Акули от Уелс - пълен репортаж.

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Акули от Уелс - пълен репортаж.

Мнение от DOCTORA »

В Понеделник след Велигден бях планувал риболов на южното крайбрежие на Уелс, на место където реката Огмор се влива в океана.
От местния форум разбрах че там започнало да дава лаврак на блесна и акули на дъно. Реших да пробвам новата си макара за спининг Шимано Ексейдж 2500. Тръгнах в 6 часа сутринта и бях на местото в 8.
Предишните дни се изляха много силни дъждове и затова заварих реката придошла, а морето мътно като боза. Веднага стана ясно че на блесна не може да се лови. Затова реших да отида до съседния град Порткол и да опитам за акули от кея. От местния рибарски магазин купих стръв - sandeel (пясъчни змиорки, замразени) и калмари. Скумрия си имах от лятото. На кея бях в 9 часа. Нямаше още никой защото прилива беше чак в 14 часа и аз успях да взема най хубавото място най-накрая на кея. Ето карта къде е Порткол:

Изображение

Изглед през залива към кея от изток на запад:

Изображение

Изглед от другата страна към кея ( от запад на изток ):

Изображение

Ето въздушна снимка на кея. Стрелката сочи мястото от което ловях:

Изображение

Ето я площтадката на края на кея. Аз бях от другата страна на кулата и хвърлях напред:

Изображение

Тук се вижда на каква височина трябваше да вдигам рибата:

Изображение

Този ден прилива и отлива не бяхя големи и имаше доста вода в 9 ч.
На 70 метра замятане към 2-3 метра дълбочина. Приготвих двата пръта. Първия с монтаж "3 hook flapper" - 3 повода на чепаре с куки № 1/0:
Изображение

Втория с монтаж " The Pulley Pennel " с куки № 2/0:

Изображение

На първия сложих парчета риба и калмар. На втория цяла рибка увита в калмар, и този сандвич увит с тънък като конец ластик за стръв. В БГ не съм виждал такъв. Хари го видя миналото лято. По цял свят се използва за морски риболов от брега.
Първия прът хвърлих на 30-40 метра, втория на 80. Кълването започна моментално, и на двата пръта. Видях се в чудо. След 20 минути бях зарязал първия прът и ловях само с тежкия такъм. Удряше само кучешка акула Scyliorhinus canicula (Small Spotted Catshark) или Lesser Spotted Dogfish (LSD). Те са дребна порода, стават до 1,5кг. Но са вкусни. Наричат ги "Rock salmon" - скална сьомга. Продават ги в супермаркетите по £7 за кг.
До 11ч бях успял да извадя десетина. Още толкова се откачиха докато ги дърпах нагоре по стената. Вече започнаха да идват и други рибари и те вадеха акулки. Към 11,30 изведнъж се изля страхотен дъжд. Беше топло и безветренно и въпреки че се намокрих доста, не ми беше студено. След това веднага изгря слънце и задуха югоизточен вятър. За половин час бях сух но кълването замря, както винаги когато духа от югоизток. През следващите 3 часа хванах още 5 риби и изтървах 2-3. Но повечето бяхя дребни. В 16ч си тръгнах след като внимателно си събрах всички боклуци. Тук това всеки го прави и затова кея е винаги чист. Бях успял да изкарам 15 риби, 5 бяха маломерни и ги пуснах обратно. Останалите ги направих фотомодели и сега релаксират във фризера в очакване на барбекюто в Неделя :lol:

Изображение

Изображение

Изображение
Последно промяна от DOCTORA на Чет Май 05, 2005 23:54, променено общо 1 път.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Bobo
Мнения: 752
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:25
Местоположение: Варна
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Акули от Уелс - пълен репортаж.

