Кълване ?

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Хариус
Мнения: 2409
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Кълване ?

Мнение от Хариус »

Добре де момчета, чудно ми е какво правиш като ти клъвне риба и си сам :?: В смисъл греблото къде го слагаш, пръчката как я държиш...и въобще как контролираш рибата след като нямаш никаква опора, и особено ако е голяма :?
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Re: Кълване ?

Мнение от wertus »

Бай Генчо написа:В смисъл греблото къде го слагаш, пръчката как я държиш...и въобще как контролираш рибата след като нямаш никаква опора, и особено ако е голяма :?
Ми предполагам греблото е вързано с шнур за корпуса и просто го хвърляш, пръчката се държи с дясната ръка(или с двете) а с лявата въртиш макарата, чешеш се по темето или се кръстиш според ситуацията. А ако рибата е наистина голяма летиш на глисаж кат скутер... :wink: :D :D :D :D . сори за спама ма не се сдържах :oops: :D
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Кълване ?

Мнение от DOCTORA »

wertus написа:
Бай Генчо написа:В смисъл греблото къде го слагаш, пръчката как я държиш...и въобще как контролираш рибата след като нямаш никаква опора, и особено ако е голяма :?
Ми предполагам греблото е вързано с шнур за корпуса и просто го хвърляш, пръчката се държи с дясната ръка(или с двете) а с лявата въртиш макарата, чешеш се по темето или се кръстиш според ситуацията. А ако рибата е наистина голяма летиш на глисаж кат скутер... :wink: :D :D :D :D . сори за спама ма не се сдържах :oops: :D
Абсолютно, точно и изчерпателно отговорено.
Няма какво да допълня.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Хариус
Мнения: 2409
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Re: Кълване ?

Мнение от Хариус »

DOCTORA написа:Абсолютно, точно и изчерпателно отговорено.
Няма какво да допълня.
Докторе, това ли ти е сериозния отговор? За да пусна тема значи наистина ме интересува :idea: Защо никой не ми отговаря конкретно...незнам, ама не тръгвате добре момчета. Не бива така. Задал съм сериозни въпроси и като гледам никой не ми е отговорил като хората :?

Е кажете как да се запаля, след като никой не ми отговаря :roll: Напиняхте се за отделен форум, а сега мълчание :roll:
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Кълване ?

Мнение от DOCTORA »

Бай Генчо написа:
DOCTORA написа:Абсолютно, точно и изчерпателно отговорено.
Няма какво да допълня.
Докторе, това ли ти е сериозния отговор? За да пусна тема значи наистина ме интересува :idea: Защо никой не ми отговаря конкретно...незнам, ама не тръгвате добре момчета. Не бива така. Задал съм сериозни въпроси и като гледам никой не ми е отговорил като хората :?

Е кажете как да се запаля, след като никой не ми отговаря :roll: Напиняхте се за отделен форум, а сега мълчание :roll:
БайГенчо,
отговора на wertus е абсолютно точен и отговаря правилно на вяка част от твоят въпрос!

Ако чудесният хумор който wertus е използвал ти пречи да вземеш отговора на сериозно или да му повярваш, тогава ще се наложи да ти отговоря като за хора без чувство за хумор :lol:


- Въпрос: - " Добре де момчета, чудно ми е какво правиш като ти клъвне риба и си сам В смисъл греблото къде го слагаш"

Отговор: - Греблото е задължително закачено към каяка със специална каишка.
Аз използвам този модел:

Изображение

Ето тук се вижда как съм закачил единият край на каишката за борда на каяка ( греблото още не е закачено ):

Изображение

А тук се вижда как и греблото е закачено за каишката:

Изображение

Както правилно спомена wertus, при кълване ако държиш греблото нямаш време да го закачаш за борда а го хвърляш във водата и грабваш пръта. Греблото няма къде да отиде тъй като е завързано за каяка с каишка.
Това на практика се случва само когато ловиш с изкуственни примамки на влачене и гребеш а пръта е сложен в стойка.
Обикновенно, когато кълве ти вече си се закотвил или се носиш по течението а пръта е в ръката ти или на стойка, а греблото е прикрепено към страничният борд със специален ластик и кука както се вижда на тази снимка:

Изображение

Въпрос: - " - пръчката как я държиш..."

Отговор:

Както wertus правилно обясни " - пръчката се държи с дясната ръка(или с двете) а с лявата въртиш макарата....."

Ако не я държиш, пръчката стои облегната на каяка ето така:

Изображение



или пък сложена в специална стойка ето така:


Изображение

Изображение

Прътовете задължително са вързани с каишки за каяка!

А сега идваме до разковничето на проблема!
А той се разбира от този въпрос:


Въпрос:
- " и въобще как контролираш рибата след като нямаш никаква опора, и особено ако е голяма "

Явно в твоите представи риболова от каяк е като балансиране върху дъска и бутилка :lol: :

Изображение

Ако това беше вярно, тогава негодуванието ти от нашите отговори щеше да е оправдано.
Но за съжаление твоите представи за риболов от каяк са драстично различни от реалността!
:roll:
Всъщност риболовният каяк е много стабилна и удобна платформа:

Изображение
на която можеш да седиш удобно и стабилно с часове, да държиш пръта както си искаш, и дори да се изпънеш и да задремеш при спокойно време както се е случвало с някои колеги :lol:

wertus каза че ако закачиш голяма риба: "- А ако рибата е наистина голяма летиш на глисаж кат скутер... ".

