Мнение за сонар Лоуранс Елит-4 или Марк-4 83/200 455/800

Минава, големият кораб минава ...
КАЯ
Мнения: 287
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 14:49
Местоположение: София
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Мнение за сонар Лоуранс Елит-4 или Марк-4 83/200 455/800

Мнение от КАЯ »

+1
А за направиш обоснован избор трябва да си информиран. Мисля, че точно това беше нишката на разсъждение, а и питането на колегата.
Разбира се има много и различно инфо в нета. Къде вярно, къде не толкова. Вероятно най- точна информация биха могли, при добро желание, да представят вносителите. Различните възможности и разлики в предлаганите от тях изделия. Особености в разчитането и много още.
Vangelis84
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 23:39
Риболов: плувка
получил Браво: 2 пъти

Re: Мнение за сонар Лоуранс Елит-4 или Марк-4 83/200 455/800

Мнение от Vangelis84 »

Това с купуването на най-скъпото, което можеш да си позволиш ми звучи малко... :D Не е ли по-важно да си купиш това от което имаш нужда ...а не това, което можеш да си позволиш?Определяш си нуждите и изисквания към техниката... и търсиш, коя марка и модел ще покрие тези твои нужди на най-добра цена.То човек може да има спестени пари и за най-скъпия модел ... въпроса е има ли смисъл... и според мен няма,освен, ако не си изкарвам прехраната с риболов... ама това в България е трудна работа. :)

Може би трябва да ни запознаят по-добре с възможностите на по-скъпите модели ... за да започнем малко по малко да разширяваме и нашите изисквания към сонарите ... и съответно да открием смисъл в заделянето на повече пари за закупуването им.Ето тук идва пак момента с уикендите за демонстрации и тест на предлаганите продукти... покажи какво може, за да го пожелае някой и да го плати.

А иначе след 10г може да има сонди, които като топнеш в средата на язовира да ти покажат и на 1км къде има риба и каква е... самия сонар да има сензор за светлина и температура на всички дълбочини ...и по някакъв начин да ти препоръчва цвят на воблера и дълбочина на газене. :lol: И сигурно ще има плаваща канджа с GPS и wifi връзка със сонара ... ще пробожда сама рибата в радиус от 10м от лодката примерно. :D А ние ще сме едни пишман рибари и ще си бъркаме в носа ... надявам се с нашите си пръсти а не с автоматизиран сополобъркач... :D
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Мнение за сонар Лоуранс Елит-4 или Марк-4 83/200 455/800

Мнение от zee »

Vangelis84 написа:Това с купуването на най-скъпото, което можеш да си позволиш ми звучи малко... :D Не е ли по-важно да си купиш това от което имаш нужда ...а не това, което можеш да си позволиш?Определяш си нуждите..
Ха ха ,грешка колега, човек винаги има нужда от по -доброто - по добра кола,по добър компютър или телевизор, / ти сега би ли си купил и ползвал компютър Правец дори и само писма да пишеш са ти нуждите.../ , по голяма и добра лодка, по добър сонар и т.н въпроса е дали може да си го позволи и специално за електрониката където нещата остаряват страшно бързо , каквото най добро имаш възможност да купиш него взимаш. ако имаш възможност да отделиш пари за 12' инча сонар него взимай а не 3,5 инчов черно с бял екран защото си мислиш че от него имаш нужда.....Накрая и малко бизнес- само след 3-5 год ще са се появили нови сонари и ако решиш да го сменяш за 12' все още ще може да вземеш някой лев докато другия си е вечно твой... Това с определяне на нуждите - там няма граница - казват че нуждите са безкрайни - ограничени са възможностите.И една грузинска наздравица. - да имаме възможноста да задоволим всичките си нужди...
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
hgtod
Мнения: 47
Регистриран на: Чет Юни 20, 2013 21:06
Риболов: морски
Местоположение: Бургазъ
дал Браво: 3 пъти

Re: Мнение за сонар Лоуранс Елит-4 или Марк-4 83/200 455/800

Мнение от hgtod »

Vangelis84 написа:Мерси за отговорите ... но от Булстар за градусите на лъчите ми отговориха друго.И се чудя дали изобщо ми влизат в употреба толкова тесни лъчи.Ето какво ми отговориха...

