Кастингови Пръчки

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Кастингови Пръчки

Мнение от BornToDrink »

Да споделя и аз малко опит.
Бях сложил един монофил за проба, заедно със солидно количество флуорокарбон за подложка, понеже шпулата ми е гоуема.
След един единствен риболов се отказах от монофила завинаги, но тва е друга тема.
Развих цялото влакно, заедно с подложката.
Викам си.. я да видя колко тежи (влакното) - 12 грама. :shock:
Слагам шпулата, заедно с плетеняка/спирачките и нали 1 лагер - 22грама.

Решавам да НЕ слагам подложка и да остана с около 4мм по-малко от ръба, но сравнително лека. Понеже онези 12г са повече от 50% от текущото тегло на шпулата...

Вчера отивам да направя малко тестове и каква беше изненадата ми като метнах успешно 10-15 пъти Strike Pro Baby (2g воблер) на 12-13 метра, без НИТО едно гнездо.

Неприятното е, че за моята макара (Lew's) изобщо не намерих плитки шпули, то дори резервна оригинална не намерих никъде.
Ако някой има идея къде да търся ще съм му благодарен.
Понеже мултито е екстра, просто тая дълбока шпула ми бърка в г**а. :D

PS - а пръчката определено е фаст.
За да добиете представа - коментирания много Sert Exceed беше определян от някои колеги като "твърде фаст". Сравних я с моята Сакура Стингрей, която е видимо по-бърза от Серт-а.
А вчера сравних Airedge със Сакурата - Дайвата определено е по-фаст от Стингрея. :mrgreen:

И понякога ми липсва малко лигавня, особено като няма място за замятане, но ...
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Кастингови Пръчки

Мнение от quietriot »

sestrata написа:Кастинга с примамки около 2 гр не е просто функция на теглото на шпулата и качеството на лагерите. Всеки един компонент на такъма е от значение и не по-малко - субективния фактор с неговия опит, техника и усет. :)
Една закачка с приятели...
Практика до дупка му е майката. Връщане назад няма. Както хвана спининг, все едно държа разчекната пуйка... :lol:
твоите такъми и най вече ти работите най- добре , ние сме мишоци о господи на кастинга в България :mrgreen: :lol: една иронична закачка с познат!
Това е последното, което ти казвам! :tup: Хубав човек си но нарцисизма ти ми идва в повече , много успехи ти желая.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Кастингови Пръчки

Мнение от sestrata »

quietriot написа:твоите такъми и най вече ти работите най- добре , ние сме мишоци о господи на кастинга в България :mrgreen: :lol: една иронична закачка с познат!
Това е последното, което ти казвам! :tup: Хубав човек си но нарцисизма ти ми идва в повече , много успехи ти желая.
Добре де, извинявай. :) Да не се пошегува човек и веднага го удряш в ташаците! :lol:
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Кастингови Пръчки

Мнение от zx7r »

:lol: клипчето е забавно и непринудено. Без закачки ще умрем от тъпотия.
Поръчах SS Air-а и питах Казу за f2-60x, ако е бърза я отнасям. Нещо не мога да се пречупя за регулар. Както имаше голям избор от пръти, така изведнъж се оказа, че под 6' са кът и рядко се срещат едночастни подходящи за бфс и лайт.
Като резервен вариант избрах и друга - F2 1/2-66x7 shading x, но ми идва малко дългичка.
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Кастингови Пръчки

Мнение от milen_ilchev »

На Мегабас пръчките са доста "колести" и според мен по-добре да е регулар ако търсиш пръчка за БФС. 1/8 е голяма долна граница! Според мен търси долна граница от 1/32. Усещането в ръката на пръчките на Мегабас е все едно като да нямаш нищо. Като чувствителност са 6+. Понеже и моята е с граници 1/8 до 1/2 определено не е БФС, а само ФС.
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Кастингови Пръчки

Мнение от zx7r »