За твое учудване може би - това е истина!

Ако се закачи голяма риба веднага се освобождаваме от котвата ( системата за закотвяне е направена така че позволява моментално отделане от котвеното въже в случай на нужда ) и оставяме едрата риба да ни дърпа. Не след дълго тя се уморява и излиза на повърхността.

Ще се радвам да отговоря подробно на всеки твой въпрос за в бъдеще. Аз просто предположих че снимките които показах и обяснението на wertus ще са дастатъчни да те убедят - те съдържат всичките отговори.

Не се отказвай от идеята си да се присъединиш към нашият нов но вълнуващ вид риболов!

ГРЕБИ БЕЗОПАСТНО!
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Докторе,сигурен съм че Генчо се е навил вече. :wink:
Много снимки имаш за всичко.Ако можех да пиша,като теб-щях да издам книга. :oops:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Хариус
Мнения: 2409
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Re: Кълване ?

Мнение от Хариус »

Eеееее това е друго нещо :) Благодаря за изчерпателния отговор!

DOCTORA написа:Въпрос: - " - пръчката как я държиш...
А този въпрос беше селдствие на тове, че неможех да си обясня къде слагаш греблото, така че да не ти пречи :wink: Иначе по принцип знам как се държи пръчка :wink:
Аватар
jazzmena
Мнения: 4595
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Мнение от jazzmena »

Здравейте каякари-бъкари.

Доста интересен форум си отворихте. Дано продължи ентусиазма и се развие и нататък успешно. Чета и гледам снимките и се кефя.

Дано се появят повече реболовни репортажи в най-скоро време.

Докато четях, не можах да си отговоря на един маааалко "пикантен" въпос:.... бе ко прайте като ви се допикае? :lol:
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

jazzmena написа:Здравейте каякари-бъкари.

Доста интересен форум си отворихте. Дано продължи ентусиазма и се развие и нататък успешно. Чета и гледам снимките и се кефя.

Дано се появят повече реболовни репортажи в най-скоро време.

Докато четях, не можах да си отговоря на един маааалко "пикантен" въпос:.... бе ко прайте като ви се допикае? :lol:
Джазмене, за тази работа има няколко начина.
Аз като доктор използвам стого научен медицински метод който се състои в следното:

Моят "драй сюут" е от по-скъпите които имат пикалник който се затваря с водонепроницаем цип:

Изображение

Когато ми се припишка си го отварям и се изпишквам в едно пластмасово шише от кола на което съм му отрязял гърлото. За целта използвам този " външен " катетер който си откраднах от болницата:

Изображение

Ако ти е много дълга пишката може да минеш и без катетера. На каяка обаче е обикновенно мокро и студено и пишката ти доста се спиджурясва - така че катетера си е удобно нещо :lol: :lol: :lol:

Надявам се че успях да отговоря изчерпателно на твоят въпрос :D
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

DOCTORA написа:Ако ти е много дълга пишката може да минеш и без катетера. На каяка обаче е обикновенно мокро и студено и пишката ти доста се спиджурясва - така че катетера си е удобно нещо :lol: :lol: :lol:

Ееееене! Е ТОВА вече ме размаза!

Speachless........ :shock: :shock: :shock:
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

eeeeeeeeeeee не :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: .

на мооога да спра :lol: :lol: :lol: :lol:

Не ми се е налагало още.Можи да си опикаеш каяка.И без това освен в цвета и леко в миризмата няма разлика с морската вода :lol: :lol: :lol:
а какво правим ....ако.... няма да кажа :lol: :lol: :lol: :lol:
hobie revolution 13
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

RIMOHIT написа:eeeeeeeeeeee не :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: .

на мооога да спра :lol: :lol: :lol: :lol:

Не ми се е налагало още.Можи да си опикаеш каяка.И без това освен в цвета и леко в миризмата няма разлика с морската вода :lol: :lol: :lol:
а какво правим ....ако.... няма да кажа :lol: :lol: :lol: :lol:

Гребеш с всичка сила към брега :lol: :lol: :lol:
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Чичо Том
Мнения: 851
Регистриран на: Нед Яну 21, 2007 22:40
Риболов: костур от лодка
Местоположение: 3500гр.Берковица
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Чичо Том »

Ако се навлечеш с всички неопрени,ботуши,гащеризони и пр. опикаването си е сигурно.Но и този момент го има в очарованието да ловиш с каяк.
А колкото до това: Как се държи пръчката ако удари едра риба?
1.Оставяш задължително аванса много отворен.
2.При удар държиш пръчката пред тебе и ниско.Може и малко в обратна
на рибока посока.Ако държиш пръчката пред теб напъните на рибата
обръщат лодката в нейна посока.Не вдигай пръчката високо-така увели-
чаваш кренящия момент.
3.При риболов на едра риба вземаш къса пръчка-макс 2,4м.
Това от мене и успех! 8) :lol:
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Абсолютно вярно чичо Том!
Съвета за тактиката на водене на рибата е много точен!
Ние тук в Англия използваме 7 футови пръти - 2.10м.
Ако пръта е по-къс от разтоянието между рибаря и носа на каяка, когато рибата тръгне да пресича на другата сарана, влакното може да се опре в каяка и да се скъса.
Прътове по-дълги от 3.30 м са неудони за ловене от каяк.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

преместих си мнението в подходящата тема за да не стават мазочи
hobie revolution 13
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”