GPS - лукс или необходимост

Тежки въдици, тежки риби, кепове, канджи ... и най-важното големи ЕМОЦИИ!
Форум за почитателите на далечните замятания и трофейните екземпляри.
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

GPS - лукс или необходимост

Мнение от Николай Стефанов »

До скоро имах съвсем повърхностна представа за възможността на тази система. Прочетох някъде за нея и силно се заинтересувах от конкретните и възможности. Бих желал да помоля колегите ползващи това малко "чудо" да споделят своето виждане по въпроса: Лукс или необходимост е GPS-a в нашето хоби?
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от iogo »

Ако човек не го бърка да отдели 400-500 лева помага в доста неща.
От полза е за картографиране на непознат водоем, за запаметяване на места на коити ви е кълвало или с особен релеф или с нещо друго, за предвижване нощем и в гъста мъгла.
По съвременните модели измерват и запаметяват атмосферното налягане, температурата на въздуха, слънчевата активност и показват фазите на луната което помага за водене на статистика/дневник/.
От друга страна много хора не ползват джипиес и ловят успешно.
За едни е излишен лукс за други полезна вещ.
Колегата има от 2-3 години един Гармин и когато сме го взимали с нас ни е бил от полза.
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Благодаря колега iogo,
Аз доколкото си спомням има и възможност да запомня следа, т.е. влизаш си с лодката, разкарваш се на воля из язовира, тръгваш да се връщаш и можеш да се върнеш по пътя откъдето си дошъл, по т.нар. следа. Става въпрос разбира се за нощно време, мъгла, въобще при силно намалена видимост.
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от iogo »

Точно така е. :lol:
В България водоемите не са огромни, и ако риболовстваш на тях от дълги години ги опознаваш много добре но ако тепърва ще се запознаваш с тях ще ти е от голяма полза.
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Сещам се и за още нещо много полезно, поне за мен.
GPS-а има възможност да запомня т.нар. точки на близост, които по презумпция в софтуера му са заложени като опасни точки с цел тяхното избягване. За нашите нужди те могат да работят по друг начин - задаваш си примерно 100 метра разстояние до съответна точка / да речем някоя отбивка по черен път/ . Когато влезеш в радиус от 100м. до отбивката той сигнализира, а когато излезеш на 100м пак сигнализира, така няма начин да "проспиш" отбивката, особено в много гъста мъгла.
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Аз ползвам от няколко години GPS професионално в работата и естествено за риболов. Мога да кажа, че това ми е любимата играчка. Функциите са му толкова много, че трябва да кажеш за какво точно искаш да го използваш.
Иначе ако е за риболов го ползвам в ето такива ситуации:

Навигиране към непознати водоеми в мъгли, нощно време, без да спирам и да се допитвам до разни местни хора. Винаги знаеш колко още има като разстояние, приблизителен час на пристигане и т.н. и т.н.
Знаеш всеки завои който следва какъв е и машината пищи ако са много остри.
При авария и ако имаш добра карта качена на GPSa може много лесно да се ориентираш къде е най-близката бензиностанция, полицейско управление, болница и други.
Точно за риболов примерно го използвам да си изследвам разни участъци от водоема и да си запаметявам къде да си вкарвам монтажите, дистанция и други такива. Моят уред може да се включва към различни сонари поддържащи GPS функция. Някъде бях пускал тема по този въпрос, ама не ми се търси сега.

На лед е просто супер. Запаметявам си места на които съм пердашил рибите и на следващия път мога да си пробия на същото място дори, без да се лутам и да се чудя къде е било. Така с времето съм натрупал бая архив и сега само си включвам машината и тя си ме води. Рибите всяка година общо взето стоят на едни и същи места. Всяко ново нещо естествено влиза в архива.

Моя модел има също и алтиметър и барометър и винаги може да следя надморса височина, налягане и всякакви други параметри дето ме интересуват за даден момент.
На кратко това са една малка част от нещата, които са нужни да се използват за риболов.
Ако се чудиш какъв GPS да си купиш то трябва да знаеш, че в момента от туристическите ГАРМИН ще ти служи най-вярно и колкото по-скъп, толкова по-добре :wink:
Ако ще го носиш из гори и поляни, в сняг и лед то точно такъв модел ти трабва. Иначе има и PalmPC и разни телефони с GPS приемници, но те в тежки условия могат да те издънят и да страдаш.

Това с опасните точки е да си запаметяваш къде стоят куките и радарите :lol:
Последно промяна от ARK на Пет Яну 05, 2007 11:55, променено общо 1 път.
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от iogo »

Не е пряко свързано с роболова но ако се изтъкват въобще предимствата на джипиеса така е.
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

ARK написа:
Ако се чудиш какъв GPS да си купиш то трябва да знаеш, че в момента от туристическите ГАРМИН ще ти служи най-вярно и колкото по-скъп, толкова по-добре :wink:
Ако ще го носиш из гори и поляни, в сняг и лед то точно такъв модел ти трабва.
Сега да не вземеш да кажеш ГАРМИН..., чакай да погледна...,
да. . GPSmap 60 CSx :wink: :lol:
Истинско чудо е !!! С него просто няма как да се загубиш..../ само да имаш батерии/ .
Слагам го в лодката :lol:

п.п. Този е "виновника" да постна тази тема. Сърдечни благодарности, Жоре!!!
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от iogo »

Много хубаво апаратче.
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Моят е предния модел - 60CS. Ползвал съм и CSx. Като функции са едно към едно, но новия е с SIRF ІІІ процесор и памет на карта. Доста по-добре се справя в стръмни дерета, в гъсти гори. На открито общо взето няма разлика.
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Наистина iogo, много е добра. Аз разбира се не препоръчвам него конкретно, има и доста по-евтини, които могат да свършат почти всичко за риболова. Този модел е с цветен дисплей и има възможност за поставяне допълнително на навигационна карта, за мен това е свързано с риболова, особено както съм решил да му отделя повече време.
За тези неща аз четох от тук:
http://ftp.domainbg.com/tuono/Page_Razkazi.htm
А Жоро бе човекът светнал ме за съществуването им в Carp.bg
Благодаря и на трима Ви, за мен лично това е необходимост.
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
kalins
Мнения: 1091
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 14:46
Местоположение: Sofia

Мнение от kalins »

ARK написа:Моят е предния модел - 60CS. Ползвал съм и CSx. Като функции са едно към едно, но новия е с SIRF ІІІ процесор и памет на карта. Доста по-добре се справя в стръмни дерета, в гъсти гори. На открито общо взето няма разлика.
Я го виж Жорето къде се намърда да пише.Евала ти праим.Ще си полезен
Добре е да си добър
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

А ти кога ще си полезен бре.Не ми казвай на бивака.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
kalins
Мнения: 1091
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 14:46
Местоположение: Sofia

Мнение от kalins »

Малко ли съм ти полезен? :twisted: Нали ако не съм аз ти нема да хванеш една риба :D Не-грешка.Една ще хванеш.Мойта.Ама нея си я бива
Добре е да си добър
Аватар
Никито
Вносител
Мнения: 570
Регистриран на: Сря Ное 01, 2006 15:24
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Мнение от Никито »

Генерал Тотлебен и UFO-83 си мерят дреболиите - нормално! :D
http://www.bfcflyfishing.com" target="window.open(this.href);return false;
http://www.bfctackle.com" target="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”