Рядко срещани риби в България

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Ако някой може да ме убеди, че има риба белица аз си подавам оставката като рибар :D Тая белица от снимката е всъщност най-обикновена бабка и доктора добре я описа. Но това си е много често срещане риба по Дунав, заедно с косатчетата и дребните платички, просто никой не им обръща внимание, че са различни риби. Но за еднемичен вид белица никаде не пише официално. Знам че по Факийска казват на белицата белевица, но това е или уклей, или распер или морунаж и колегите изобщо не правят разлика между трите вида.

В една предна тема за морунажите подхванах въпроса колко вида са в България. Теоретически ги знам много добре нещата, но искам практическо потвърждение от колеги. Снимките, които показва Крики според мен са от два различни морунажа - дунавския (обикновения), този от горната снимка с острата муцунка и карабалъка (маришкия), които се лови и по Струма. Муцуната му е тъпа, но устата е на луничка и нищо общо няма със скобара (дори и по коремната ципа си личи). Този едрия излиза предимно есенно време на светеща, а дребния се лови и в момента инцидентно.

Според мен съм хващал и трети вид морунаж - на Караагач и си мисля, че това е малкия морунаж, но искам потвържение.
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

kalinux написа:Ако някой може да ме убеди, че има риба белица аз си подавам оставката като рибар :D Тая белица от снимката е всъщност най-обикновена бабка и доктора добре я описа. Но това си е много често срещане риба по Дунав, заедно с косатчетата и дребните платички, просто никой не им обръща внимание, че са различни риби. Но за еднемичен вид белица никаде не пише официално. Знам че по Факийска казват на белицата белевица, но това е или уклей, или распер или морунаж и колегите изобщо не правят разлика между трите вида.

В една предна тема за морунажите подхванах въпроса колко вида са в България. Теоретически ги знам много добре нещата, но искам практическо потвърждение от колеги. Снимките, които показва Крики според мен са от два различни морунажа - дунавския (обикновения), този от горната снимка с острата муцунка и карабалъка (маришкия), които се лови и по Струма. Муцуната му е тъпа, но устата е на луничка и нищо общо няма със скобара (дори и по коремната ципа си личи). Този едрия излиза предимно есенно време на светеща, а дребния се лови и в момента инцидентно.

Според мен съм хващал и трети вид морунаж - на Караагач и си мисля, че това е малкия морунаж, но искам потвържение.
Калине, отиди на Велека и ще видиш че онази риба която се лови там, никога не си я виждал никъде другаде. Не е нито морунаж, нито уклей, нито клен. А в Дунава наистина има мелези между скобар и морунаж или между скобар и мъздруга или между морунаж и мъздруга, не мога да определя точно кръстоската но много рядко се улавят. Преди ги имаше повече особено през пролетта.
Тони
Мнения: 631
Регистриран на: Нед Мар 27, 2005 14:02
Местоположение: СОФИЯ

Мнение от Тони »

На Велека, рибите които им викат белица са (vimba vimba tenella) или малък муронаж :wink:
Белица, бабка е оная рибка от снимката на RIMOHIT и много прилича на платика.
stefan
Мнения: 577
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:42
Местоположение: София

Мнение от stefan »

"В река Караагач най-разпространени са шаран, речен кефал /в големи количества/ каракуда, белица, бяла риба и др"

Цитат от страницата на кметство Китен. На посочените телефони може и да ви обяснят на кое точно викат "белица", "бяла риба" и "големи количества речен кефал" :D :wink: .
Тони
Мнения: 631
Регистриран на: Нед Мар 27, 2005 14:02
Местоположение: СОФИЯ

Мнение от Тони »

stefan написа:............. и "големи количества речен кефал" :D :wink: .
Големи количества но "мини" речен кефал :lol:
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

Най-накрая стигнахме до истината:
Ето това е белицата от Велека или Vimba Vimba Tenella
Изображение
Това е единствената снимка в нета на тази риба.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Kолкото повече отговори, толкова повече въпроси.

Последно - малък морунаж = белица = белевица?!?