Привет:

Ето данните за четворната HDI Skimmer сонда

200 khz -> 22 gr, 83 Khz - 52 gr.
455 -->> 6,4 gr, 800 Khz 12 gr

...Явно не ти е много вярна таблицата.Защо 83/200 са ти заедно?Нали на 83 е 52 градуса ... а при 455 е 6.4 градуса.При 6.4 граддуса на 10м дълбочина ... диаметъра на конуса ти е 1.11м ... при 52 градуса ще ти е 9.9хх метра.
Не знам кой е прав и кой е крив, но аз смятам, че таблицата ми е вярна. Данни за ъглите на 455/800 съм взел направо от картинката на кутията на сонара - 455-55' и 800-30'. Понеже градусите на 83 и 455 са почти еднакви /52' и 55'/ за по-голямо удобство съм ги обединил в обща колона. В тази връзка може да питаш Булстар откъде идва това разминаване данните за ъглите на 455 и 800.

п.с. В крайна сметка стигнах до извода на много от колегите, че разбираш какъв сонар ти трябва едва когато си купиш такъв. Аз лично 455/800 не ползвам в морето и ако сега си купувам сонар ще е само 83/200 плюс GPS - комбо. То и 83 не ползвам :lol: - най-добре се вижда всичко на 200kHz...
Vangelis84
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 23:39
Риболов: плувка
получил Браво: 2 пъти

Re: Мнение за сонар Лоуранс Елит-4 или Марк-4 83/200 455/800

Мнение от Vangelis84 »

zee написа:
Vangelis84 написа:Това с купуването на най-скъпото, което можеш да си позволиш ми звучи малко... :D Не е ли по-важно да си купиш това от което имаш нужда ...а не това, което можеш да си позволиш?Определяш си нуждите..
Ха ха ,грешка колега, човек винаги има нужда от по -доброто - по добра кола,по добър компютър или телевизор, / ти сега би ли си купил и ползвал компютър Правец дори и само писма да пишеш са ти нуждите.../ , по голяма и добра лодка, по добър сонар и т.н въпроса е дали може да си го позволи и специално за електрониката където нещата остаряват страшно бързо , каквото най добро имаш възможност да купиш него взимаш. ако имаш възможност да отделиш пари за 12' инча сонар него взимай а не 3,5 инчов черно с бял екран защото си мислиш че от него имаш нужда.....Накрая и малко бизнес- само след 3-5 год ще са се появили нови сонари и ако решиш да го сменяш за 12' все още ще може да вземеш някой лев докато другия си е вечно твой... Това с определяне на нуждите - там няма граница - казват че нуждите са безкрайни - ограничени са възможностите.И една грузинска наздравица. - да имаме възможноста да задоволим всичките си нужди...
Ако пуснат 42 инча ... и човек има пари ... 42 инча ли трябва да си вземе? :lol: Ти като тоя кмета дето и совалка би си купил, ако е изгодно. :D Това е риболов ... и тръпката е в това да успееш да хванеш някаква риба ... да приложиш и от себе си нещо ... не само техниката да определя и предрешава резултатите.Ще ме питаш защо тогава искам сонар... ами за да не е съвсем безсмислено и съвсем да се возя безрезултатно всеки път по язовирите.Да знам, къде колко е дълбоко и горе долу на каква дълбочина се държи рибата.Ако си купи човек един евтин модел с GPS макар и с 4.3 инча ... след 3-5г при родажба не мисля, че ще си много назад 200-300лв максимум.Ако си купиш обаче сонар за 6000лв ... мислиш ли, че ще успееш след 5г да му вземеш и 2000лв?То па може и да му стане нещо след гаранцията и направо в кофата 6000лв. А пък и като хванеш повече риби с такъв сонар ... всеки вика ... не е майстор ... просто е оборудван по-добре. :D Не си майстор рибар ... а просто богат прахосник... :D

Нуждите само от пътувания по света са ми неизчерпаеми ... за техника си имам някакви разумни ограничения... взимам това, което ще ми върши работа и няма да ме дразни.

Ако ме запали тоя риболов по-скоро бих инвестирал в кемпер...
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Мнение за сонар Лоуранс Елит-4 или Марк-4 83/200 455/800

Мнение от max »

По тая логика колко ще увехтее кемпера за 5 години?