Последните три дни изчетох де що имаше изписано за x7 и достигнах до извода, че теста е много относително понятие. Например твоята пръчка -super eiger, както f2 1/2 66x7 и f2-63x7 имат еднакъв тест 1/8 -1/2, но са фундаментално различни. Последните два модела, според отзивите, успешно работят с примамки до 3гр., че и по-надолу. Смятам, че водещо при мегабас е пауър фактора - F0,1,2 и т.н., а не теста, но това са само теории. Какво ще излезе на практика не знам :lol:
Наистина са колести, но това не ме плаши :D Мегабас, като производител с големи претенции, поне да си бяха етикирали продуктите правилно, а не да се чудя една въдицс фаст ли е или не...
В подкрепа на написаното от Милен, гледах едно руско ревю на f4-68x7, която се води регулар, но вие преценете доколко е такава.
http://m.youtube.com/watch?v=XQRBK10Hxto" onclick="window.open(this.href);return false;
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Кастингови Пръчки

Мнение от milen_ilchev »

В крайна сметка се замисли какви риби смяташ да хващаш с нея и с какви примамки ще ловиш! Моята я взех за костури с размери от 200-300 грама, до около кило и примамки блесни. За сега съм хванал костури с размери под 100 грама и определено това не е най-подходящата въдица (не че не става). С блесни се справя отлично с Мепс Аглия Лонг от 1 до 3. С воблери няма никакви проблеми. Тествал съм я с 3,5, 5 и 7 сантиметрови. Хвърля и клатушки с тегло 3 грама с лекота на 20-25 метра. Всичко това в комбинация със Стиза. А не забравяй и другия момент. При кастинговите такъми всичко е комбинация - пръчка, макара, влакно, опит. Последното май е 50% от комбинацията.
За макарата която си поръчал SS Air, тази пръчка лично на мен не ми изглежда подходяща. Може би пръчка от кастинговата серията на Дайва Стеез ще е по-подходяща.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Кастингови Пръчки

Мнение от milen_ilchev »

tommy12 написа: Относно Daiwa Steez SV, наистина е отлична макара, но проблема със SV шпулата е, че не е подходяща при ниските скорости или при питчване които са необходимост при УЛ и Л риболова, доста пъти се хвърля в тесни пространства при което няма възможност на силен замах над главата или отстрани и не се търсят дистанции, затова и Daiwa имат тяхната Air шпула за Л и УЛ риболов, която е подходяща при ниските скорости на завъртане.
Ако мога да хвърля малко светлина на магнитната спирачка при Дайва за тези които не знаят. На повечето шпули на Дайва магнитната спирачка не е постоянна. Тя се включва след определени обороти и също под тези обороти се изключва. Това е позволило да се хвърлят по-леки примамки и да се постигат по-големи дистанции. Понеже имах възможност да сравня LTZ-ката със Стиза, макар теглото на шпулита на LTZ да е със ~4 грама по-лека, дистанциите са приблизително еднакви с еднакви примамки. Лек превес има LTZ при примамки от 3 до 5 грама. С нея се работи по-комфортно.
Няколкото шпули на Дайва с постоянна магнитна спирачка са все за леки примамки в порядъка до 7 грама
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Кастингови Пръчки

Мнение от zx7r »

milen_ilchev написа:В крайна сметка се замисли какви риби смяташ да хващаш с нея и с какви примамки ще ловиш! ...
Ще ти кажа какви очаквания и изисквания имам, но това, което си написал за 69x7 е обнадеждаващо : -)
Примамки под 3 гр. ще ползвам рядко и по изключение. Просто искам да знам, че когато ми се наложи ще мога да ги изхвърля на 15-ина метра. Ще я ползвам основно на вътрешни реки за клен, костур и т.н. със силно обрасли с растителност брегове и надвиснали клони.. Искам да има точен кастинг и да е максимум 2м, но оптималната дължина ще е 1,7- 1,8м., за да мога да работя спокойно с една ръка и да подмятам от всякакви положения. В диапазона 3 - 10 гр. при водене на активни примамки - клатушки, кранкове, въртележки, очаквам пръчката да работи прогресивно с от 10 до 25-30% (максимум) от дължината си и в звисимост от примамката. Може би не уточних тези неща от самото начало, но не ми трябва ul пръчка. Не съм такъв майстор, нито съм на нивото на сестрата, а не ме и влече толкова изтънчен риболов. Та така. Чакам Казу да върне инфо за строя и наличност на F2-60x, ако се разкиснат нещата с нея, искам не искам, минавам на f2 1/2 на 6'6"...
Daiwa не ме привличат, като пръчкопризводител... нито Шимано.
Защо мислиш, че SS AIR няма да пасне на някоя от двете? Заради строя ли?
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Кастингови Пръчки

Мнение от ivanpl »