Брияната не е ли големия уклей, който се лови само по Дунав и вече е на изчезване?

Двата вида морунаж от снимките на Крики един вид ли са? Със сигурност, обаче, големите не са мелези между морунаж и скобар или нещо подобно.

Някой да каже нещо за малкия кефал. Лови ли се масово или е много рядко срещан?

Защо има в някои реки толкова много дребен распер - например в Янтра, Караагач, Факийска? Лови се масово като уклейка и е с размера на уклейка.

PS
Специални благодарности на babydoctor за обзорната статия.
Тони
Мнения: 631
Регистриран на: Нед Мар 27, 2005 14:02
Местоположение: СОФИЯ

Мнение от Тони »

kalinux написа:.........
Някой да каже нещо за малкия кефал. Лови ли се масово или е много рядко срещан?.............
В Велека е масов. Когато се лови муронаж се лови рядко, но ако се пусне стръвта много близко до брега и 30см дълбочина, се скубат един след друг - 10см клен :lol: . Различава се от обикнавенния клен с двете тъмни черти около страничната линия. :idea:
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

С риск омазването да е пълно :) големия уклей от Дунава с вълнообразна странична линия е сабица. А този малкия распер да неби да е бриян



лелееееееееееееееееееееееееееееее
Предлагам всеки като ходи да е с "РИБИТЕ В БЪЛГАРИЯ"(книгата)
и да си води записки за да е ясно какво е хванал :D :D :D
hobie revolution 13
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

RIMOHIT написа:С риск омазването да е пълно :) големия уклей от Дунава с вълнообразна странична линия е сабица. А този малкия распер да неби да е бриян



лелееееееееееееееееееееееееееееее
Предлагам всеки като ходи да е с "РИБИТЕ В БЪЛГАРИЯ"(книгата)
и да си води записки за да е ясно какво е хванал :D :D :D
Верно стана големо омазване
:))) В грешка си колега - големия уклей от Дунава си е УКЛЕЙ (а не уклейка) :)), а сабицата си е САБИЦА(косак).
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Точно така Крики, и в допълнение големия уклей се казва Брияна или Облез - поне така пише в книгите и е на изчезване.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

kalinux написа:Точно така Крики, и в допълнение големия уклей се казва Брияна или Облез - поне така пише в книгите и е на изчезване.
Е сега станахме на кълбета :D :D Брияната е ендемичен за вливащите се в морето реки и то само по южното крайбрежие. Уклея се различава от уклейката само по това, че стига до 35-40 см. Поне в детството ми в Лом там разлика между сабица, уклей и малък распер не се правеше, всичко беше уклей. Предлагам да се поровиме още в литературата. А, някои автори отричат уклея, дори вчера в "Къде кълве" отговориха на читател, че уклей и уклейка са две имена на една и съща риба. :shock:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

35-40 см? :roll: В Дунава редовно се хващат едни рибоци, дето със сигурност не са расперчета, не са и сабици. Мязат на дребните уклейки, обаче са доста по-едри и по-широки. Това би трябвало да е уклей или не? Иначе го оприличавам на мелез между уклей/ка и бабушка или в краен случай между уклей/ка и морунаж... :)

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Така, Майсторе, и аз за това говоря. А тези сантиметри са по литературни данни, аз също не съм виждал такива дзверове, дори при тези на кея, дето ловят с огромните уклейници. :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Тони
Мнения: 631
Регистриран на: Нед Мар 27, 2005 14:02
Местоположение: СОФИЯ

Мнение от Тони »

Майстор Саки написа:35-40 см? :roll: В Дунава редовно се хващат едни рибоци, дето със сигурност не са расперчета, не са и сабици. Мязат на дребните уклейки, обаче са доста по-едри и по-широки. Това би трябвало да е уклей или не? Иначе го оприличавам на мелез между уклей/ка и бабушка или в краен случай между уклей/ка и морунаж... :)
Tе това е уклей или бриана (Chalcalburnus chalcoides). Достига 30 см и 150гр. Среща се в Дунав. Една част от рибите се отхранват в морето (проходни форми) те достигат 40см. и 800гр.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”