Що е то?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Що е то?

Мнение от fori »

Изображение

Аз залагам на
Брияна, облец, уклей - Chalcalburnus chalcoides Guldenstadt
Улавяно от мен неколкократно на Ивайловград, размерите са грубо казано между 20 и 40 см.
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

И аз мисля ,че е същото.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

много лесно може да си отговориш на въпроса ако се сетиш дали лесно му опадват люспите при допир ( уклейка ) или трудно ( уклей)
Там да се е завъдила пущината ли :roll:
hobie revolution 13
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Ами една от основните разлики е в размера на люспите. Както всъшност и в оттенъка.
Горезаснетото жувотно е с няколкократно по-големи люспи, както и е абсолютно чисто сребристо на цвят, докато уклейката е традиционно със сиво-синьо-зеленикакъв оттенък.
А там се случват доста интересни аномалии с рибите - тази година извадих няколко бабушки, които бяха с почти портокалов цвят на корема, както и една която беше абсолютно безцветна - очите и плавниците и бяха сиви.
Аватар
cecko
Мнения: 781
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 10:24
получил Браво: 1 път

Re: Що е то?

Мнение от cecko »

fori написа:Аз залагам на
Брияна, облец, уклей - Chalcalburnus chalcoides Guldenstadt
Улавяно от мен неколкократно на Ивайловград, размерите са грубо казано между 20 и 40 см.
Е как залагаш на уклей като сам казваш, че е с размери до 40см. :shock: Ше ма извиняваш ма таково животно нема. :lol:

А може и да има :roll:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D0% ... 0%B5%D0%B9
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Изображение
това е от Мадндра по точно река Средецка еднемичния вид Мандренска брияна.
(Надявам се че колегата karidata няма против за снимката :oops: )
hobie revolution 13
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Мнение от wertus »

Да допълня и яз. Те тва е мандренска бряна уловена от мен във Факийска река, месец август лето 2006-то..
Изображение
Снимката е от ГСМ-то и рибката е малка, та шмъ прощавате, значи.
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Мнение от naso »

Според мен е хибрид между уклей и бабушка. Или морунаж и бабушка
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Фори, отсекъде на брияна си мяза - като служих в Грудово ги ловяхме по Средецка, Факийска и останалите в региона...Ендемит, кво толкоз... :roll: Май и в Мандрата ги ловяхме, ма там повече на шарана се наблягаше, много го имаше тогава... :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
TRANSKI RIBAR
Мнения: 5639
Регистриран на: Вто Юни 06, 2006 19:43
Риболов: и жени
Местоположение: Дружба 2
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 17 пъти

Мнение от TRANSKI RIBAR »

Същото като показано от Фори фанахме преди година на Лобош :wink:
Спокойствие все по за кратко....кво да ти кажа...о батко баткоо...
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

TRANSKI RIBAR написа:Същото като показано от Фори фанахме преди година на Лобош :wink:
Да, бе... :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

След като поогледах доста материали по мрежата, стигнах до извода че съм прав. Намерих снимки и материали, ама без да искам си затворих файърфокса, та ме мързи да ги търся отново. Миналата година хванах такава риба на същият язовир и беше около 35 сантиметра. Не я снимах, а през нощта имаше интервенция от видри в живарника ми, та почти всичката риба беше наядена. Информацията в уикипедия, определено не е точна - уклея обитава не само реки, както пише там, а и язовири. Също така видях че тази риба е включена в червената книга на застрашените видове. Ако се съди по уловената бройка, на Ивайловград вида е доста разпространен - при захранване и риболов на плувка в плиткото си излизат на равно с кефалите. Поне вече мога да кажа - абе друго си е на Ардата, там и уклея ти развива аванс :D
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

определено Брияната е борбена риба .Налита често и на блесни .. да се чуди човек как се закача за някое жило на тройките . :shock:
То едно време нямаще и гларуси в Стара Загора .. ама сега не са рядко явление :roll:
hobie revolution 13
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Re: Що е то?

Мнение от Петър Милков »

fori написа:Изображение

Аз залагам на
Брияна, облец, уклей - Chalcalburnus chalcoides Guldenstadt
Улавяно от мен неколкократно на Ивайловград, размерите са грубо казано между 20 и 40 см.
...и се нарича едра Уклейка ! Виж му устата , а по-долу виж собствената си снимка на Уклей ІБряна или БриянаІ и пак му виж муцунката :D
fori написа: и един бъзик - куката е 6ти номер:

Изображение
fori написа:Белица местните викат на всички видове сребристи риби. Гледам че се заформи старата дискусия за велека, та ще помоля за коментар:

Изображение

Зъл тревопасен хищник. Причинява на царевицата е те тфа:

Изображение

Други гадинки от там:

Изображение

Изображение

Позната муцуна?

Изображение

и един бъзик - куката е 6ти номер:

Изображение
Гледайте само снимките на уклея :D Морунажа е друга тема :!:
:arrow:
wertus написа:Да допълня и яз. Те тва е мандренска бряна уловена от мен във Факийска река, месец август лето 2006-то..
Изображение
Снимката е от ГСМ-то и рибката е малка, та шмъ прощавате, значи.
:D :idea: :D

Е , :D те точно тия се ловат и у Велека , и са бряни /уклеи/ , а не уклейки,каквото се лови в яз.Искър или Ивайловград . Няма значение , дали им опадват люспите при допир ! Напоследък обаче не са това , което бяха преди-взеха да мязат на уклейки,да издребняват и да чезнат ! А имаше от тоя вид и ръждиви "белици", ако ме разбирате ... :roll: и си даваха на жито и гранулки на конче с кука № 10 . Ми то разликата между едра Уклейка и малък Уклей е в размера на кукичките на които се лови . Едното го дава от №16 до № 22 :roll: :wink: , а другото , макар и маломерно блъска на № 10 и № 12 . :wink:
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Само да вметна ,че все пак най добрия признак за разпознаванее между уклея и уклейката е 1 Люспите на уклейката опадват при допир-хващане в повечето случеи ( т.е. имаз значение и то не малко )
2.Един кил без люспи еди къде си едните го имат другите го нямат не ми се рови в литературата
3. Някаква разлика в устите
Да ме прощава колегата , че нямало значение опадването на люспите.
Във Караагач съм хващал и двата вида с еднакви размери и тогава най добре се вижда разлика
hobie revolution 13
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”