С хобито нещата седят малко по различно. Купуването на сонар не е инвестиция, а по скоро част от харчовете свързани с хобито. Ако при купуването мислиш колко ще му вземеш след 5 години по скоро го пропусни.
И в момента има системи с дисплей дори над 42" , въпроса не е само в размера на екрана. По скоро става въпрос за възможности. По това което пишеш за мен е ясно че отношението ти към риболова не е достигнало етапа въобще да коментираме висок клас модели. Моя личен съвет е да си избереш модел максимум до 500лв.
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Мнение за сонар Лоуранс Елит-4 или Марк-4 83/200 455/800

Мнение от zee »

Няма значение - отклонихме се от темата - явно пием различна бира... съвета ми беше да копуваш елктрониката най - доброто според възможностите ти.... е ако имаш и възможност вземи си лодка поне 15-20 м , сонар ,радар и т.н . - и обикаляй по света ... пак се повтарям нуждата и желанията няма лимит - възможностите са ни ограниченителя.

А иначе по темата - който и от двта дето си споменал да вземаш - все тая - щом нуждите и желанията са ти толкова малки , всеки един ще ти ги задоволи.И трябва да си много богат за да си копуваш ефтини и nasty неща.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
КАЯ
Мнения: 287
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 14:49
Местоположение: София
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Мнение за сонар Лоуранс Елит-4 или Марк-4 83/200 455/800

Мнение от КАЯ »

Действително темата е за избор между двата сонара, но има много питания въобще за сонарите по различни теми. Би било полезно вносители, знаещи да поддържат една тема с обяснения За възможностите на различните класове сонари и сонди. Понеже различните марки сонари работят с почти еднакви сонди като ъгъл и честота, явно от честотата зависят доста неща - дълбочина, възможности за представяне на релефа, вид дъно, риби и т.н.. Далеч съм от мисълта да омаловажавам апаратната част и програмното осигуряване. Пък и ако се слагат и картинки от екрана и обяснение как се разчитат ще е от голяма полза за тези които си нямат представа и се колебаят. Тази наука трудно ще се овладее от който и да е сам без гид и обяснения.
Vangelis84
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 23:39
Риболов: плувка
получил Браво: 2 пъти

Re: Мнение за сонар Лоуранс Елит-4 или Марк-4 83/200 455/800

Мнение от Vangelis84 »

Max клиентите не винаги са тотални идиоти за да се налага да обясняваш азбучни истини ... ясно е, че не става въпрос само за размер на дисплея. Идеята на риболовния излет поне за мен обаче, е да си починеш ... да се насладиш на тишината ... и евентуално да те държи някаква тръпка за очакван успех, който да намери изражение в някаква риба.Ако тоя успех е свръх лесно постижим и почти за всяко решение е отговорна някаква техника ... тогава аз лично на тоя успех не бих се радвал толкова силно.Успеха със санитарния минимум оборудване е най-сладък ... поне за мен!Санитарния минимум обаче включва все пак сонар ... иначе да се чудя колко е дълбоко под мен ... и изобщо на къде съм тръгнал и след 100м пред мен каква ще е дълбочината ... някак си не ме кефи.Ето защо все пак ще си купя сонар с GPS... а относно ъглите на лъчите ... щях да съм по-доволен на 30,55,60,120 градуса, ама какво да се прави ... ще ги мъчим и с по-тесните лъчи. :D

Нали правиш разлика между качилите Еверест с кислородни бутилки и без? :D За да качиш Еверест обаче ти трябва задължително оборудване ... те могат да си купят и кислородна бутилка и да им се случи всичко по-лесно... ама успеха е малко по-различен, когато е постигнат със санитарния минимум.И аз съм сигурен, че живот и здраве след 5 или 10г ще има сонари с които ще откриваш трофейните риби в радиус от 1км примерно ... ама кефа от трофейна риба ще е почти никакъв.Дали пък след години няма да се наложи да има някаква забрана за определен вид сонари ... малко от малко да дадем шанс на рибите. :)
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: Мнение за сонар Лоуранс Елит-4 или Марк-4 83/200 455/800

Мнение от Anton_65 »

колега много философстваш относно как да се хване една риба, със или без техника и как би изпитал душевен покой след улавянето и :D щом искаш тишина и първично улавяне на риба,забравяш пръчки с еди какви си акция,сонари с колко лъчи и ъгли на тях и т.н. вземаш една проста лодка на гребла,въдица от някой пенсионер,примерно руски телескоп :lol: тежък, но здрав и надежден :mrgreen:отиваш на Ивайловград по каньона,на някое скатано място дето по брега се ебават зайците и лисиците, а шараните и сомовете се печат покрай брега и ще изпиташ душевно празнене от един прост риболов без екстри :wink:
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Мнение за сонар Лоуранс Елит-4 или Марк-4 83/200 455/800

