France 2: за риба в долината на Лоара

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
waglerbg
Мнения: 919
Регистриран на: Пет Дек 21, 2007 4:11
Местоположение: Варна
дал Браво: 73 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от waglerbg »

outsider написа:Горещ ,дълъг и интересен уикенд...и с неочакван край - така , за интригата. :D


Военните действия започнаха в петък , ...

...и


......Докато се снимахме , добичето се извъртя ловко , и ми заби гръбния си плавник до дръжката :evil: - с обляна в кръв длан претеглих платиките(4.300) , и ги метнах във водата без да ги снимам - имах сметки да уреждам с кефала. :twisted:



...По едно време се завъртя и едра риба , главно благодaрение на кълцания торен , на който съм взел да ставам голям фен (Допускам че идея та с кълцането на него не му допада особено)

....Гепвам една платика от кило и половина , и една каракуда с почти същото тегло , и оттам зашивам лохнеското чудовище - розовото Хидро се разтяга като списък с предизборни обещания ...

... За събитията от състезанието в неделя ще пиша като тресна един бърбън - някои неща не могат да се разкажат на трезво.... :mrgreen:
:fish7:
Титанично! Какво ли не бих дал да ви събера на една маса с Sir Pelham Grenville Wodehouse ...
...read between the lines...
Аватар
outsider
Мнения: 2670
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 183 пъти
получил Браво: 4652 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Предвид факта , че добрия човечец вече не е между нас , предлагам да отложим срещата с него за известно време.... :wink: :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
waglerbg
Мнения: 919
Регистриран на: Пет Дек 21, 2007 4:11
Местоположение: Варна
дал Браво: 73 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от waglerbg »

outsider написа:Предвид факта , че добрия човечец вече не е между нас , предлагам да отложим срещата с него за известно време.... :wink: :lol:
Надъавам се че не си ме разбрал погрешно :mrgreen:
...read between the lines...
Popeye
Мнения: 725
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 16:02
Риболов: ПлаФФка и морски
Местоположение: Варна
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Popeye »

:tup: Голем си в буквалния смисъл /като еврейския мечок/ :lol: :lol: :lol:
VIP sux !!!
Аватар
outsider
Мнения: 2670
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 183 пъти
получил Браво: 4652 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Нещо отдавна не съм писал тука , ама то кво да пише човек...след злполучното мачово състезание :cry: :oops: , утепахме един-два уикенда в мачов риболов. Щото този прекрасен риболов - фидера , може и да не "осакатява и развращава" :wink: , но и с нищо не помага да се си затвърдиш полезни навици като точно хранене с прашка , и други такива. Мятахме , ловихме , настройвахме прашки , ваглери и утежнения , обаче пратката от Англия дойде , и беше време за силен фидерен уикенд! :twisted:

Те го красавецо:

Изображение

Интересно решение за коляното , което носи върха : втъква се в следващото все едно и то е връх:

Изображение

Първите изпитания се проведоха в петък вечер след работа (3.30m.), в хода на което се уточни че тва изделие мята адски добре леки и средни хранилки на 25 -30 , че и 35 метра , че връхчето от 1 унция е достатъчно чуствително за активна риба , и че пръчката засича екстра дребосъка без откачени риби или скъсани поводи. Експеримента беше прекратен поради наближаващата гръмотевична буря , понеже риска да накъдрим косъма беше доста голям... :lol:
За събота сутрин беше избрано езерото с илариите , с цел да помятаме малко по-навътре , и да пробваме пръчките на 3.90 м. Кълването почна практически веднага , проблема беше рибата : "пъстърви с мустаци" ,духовито се изказа Жан Мишел :lol: ...на всяко мятане следваше кълване , и всеки път същия резултат : с "чаровна" усмивка от ухо до ухо на грозноватата си физиономия , на куката висваше ситно канално сомче.. "На това" - намигна ми Жан Мишел ," му казваме Мяо Цзе-Дун" :mrgreen: :mrgreen:

Изображение

Общия ми резултат беше 47 риби , от които - 46 сомчета. :evil: Кило и триста... :? Обаче тоягата ме утепа - почти без усилие хранилката от 30 грама - най-нормална , не далекобойна , отива на 40 метра. :o С полупразна шпула и монофил 0,23. :!: По едно време решиха да замахна малко по-сериозно : 53 метра , и трак-трак-трак възела на бакинга през водачите... влакното си плаче за смяна бая отдавна.
И в неделя - накъде? Да ловим сомчета и дребосъци си е оскърбление за хубавите пръчки , така че решаваме да опитаме на езерото дето лових каракуди с мача на онова състезание с Доминик. Знаем че има едра риба. Знаем и че е адски плитко. Решаваме да храним нарядко , да не цопаме с хранилките на рибата по главата , и готово....
Десетина хранилки за старт , жълта храна с царевица и изпънати бели , деликатно кълване , и вадя първата каракуда. 8)
Второ кълване....мЯо Цзе -дун , баце! :evil:

И като ни налазиха - да ти се дореве! Ама ситни! Ама гладни! Ама досадни.....Кво се получава : кълве веднага. Тоест , принуден си да презаметнеш. Тоест , плашиш свястната риба. А на котаците не им дреме. След един час от тая терапия , свикваме военен съвет , и решаваме че няма да се местим никъде , а ще търсим решение на проблема. Жан Мишел избира типично френския подход да бае на храната :) - първо ще сипе в нея Литу , и ако жълтия облак не събере платиките н, ще ръсне яко бял Трасикс. Правенето на бяло петно е нещо , което французите твърдят че може да обърне с главата надолу абсолютно безнадеждна ситуация , просто......понякога работи , понякога- не.
Аз ще пробвам друга стратегия. Котаците не дават на никаква риба да се доближи до стръвта , което не значи , че тя не е на петното. Или в случая с каракудата - ОКОЛО петното. :wink: Така че аз мятам три пълни хранилки , сменям кошницата с оловце , и мятам два метра встрани. Теорията : сичкото сомче кльопа храната , и периметъра на петното е чсит. Има шанс да се гепи по-рядка , но по-едра риба. И докато Жан Мишел с кулинарния подход продължаваше да вади сомчета (и една две ситни платички) , аз....

Изображение

8) 8)
Е , не мина хептен без мустакати гадини , но крайния резултат беше красноречив:

Изображение

Малко преди края кулинарния подход беше отхвърлен :lol: :lol: , Жан Мишел мина на моята система , и така успя да хване една каракуда и една платика. Две кила и нещо за него , пет за мен.
Пръчката мори рибата страхотно , практически не скръцна аванс , при повод 0,12 и кука 16. :tup:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
krasimir
Мнения: 3428
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2005 13:08
Местоположение: Стара Загора / София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от krasimir »

Уха-а-а-а честита нова придобивка! :)

Уникален фидер. И аз имам такъв, но съм ловил с него само няколко пъти :oops: Само щеки и мачове разпъваме тук... :)

От кой модел е точно фидера, че до колкото ги знам имат няколко серии? Моя е някакъв "asaki blank", на който 2-рата секция+върха са едно цяло. Все едно имаш 3 секции 2-ри колена+връх директно. :)

Моето впечатление е същото. Имам няколко каракуди извадени на него. Уникален фидер, контролът на който над рибата е перфектен. :)
Аватар
outsider
Мнения: 2670
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 183 пъти
получил Браво: 4652 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

krasimir написа:
От кой модел е точно фидера, че до колкото ги знам имат няколко серии?
C-Tech 11-13" . Стандартния "комбо" вариант - минава от 3.30 на 3.90 с помощта на допълнително коляно с водач на него. Интересното е че работи много добре и на двете дължини , като при по-дългата е естествено по-далекобоен и мощен. На 3.30 мята празна десетграмова кошница на 25-30 метра без особено усилие , с дебел монофил и полупразна шпула. :roll:
На 3.90 с правилното влакно малко практика ще може да се метне на...а бе , бая по-далече отколкото бих могъл да захранвам прецизно. :lol:
ПъСъ - като изключим Стив Рингър , май на Световното англичаните са ловили точно с фидери от тая серия - не че ми дреме , ама е показателно че модела е екстра за баби и платики. Че човек като купува тояга от Англия десет пъти рябва да премисли дали не е правена за прасета на паткарник :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2670
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 183 пъти
получил Браво: 4652 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Лятото свърши! Отпуската свърши , много работи свършиха , а и от бутилката бърбън не е останало кой знае колко... :lol:
Време е да изтупаме праха от темата , и да захапем здраво есенния риболов. Няма да се спирам на риболова от сряда и четвъртък - платики на фидер , нито на вчерашния- риболов на ситни сомчета на слайдер. Минаваме директно на днешния ден....

Ранна утрин на локвата с каракудите...

