хидрофойл

Минава, големият кораб минава ...
Публикувай отговор
AV
Мнения: 36
Регистриран на: Вто Мар 25, 2008 16:21
Местоположение: SOFIA

хидрофойл

Мнение от AV »

От скоро и Аз вече се сдобих с лодка ... проблемът ми е, че в каквото и положение да наглася двогателчето винаги дига носа (Yamaha 3m. - Yamaha 4hp). Въпросът ми е ако монтирам хидофойли на двигателчето - ще стабилизира ли това вдигане на носа, а има ли смисъл на толкова малко двигателче (да не му пречат повече) ?
Извинявам се ако въпросите са глупави (първа лодка) :)
Поздрави!
пп Не е нужно да ме опювате - знам, че ми е малко двигателчето и не може да глисира :oops: но е много икономично
Колеги, почиствайте боклука от водоема преди да си тръгнете !!! Водоемите ни са "кочини" !!!
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Мнение от max »

хидрофола няма да ти помогне, просто сядай по напред и ако имаш багаж го реди на носа
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

няма да пречат, но няма и да помагат - при ниска скорост не оказват почти никакво влияние - хидрофолите са като спойлер - на бавна скорост само за украса стават...

Направи си или си купи готов удължител за ръчката на двигателя и сядай посредата на лодката...
Аватар
todjy
Мнения: 95
Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 19:03
Местоположение: Пловдив

Мнение от todjy »

Не си само ти с новак, та не се извинявай. Аз също съм с нови 2.6м. лодка и 2.5 к.с. Сузуки. Първа проба на 15.03.09 г. на яз ."Пясъчник". Като съм сам и моята вири носа, но след това я пробвах с двама човека на тролинг и после по-бързо.Просто перфектно се държа. Таман си ги паснал. Товари я повече отпред и готово. А за икономията, няма исмисъл да коментираме. Нов двигател 5 моточаса с 1 литър бензин/с най различни проби на движение/.
AV
Мнения: 36
Регистриран на: Вто Мар 25, 2008 16:21
Местоположение: SOFIA

Мнение от AV »

todjy написа:Не си само ти с новак, та не се извинявай. Аз също съм с нови 2.6м. лодка и 2.5 к.с. Сузуки. Първа проба на 15.03.09 г. на яз ."Пясъчник". Като съм сам и моята вири носа, но след това я пробвах с двама човека на тролинг и после по-бързо.Просто перфектно се държа. Таман си ги паснал. Товари я повече отпред и готово. А за икономията, няма исмисъл да коментираме. Нов двигател 5 моточаса с 1 литър бензин/с най различни проби на движение/.
Да Ти е честита, колега ! Много удоволствия да Ти донесе ;)
Аз доста време се каних да си взема лодка, но чаках кризата :lol:

А за хидрофойл-а - както казвате - "няма да ми помогне" - поне нали няма и да ми пречи ... все пак ми е слабичко двигателчето, да не го тормози вместо да му помага ?
Колеги, почиствайте боклука от водоема преди да си тръгнете !!! Водоемите ни са "кочини" !!!
AV
Мнения: 36
Регистриран на: Вто Мар 25, 2008 16:21
Местоположение: SOFIA

Мнение от AV »

Tedo написа:няма да пречат, но няма и да помагат - при ниска скорост не оказват почти никакво влияние - хидрофолите са като спойлер - на бавна скорост само за украса стават...