Мнение от svetoslav7704 »

Колега, какъвто и сонар да си вземеш ,още на първия риболов ше разбереш, че това да виждаш рибата няма нищо общо с хващането.Много колеги ти го казаха, но ти си знаеш своето.Вземи си това което смяташ ,че ще ти свърши работа ползвай го и се адаптирай към него.Няма нищо по ефективно от сонар, който познаваш и си свикнал да разпознаваш това, което показва.Това за скъпите сонари и това, че рибата ти е в кърпа вързана го разправят само тези дето гледат от брега.Нещата които вършат най много работа са доброто разчитане на релефа,потопени дървета храсти неравности около ,които се държат рибите готови за атака.Навигацията също много помага :tup:
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Мнение за сонар Лоуранс Елит-4 или Марк-4 83/200 455/800

Мнение от max »

Не знам нищо за никакви кислородни бутилки :) . Знам само че избора със или без кислород си е твой. Всъщност .....при теб не става въпрос за дишането,. Опитваш се да ми обясниш че предпочиташ да качиш Еверест с обувки модел 1981 при положение че има от тази година или поне от 2013- по леки, по топли и с по добър грайфер???!!! И обяснението за това е че с новите обувки изкачването е гарантирано, среч върха е победен още като си обуеш обувките?
Има доста хора които се качват със стари обувки защото нямат пари за нови - не е нито срамно, нито грешно. Никой от тях обаче не твърди че старите са по добри от новите щото дават шанс на планината :)

Sent from my HTC One using Tapatalk
КАЯ
Мнения: 287
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 14:49
Местоположение: София
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Мнение за сонар Лоуранс Елит-4 или Марк-4 83/200 455/800

Мнение от КАЯ »

Да не отварям нова тема, искам да питам какво предимство ни дава дадена честота. С други думи при какви условия и защо да предпочетем съответната честота. Примерно за отчитане на риби коя е по- подходяща, за сканиране на дъното коя и т.н.
ivelin_1976
Мнения: 92
Регистриран на: Пет Юли 25, 2008 16:42
Местоположение: гр.Ямбол
получил Браво: 1 път

Re: Мнение за сонар Лоуранс Елит-4 или Марк-4 83/200 455/800

Мнение от ivelin_1976 »

За всеки вид риболов се изискват различни възможности на сонара, а нуждите се менят във времето. Днес си за каракуди, утре за шарани, а в другиден джигваш за бяла риба :D . Колкото по-качествена е техниката и оборудването, толкова удоволствието е по-голямо, но това човек може да разбере когато пробва. Дали говорим за кола, въдица, сонар или обувки няма никакво значение!
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Мнение за сонар Лоуранс Елит-4 или Марк-4 83/200 455/800

Мнение от max »

КАЯ написа:Да не отварям нова тема, искам да питам какво предимство ни дава дадена честота. С други думи при какви условия и защо да предпочетем съответната честота. Примерно за отчитане на риби коя е по- подходяща, за сканиране на дъното коя и т.н.
При всяка една риболовна система "лъчите" изпълняват две основни функции - измерване на дълбочина (до дъното) и засичане на обекти (риби, структури). При всеки модел има различни честоти и мощност на излъчване но най общо казано нещата седят по този начин:
Високите честоти (200 и особено 455,800кХ) осигуряват детаилно изображение с висока резолюция на риби, растителност и структури но имат СЛАБА ПРОНИКВАЩА СПОСОБНОСТ.
Ниските честоти до 100кХ не могат да дадат токова детаилна картина но имат ВИСОКА ПРОНИКВАЩА СПОСОБНОСТ.
Казано по прост начин колкото по висока е честотата , толкова по малка е максималната работна дълбочина. Чувствителността (прецизността) на един уред обаче не зависи само от работната честота , а и от много други детайли като софтуер , мощност, начин на работа на сондата и т.н.
Съвсем грубо може да се каже че ако ще ловите на дълбочини до 30-40м. ви върши работа сонар с мощност до 250В и работна честота примерно 83-200 / 455 / 800 кХ
За дълбочини над 50м. е добре или да имате по мощна сонда или да ползвате поне една честота под 100кХ т.е. 83/200 или 50/200.
Примерите ми са съвсем груби и могат де се ползват само като ориентир.
Да не пропусна да отбележа че това е едно от предимствата на скъпите системи - работят ползвайки много честоти и така покриват изискванията при много различни ситуации и видове риболов :)
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”