Изображение

Няма да снимам панорамнa снимкa от водоема - ще се наложи да си вярваме на честна дума 8) - нямаше жива душа!
Тва като се има предвид , че каракудите кълват добре(така донесе разузнаването). Аз съм решил да ловя на щека , независмо от прекрасните условия за мач и фидер :

Изображение

Докато гласях панаира , довтасаха двама старчоци , и се тропосаха до мене. Разпънаха арсенал от шест пръчки на обща възраст 180 години :mrgreen: , и накичиха ченгелите с гроздове торен червей...На въпроса ми ква риба гонят , ме убиха с новината че ловят...змиорки :shock: :shock:

Как смятаха да пробутат контрабандата на змиорките под носа на патрулите от сомчета , оставаше да се види... :wink:
Аз междувременно къпирах храна , царевица и кастери ( беше ми неудобно да снимам същисаните физиономии на стачоците :lol: :lol: ) , и атакувах с линия от 0.4 грама , кука 16 на повод 0.12 и бял чeрвей.
Бая време нищо не се случи , и единственото забавление беше да гледам как "змиоркаджиите" вадят сомче след сомче :lol: - после гепих една ситна бабушка , след която каракудите налазиха петното , и вече не ми беше до старците. След първите две-три , понеже се опасявах от случаен шаран , минах на линия с повод 0.14 и кука 14-ка -и понеже рибата продължи да си кълве , с този монтаж лових до края.
Дъртаците и те взеха да вадят по някоя каракуда(част от въдиците им бяха заредени с царевица за случая) , и когато си тръгнаха към обяд , направиха изненадваща маневра - пресипаха сичката риба в плик :o - ама и сомчетата ! - явно са се научили да ядат сладководна риба по време на следвоенния глад :lol: , или просто не виждат смисъл да си оставят риба в гьола "за утре" - на тяхната възраст на утрето не може да се разчита ососбено...
Аз пък реших да направя точно 4 часа риболов - имах усещането , че тва се превръщаше в най-добрия риболов за сезона , който едва ли скоро ще бъде подобрен. Тръгвам да вадя живарника от водата :

Изображение

И във Франция можело , все пак :

Изображение

За четири часа - толкова:

Изображение




След това , понеже мисля пак да дойда тук , за разлика от старчоците , пуснах рибата обратно. Две обаче си оставих - не щото помня следвоенен глад , а в знак на уважение към вековна национална традиция , така да се каже. :wink:
Наздраве!
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Мунчо »

Legendado!
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от NIKI1968 »

Радвам се, че изтупа прашището от темата... :lol: , както казва един съфорумник! Пожелавам ти все така успешно да ги ловиш и да не ни наказваш с радиомълчание... :fish1:

П.П.Все пак може да поразкажеш и за фидерните и слайдерни излети. Да видим, че не си скучал през ваканцията!
Аватар
outsider
Мнения: 2670
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 183 пъти
получил Браво: 4652 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

NIKI1968 написа: П.П.Все пак може да поразкажеш и за фидерните и слайдерни излети. Да видим, че не си скучал през ваканцията!
Ми аз всъщност имах доброто намерение - обаче щом пристигнахме на водоема в сряда , колегата ми връчи новата си придобивка , да я пробвам . Няма да ви казвам ква пръчка беше , да не ме обвинят в реклама - още повече , че нищо не ме свързва с фирмата Браунинг...(опс... :lol: ) - оттам нататък нямаше начин да го пусна тва изделие от ръцете си , за да правя снимки , пък и те(ръцете ми) сигурно трепереха яко. :shock:
Единствено успях да звънна в магазина да си поръчам една , докато още не е късно! :lol: 8)
В четвъртък бяхме пак там , вече с другия фидер , колкото да затвърдя убеждението си , че тва е най-страхотния водоем (река Мен ) в цяла Западна Франция 8) , в който има и риба , и възможност за всякакъв риболов , удобен достъп за колите ...невероятния факт , че можеш да имаш под носа си риболовното Елдорадо , и да организираш състезания по разни безрибни локви , така ми скапа настроението , че ми уби всякакъв мерак за писане , за.би.... :evil: :evil: :evil:
За слайдера кво да пише човек - сомчета , сомчета , сомчета....
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от NIKI1968 »

Когато ти дойде поръчката/пръчката, покани някой Мишел или Анри (с нетреперещи ръце) за оператор и очакваме подробен репортаж с много филмов материял :fish15:
Аватар
outsider
Мнения: 2670
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 183 пъти
получил Браво: 4652 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Даааа....Отдавна не съм се включвал , ама имам желязно алиби 8) (четете по-долу) - откъде да я подхванем? - айде в хронологичен ред :

В четвъртък и петък - 27 и 28 август , разнообразни и не особено ефикасни куриерски служби ми връчиха три мистериозни пакета. Съдържанието им ще стане ясно (пак) по-надолу , засега само отбелязвам , че отворих пакетите , порадвах се на съдържанието , , въздъхнах тежко , и ги оставих настрани. :?
Не , ребята - уикенда беше пропилян в риболовно отношение , понеже ми се налагаше да участвам в бутафорна и гротескна пародия на състезателен риболов , която носеше гръмкото име "Първенство на 1-ва Дивизия на департамент 49" :evil: , и на която засега няма да се спираме - един ден , като престана да се хиля истерично , да въртя очи , и да се удрям по челото - като ми мине , демек , може да тракна два -три реда по въпроса. :mrgreen:
И така - за риба следващия уикенд? Тц. :evil: Следват три седмици командировка в чужбина. Реве ми се с те такива сълзи , ама Москва на сълзи не вярва , а бях командирован точно там..... :lol:

