За морунаша

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
Ribolinov
Мнения: 148
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 12:36

За морунаша

Мнение от Ribolinov »

Искам да попитам за морунаша. В кои бг реки той е традиционен обитател и в кои е разселен? Колко вида морунаш има у нас? Интересува ме по-специално той коренен обитател на Камчия ли е и кой негов вид точно обитава там-маришкия или класическия? Благодаря :)
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

Според "Рибите в България" морунаша си е традиционен обитател на всички български реки. Единия си е обикновения които е в дунавския водосборен басейн, другия е маришкия /може и друго да е името или да съм грешка/, а морунашите обитаващи реките вливащи се в Черно море са подвид на обикновения /дунавския/.
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
Аватар
outsider 59
Мнения: 111
Регистриран на: Съб Ное 15, 2008 11:35
Местоположение: България,Силистра

За морунаша

Мнение от outsider 59 »

Мисля,че на маришкия морунаш му викат и карабалък....
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: За морунаша

Мнение от fori »

outsider 59 написа:Мисля,че на маришкия морунаш му викат и карабалък....
Цъ.
На викат му распер, по кърджалийският (и не само) край, а на расперите им викат карабалък.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: За морунаша

Мнение от Бат Стан »

outsider 59 написа:Мисля,че на маришкия морунаш му викат и карабалък....
И аз мисля така.
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: За морунаша

Мнение от hobby »

Не знам как викат на распера по Кърджалийско, но на моренажа му викат карабълък. Черна риба. Дали е маришки също не знам.
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
KOP
Мнения: 730
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 16:27
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: За морунаша

Мнение от KOP »

Ribolinov написа: Интересува ме по-специално той коренен обитател на Камчия ли е и кой негов вид точно обитава там-маришкия или класическия? Благодаря :)
Хващал съм морунаш на яз. "Цонево", и определено камчийският морунаж е по-различен от този в Дунав и дори в Тунджа. Сега не мога да го опиша в детайли, не съм го и снимал, но мисля, че беше с малко по-издължено тяло. Колкото до маришкия морунаж, ако същия подвид населява и Тунджа, то аз не мога да направя някаква кой знае колко видима разлика между него и дунавския.
Аватар
rib4o
Мнения: 894
Регистриран на: Съб Юни 17, 2006 14:38
Местоположение: Хасково;Пловдив
получил Браво: 1 път

Мнение от rib4o »

Незнам дали няма да е малко спамерска информацията ама да систематизираме как по точно се вика на морунажа в различните райони:

Пловдивско:-Карабалък
Димитров град-Аклама
Хасково-Караятак(тук пък на кефала викат Карабалък)
Ст. Загора-Гърба

И всички те са си морунажи :D
Удоволствието от евтино закупената стока трае твърде кратко, спрямо разочарованието след това!
Аватар
asp-erman
Мнения: 275
Регистриран на: Пон Окт 20, 2008 21:37
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от asp-erman »

rib4o написа:Пловдивско:-Карабалък
Димитров град-Аклама
Хасково-Караятак(тук пък на кефала викат Карабалък)
Ст. Загора-Гърба
Това е най-точното описание на различните наименования на морунажа,като само ще допълня,както спомена Фори,че в кърджалийския регион действително я наричат распер,а самият распер в по голямата част на южна България/най вече в маришкия басеин/е по известен с името"арамия"или"харамия"
Аватар
Ribolinov
Мнения: 148
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 12:36

:)

Мнение от Ribolinov »

Благодаря много, всичко ми стана ясно :). При нас на морунаша му казват гърбица, а също и бяла риба. Старите хора казват, че навремето, като е имало повече вода, по течението на потоците напролет се е качвала бяла и червена риба(почти съм сигурен, че червената е кефала). Пък и сега хитрите бракониери преграждат реките с мрежи март-април, та като идва морунаша на стада, да го улавят.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”