Мнение от Bobo »

DOCTORA написа:Изображение
Докторе, тука рибката май се опитва да каже нещо :lol: Добре, че не могат да говорят :wink:
Поздрави!
iddqd
Аватар
Алеко
Мнения: 11059
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 760 пъти

Мнение от Алеко »

Има някаква прилика между рибар и риба, не мислите ли? :D Особено в усмивките :lol: :lol: :lol:
Аватар
Bobo
Мнения: 752
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:25
Местоположение: Варна
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Мнение от Bobo »

Или в погледа на хищник :lol: :lol:
iddqd
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Хе-хе, ако акулчето приличаше на мен, щеше да е тлъста белуга :lol: :lol: :lol:
А то вика "Христос воскресе"!
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Алеко
Мнения: 11059
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 760 пъти

Мнение от Алеко »

DOCTORA написа:Хе-хе, ако акулчето приличаше на мен, щеше да е тлъста белуга :lol: :lol: :lol:
А то вика "Христос воскресе"!
А ти с благ глас като на свещеник му отговаряш "Воистина воскресе, чадо"
Аватар
Любака
Мнения: 1337
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 19:14
Риболов: Ултралек Спининг Мухарски Риболов Щука Сом Костурови Шаран
Местоположение: Wisconsin Dells
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 56 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Любака »

Доктора е голяяяяяяяяяяяяяям!
Браво снимките са супер! Много як репортаж - а акулите са много красиви риби - има ли някакво ограничение за размера само се чудя? Във Флорида болшинството от местата не позволяват улов на акули изобщо... Какъв вид е тая акула? И стига с тея белуги, че накрая ще ми писне и ще цитирам Зоолози от БАН... Корса имаше най-правилното изказване до момента... :wink:
Наслука и Наздраве! Правете това което обичате, че живота си тече!
Cash Back!(Amazon,eBay,BassProShops,Cabela's,ORVIS) | Twitter | YouTube "ЛюбакаВидео" | Facebook
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Любак, в репортажа съм дал подробно имената на акулите. Това е дребна порода, широко разпространена в Англия, нещо като попчетата за БГ. Само дето стават по кило и половина. Има една много подобна на тази акула. Тя става голяма - до 7-8кг. Казва се Bullhus. Но те се хващат рядко от брега. По ги има в Ирландия. На малките, Dogfish, минималния размер за взимане е 18 инча - към 44 сантиметра. Някои "сериозни" рибари ги считат за плевелна риба. Аз пък много се кефя да ги ловя.
Особенно като започнат да се закачат по три наведнъж :lol:
Към края на Май почват да кълват акули които много приличат на черноморските. Казват се Smoothound. От брега обикновенно се хващат екземпляри до 10кг. Дърпат като трабантчета :lol: Ловят се главно през ноща и кълвят само на рак. Надявам се по-късно да мога да покажа и от тях.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Мнение от Милен Динков »

Ехаа какви малки сладки акулчунчета :D :D :D :D :D
Аватар
harry
Мнения: 193
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 14:26
Местоположение: Варна

Мнение от harry »

Владо, гледал съм по "Fishing on the edge" (Dicovery chanel) как в Ирландия ловят акули като тези и още един вид (май Bullhus) в една :shock: река :shock: на поне 10км. от океана :shock: Това предаване е страхотно - преди 2 дни започнаха да го повтарят, така че ако някой иска да го гледа - от понеделник до петък, 18:30 по Dicovery-то
Браво за улова...иска ми се и на мен такъв :D
пях с Depeche
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Да Хари. Henry Gilbey в това предаване показва как се лови Bullhus (на филе от скумрия и sandeel) от река Shanon в Ирландия. Акули идруги морски риби там се срещат дори и понавътре от 10 км по реката защото огромните приливи вкарват солена вода нагоре по течението до 20км. И в нашата река Severn се ловят писии до 20км нагоре по течението.
Ако ги дават тези серии, гледайте ги. Те показват повечето от морския риболов в Англия.
Аз Henry Gilbey съм го срещал, на Hope's Nose край Torquay преди 3 години.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
harry
Мнения: 193
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 14:26
Местоположение: Варна

Мнение от harry »

DOCTORA написа:Да Хари. Henry Gilbey в това предаване показва как се лови Bullhus (на филе от скумрия и sandeel) от река Shanon в Ирландия...
Точно така :D
пях с Depeche
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”