Може да се разходиш до магазина на Видракс, има едни нови едноделни кастинг Зоги Shitenno Suzaku. На мен варианта 1.6 Лайт ми допадна, може и на теб да ти хареса.
Лошото е, че не откривам никакво инафо из нета за тях :roll:
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Кастингови Пръчки

Мнение от milen_ilchev »

zx7r написа:
milen_ilchev написа:В крайна сметка се замисли какви риби смяташ да хващаш с нея и с какви примамки ще ловиш! ...
Ще ти кажа какви очаквания и изисквания имам, но това, което си написал за 69x7 е обнадеждаващо : -)
Примамки под 3 гр. ще ползвам рядко и по изключение. Просто искам да знам, че когато ми се наложи ще мога да ги изхвърля на 15-ина метра. Ще я ползвам основно на вътрешни реки за клен, костур и т.н. със силно обрасли с растителност брегове и надвиснали клони.. Искам да има точен кастинг и да е максимум 2м, но оптималната дължина ще е 1,7- 1,8м., за да мога да работя спокойно с една ръка и да подмятам от всякакви положения. В диапазона 3 - 10 гр. при водене на активни примамки - клатушки, кранкове, въртележки, очаквам пръчката да работи прогресивно с от 10 до 25-30% (максимум) от дължината си и в звисимост от примамката. Може би не уточних тези неща от самото начало, но не ми трябва ul пръчка. Не съм такъв майстор, нито съм на нивото на сестрата, а не ме и влече толкова изтънчен риболов. Та така. Чакам Казу да върне инфо за строя и наличност на F2-60x, ако се разкиснат нещата с нея, искам не искам, минавам на f2 1/2 на 6'6"...
Daiwa не ме привличат, като пръчкопризводител... нито Шимано.
Защо мислиш, че SS AIR няма да пасне на някоя от двете? Заради строя ли?
Това, което мога да кажа със сигурност е, че моята пръчка ще е абсолютно неподходяща в твоя случай! За да замяташ в тези условия ти трябва наистина БФС (нещо като Тенруто на Павката, но с по-голяма акция). F2-60x според каталога на производителите е БФС и май единствената БФС на Мегабас. Можеш да питаш и Казу дали ще е подходяща за твоите условия.
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Кастингови Пръчки

Мнение от zx7r »

milen_ilchev написа: Това, което мога да кажа със сигурност е, че моята пръчка ще е абсолютно неподходяща...
Милене, вярвам ти безрезервно и ще се съобразя с това, което ти и останалите колеги споделихте. Няма какво да го питам Казу. Нали за това е форума :tup:
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
venci_29
Мнения: 166
Регистриран на: Пет Авг 12, 2011 15:01
Риболов: Spinning fishing

Re: Кастингови Пръчки

Мнение от venci_29 »

Здравеите,
И аз се включих в форума за кастин такъми.Имам кастингова Джиг сопа от 40-140 гр :shock: ,съчетах я със страхотна макаричка за която ще напиша в " мултипликатори"

Поздрави
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Кастингови Пръчки

Мнение от zx7r »

И аз съм готов. Единственото, което намерих, и се вписва перфектно, е Loomis CR721, 3/16 - 1/2, Fast, 1,82см. От прочетеното е много приятна, средно бърза пръчка с възможност да изхвърля и работи с примамки много под обявения тест. Намерих я в Европа /DE/, дори на по ниска цена отколкото в щатите и с много евтин шипинг до Бг. Има още бройки, за койте се интересува да чекне немския ибей. И без митници и простотии :mrgreen: За съжаление я нама в glx вариант, ма не е фатално.
Стийзовете са страшно скъпи, те са на цените на ARMS. Вчера ги гледах и се фанах за главата - по 7-800$ са и то модели на по 4-5 години. Тия парите ги нямат за нищо.

П.п. Казу върна инфо, че F2-60x е регулар. Била е фаст до 2012, сега вече не е.
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
venci_29
Мнения: 166
Регистриран на: Пет Авг 12, 2011 15:01
Риболов: Spinning fishing

Re: Кастингови Пръчки

Мнение от venci_29 »

Здравеоте Пичове,
аз вече заприходих една Daiwa Steez SV6.3L, сега вече ще търся пръчле за да ги оженя....искам нещо до 30-35 гр което да е около 7' и да е твърдичка :D , очаквам вашите предложения

Поздрави
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”