Направи си или си купи готов удължител за ръчката на двигателя и сядай посредата на лодката...
Точно това за съжаление исках да премахна - сядането по-напред в лодката и удължаване на дръжката
Колеги, почиствайте боклука от водоема преди да си тръгнете !!! Водоемите ни са "кочини" !!!
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

какво те притеснява удължаването? може да си купиш оригинален удължител - в нета се намират за 50-60лв + доставка
AV
Мнения: 36
Регистриран на: Вто Мар 25, 2008 16:21
Местоположение: SOFIA

Мнение от AV »

Tedo написа:какво те притеснява удължаването? може да си купиш оригинален удължител - в нета се намират за 50-60лв + доставка
Самата идея да е още по-дълга дръжката не ми допада ...
м/у другото като застана по средата на лодката - независимо, че ми е малко двигателчето - лодката излиза на глисаж :roll: 75 кг. съм !!! Няма ли да има ефект от хидрофойл-и ?
Колеги, почиствайте боклука от водоема преди да си тръгнете !!! Водоемите ни са "кочини" !!!
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Мнение от SELVA »

ей това може да помогне, но не съм го тествал лично...
Изображение
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

с тия крила просто ще забрави, че лодката му е сгъваема... или всеки път ще трябва да ги монтира-демонтира...
Аватар
jordi
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Яну 16, 2009 15:59

Re: хидрофойл

Мнение от jordi »

AV написа:От скоро и Аз вече се сдобих с лодка ... проблемът ми е, че в каквото и положение да наглася двогателчето винаги дига носа (Yamaha 3m. - Yamaha 4hp). Въпросът ми е ако монтирам хидофойли на двигателчето - ще стабилизира ли това вдигане на носа, а има ли смисъл на толкова малко двигателче (да не му пречат повече) ?
Извинявам се ако въпросите са глупави (първа лодка) :)
Поздрави!
пп Не е нужно да ме опювате - знам, че ми е малко двигателчето и не може да глисира :oops: но е много икономично
Имах същия к-т,слагах и хидрофойли,но нищо не помагат,само ще си дадеш парите иначе стават само за красота,този модел лодки са по тежки,а и е къса и иска по мощен двигател,един колега има същия двигател но на лодка 3.60,и си глесира без проблем,така че трябва да смениш или лодката или мотора,но за тролинг к-та е идеален,това е мое мнение от личен опит.
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Мнение от max »

за двигатели под 25 коня няма никакъв смисъл да се замисляте за хидрофол, включително и за крилата които селва е пуснал
Аватар
Чичо Том
Мнения: 851
Регистриран на: Нед Яну 21, 2007 22:40
Риболов: костур от лодка
Местоположение: 3500гр.Берковица
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Чичо Том »

AV,
я ми кажи мой човек как лодка с 4кс. ще излесе на глисаж???Май нещо
бъркаме термините!!!.Лодката ти върви с диферент щото ти е слабичко
двигателчето а ти ми говориш за "глисаж".
Сложи 10кс./сам 75 кг./ и играта ще заспи.
AV
Мнения: 36
Регистриран на: Вто Мар 25, 2008 16:21
Местоположение: SOFIA

Мнение от AV »

Чичо Том написа:AV,
я ми кажи мой човек как лодка с 4кс. ще излесе на глисаж???Май нещо
бъркаме термините!!!.Лодката ти върви с диферент щото ти е слабичко
двигателчето а ти ми говориш за "глисаж".
Сложи 10кс./сам 75 кг./ и играта ще заспи.
И мен ме изненада - но излиза ... трябват и обаче 10-тина сек. пълна газ и чак тогава :roll:
Колеги, почиствайте боклука от водоема преди да си тръгнете !!! Водоемите ни са "кочини" !!!
Аватар
Чичо Том
Мнения: 851
Регистриран на: Нед Яну 21, 2007 22:40
Риболов: костур от лодка
Местоположение: 3500гр.Берковица
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Чичо Том »

Това не е глисаж.Когато лодка глисира има диферент 3-4 градуса.Ъгъла
на "атака" при самолетите е 15 градуса а при лодките 3-4 градуса.Самолетите летят във въздуха а лодките върху водата.Закона
на Архимед при глисирането не важи!Лодката върви ВЪРХУ водата а не
ВЪВ водата.Затова са и двата основни начина на движение:водоизместващ и глисиране.Тука един "инж" написа ,че лодките не трябва да са "ръбести".Горкия не знае,че една лодка ако
не е "ръбеста" няма начин да глисира.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”