.....three weeks later

Кацаме на летище Paris CDG. "Досвиданья!" , усмихва ми се чаровно стюардесата , която някак си успява да изглежда адски добре , независимо от ужасната оранжева униформа на Aерофлот. :wink: "Досвиданья" , отговарям аз , докато ровя по джобовете за телефон , звъня на Жан Мишел , и уточнявам че а) той е купил стръв , б) нивото на река Мен е екстра за риболов , и в) на състезанието там миналата седмица улова е бил ужасно слаб ( 5 риби общо , в сектор от 9 човека) :roll:
Аматьори! Ние ще ги скъсаме , щото сме по-високо , по-умни , по-красиви , и по-скромни! 8) :lol:

Събота сутринта - усилна жътва ще да е кипяла из равното анжуйско поле , щото то изглежда така:

Изображение

Ние обаче се интересуваме повече от изгледа пред нас , а не този зад гърба ни. Ухаааа:

Изображение

Изображение

Изображение

И сега се връщаме към тайнствените пратки от преди три седмици. В първия пакет , който ми беше доставен без да ме питат имам ли разрещелно за оръжие , и дали съм пълнолетен 8) :lol: , се криеше люта змия :twisted: :

Изображение

Водачите къртят миФки , особено тези на върха:

Изображение

Изображение



Не успях да снимам добре щампата на водача , прилича на буква "S" - ако някой знае кой е производителя , ще съм му задължен за инфото:

Изображение

Докато собствениците на едър рогат добитък трескаво ревизират несигурната безопастност на отрещния бряг 8) , ние се спираме на втория пакет :

Изображение

Изображение



И кво ся?!? Оказва се , че може да се пусне на пазара макара с изцяло метален корпус , червяк , две шпули ,11 лагера, и дръжка , която се завинтва в корпуса (луфт? Нула!) , за под 80 евро! Е , не пише любимата ви фирма на нея , ама за тая цена - толкова.... :wink: В последствие се оказа , че тва нещо навива с мощността на багер , без изобщо да му пука кво има на другия край на линията - пълна с храна кошница се вади като сламка , без запъване , направо съм потресен. :o

В третия пакет имаше снаряди от типа "земя-земя , "земя -въздух" , и "земя - крава отсреща" :lol:

Изображение

За кравите трябвало куршуми hollow point , чувам , така че ....колко да са hollow? 8)

Изображение

Оттам почваме риболова. Жан Мишел беше дошъл за риба :wink: , така че се клипсова на удобната дистанция от 45 метра , захрани , и залющи яките платики. Аз бях дошъл да си пробвам пръчката , така че клипсовах на 60 метра , и се захванах да се правя на идиот. :mrgreen: Поне един час не успявах да я докарам до клипса. Или по-точно , от пет замятания , четири пъти не си стигах клипса , а на петия удрях в него с такава сила , че не знам как не скъсах плетеняка. Явно беше въпрос на техника , а не на сила...И така , връщам десет метра , и почвам на 50. И от време на време , след няколко поредни силни удара по клипсата , отпусках по няколко метра. След около един час вече ловях уверено на 60 метра - и до това време бях захранил участък с размера на Червения площад. :lol: :lol: Понеже неточността беше не само дистанционна , а и странична , нали ме разбирате.... :oops:
След като налучках 60-те метра с най-далекобойната кошница , веднага я смених с друга , и пак не стигах дистанцията. Тва беше преднамерен , стратегически ход 8) , целящ по-яко напъване на тоягата. След близо час от тая поредна простотия , успях да стигна до 60 и с новата кошница! Връщам се на старата , остава половин час риболов , отклипсовам влакното , и почва якото мятане - първи опит: 68 метра. 8) Втори опит : 71 метра :roll: Трети опит: 75 метра.... :shock:
-пръчката явно може и повече , обаче задвъдичното устройство има много да учи... В резултат , Жан Мишел утепа платиките:

Изображение

Изображение


Аз съм с по скромен резултат , ама не се оплаквам :D :

Изображение

Особено ме изкефиха бабите на царевица , и с връх от две унциЙ :lol: :

Изображение

Продолжение следует...
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от NIKI1968 »

Много се радвам, че пак се "появи" :D Дано не те пращат в командировки и ни радваш с по-чести репортажи. Искам да попитам за течението на реката... не ти ли прави много голям "корем" на линията, при тази дистанция и не влачи ли разни треви, клони и др., които да ти се трупат по влакното?
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Мунчо »

Деба, с всеки твой репортаж разпалваш в огньове в обръгналата ми на синтетика душа... :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”