръвта - в Сарти има също така стръв в един по-голям магазин в центъра. Белия червей си го носим за всеки случай от София, но последния път видях че и там се продава и не е много по-скъп от нашия. Както вече казах, предпочитам сам да си набавям стръвта на място, в пясъка, излиза без пари.
4o4o
Мнения: 19
Регистриран на: Пет Ное 04, 2011 10:39

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от 4o4o »

Благодаря момчета.
Доста съм запознат с гръцкия морски риболов, но информацията за места ми е ценна много. Ще съм само 5-6 дни в Сарти и не ми се искаше да ги пропилея в търсене и разузнаване, пък съм и семейно и времето за риболов ограничено................
Рибката със жълтите ивици се нарича "салпа", а червеите които колегата baraban сам си добива са т.нар. от гърците "макарони".
baraban
Мнения: 43
Регистриран на: Съб Апр 05, 2008 13:05
Местоположение: София

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от baraban »

Успех, 4o4o и приятно изкарвано! И да не забравиш после да споделиш, че сме след тебе там, та да се приготвим подобаващо :)
4o4o
Мнения: 19
Регистриран на: Пет Ное 04, 2011 10:39

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от 4o4o »

Надявам се да снимам некоя риба, да не пълня темата с пейзажи само :lol: :lol: :lol:
pavel75kolev
Мнения: 106
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: Бургас

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от pavel75kolev »

Да напиша и аз нещо за нашата 3-дневна почивка в Гърция. На 6-ти следобяд пристигнахме в Сарти и веднага на плажа, а там - народ. След един час се изнасяме, малко почивка и вечерта на пристанището. Аз и малкия, който е на 8г. замеряме с воблери около час - нищо. Слагам една октоподиера Takoyan на Duel и от раз октопод. Следва рязане на глава , кормене и биене до припадък. :lol: С това си останахме тази вечер а и бяхме разбити от път. На другата сутрин отиваме на един плаж южно от Сарти с хубави скали отляво, обличам се , взимам хавайското копие и ще търся октоподи. Излезна голяма вълна, обаче октоподи не видях, около скалата до 1м. дълбочина имаше заргани , които се пробвах да ги стрелям после с харпуна ама така и не ударих. На 4-5м надолу само дребни спароси, малко меланури които не се занимавах да ги стрелям. Дребния и той влезна да се гмурка за октоподи ама и той не случи, успя да вземе две спарита. Следва цял ден блаженство на прекрасния плаж, след което вечерта пак наряд на пристанището. На воблери нищо,само три закачени октопода и съответно изтървани на повърхността. На следващия ден решаваме да отидем на един друг плаж южно от Сарти, с невероятно кристална вода и пак наблягаме на чакане под водата около скалите ама нищо не ударих. Следобяд се изнасяме към Платаници да видим какво представлява плажът и се оказа нещо приказно. Започваме с бомбардата на бял червей от скалите вляво. Зарган след зарган и все големи, слагам един за стръв на единична кука с подсигуряваща тройка на 10см отгоре и го пускам да плува на около 60-70м., повече не поиска да влезне. За два часа до вечерта нищо не ми удари там. На следващия ден сме пак там, но не мога да пусна зарган за стръв навътре защото много хора и лодки плуваха, но пък скъсахме заргана. При едно прибиране на бомбардата последва огъване на пръчката и... лаврак. Веднага взимам спининга, слагам едно 105мм адажио, две хвърляния и пак лаврак, около 35см , след малко още един и това беше. Вечерта пак сме на пристанището , и с първото хвърляне хубав октопод около 2 кила на такояна. Бяхме в екстаз, денят беше срахотен. Рано сутринта в 6ч. по тъмно се изнасям сам на едни скали около Сарти, имаше вълна. Набелязах си няколко места от които ще ръкомахам и се започна. След малко един лаврак на Duel lipless minnow и след около още 50 хвърляния с две три смени на воблери още един на Hardcore minnow 130mm и двата около 40см. Умрях си от кеф. На адажиото не пипна, също и на флашминоу коноширо цвят не поиска. И двата бяха на воблери цвят сардина на точки по средата, не знам дали е случайно или е имало значение. Слънцето изгря, стана жега и си тръгнах предоволен. Последния ден бяхме на Orange beach, който е невероятен, сигурно най-красивото място на което съм бил. Доста хора имаше и не можеше да се ръкомаха. Имаше едно островче наоколо стотина метра от брега, където дълбочината е около 7м, влязох да огледам, много риби имаше но дребни, голяма красота. По едно време докато си раздишвах на повърхността мина стадо от лица, съответно веднага се изстрелях до колата, взех харпуна и айде обратно към плажа. По това време вече някакви бяха доплували до острова и скачаха отгоре и аз се отказах от стрелянето. В плиткото беше пълно със заргани, които под водата са страхотна гледка. Но друг такъв плаж не съм виждал досега, който има възможност задължително да отиде. Следобяд си тръгнахме заредени със спомени за цяла година. Съжалявам че не мога да покажа снимки, защото апарата го изгубихме втория ден на Платаници.
bae
Мнения: 570
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 14:10

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от bae »

кормене и биене до припадък.

Кой припадна от двамата :mrgreen: И поради что го изкорми бедното животинче :?:
Зад всеки успял мъж стои една жена, за която жена му не знае.
pavel75kolev
Мнения: 106
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: Бургас

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от pavel75kolev »

Ми нали и кефалите на кея трябва нещичко да хапнат че голеееми да пораснат :D
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от Д-р Флекс »

Павел, с тоя репортаж направо ме караш да "стягам багажа, и дим да ме няма" към Сарти :D
ilian_iliev
Мнения: 38
Регистриран на: Съб Мар 10, 2012 18:07

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от ilian_iliev »

Колега, поздравления за риболова и за репортажа. Иска ми се да кажа, че завиждам благородно, но не мога. Никак не е благородно )
pavel75kolev
Мнения: 106
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: Бургас

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от pavel75kolev »

Хванах и една скална риба, кафява,има няколко черти белезникави и коремът и леко синее, не знам каква е , но я взех. Ако някой може да каже яде ли се или не. Устата и е много голяма, почти като диаметъра на тялото, съжалявам че нямам снимка.
pavel75kolev
Мнения: 106
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: Бургас

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от pavel75kolev »

А, сега я намерих казва се Serranus scriba, Painted comber, морски костур а на гръцки и казват perka, изглежда малко зловещо, някой може ли да каже дали се яде?
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от Д-р Флекс »

Яде се, и още как :D
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”