Бидеми

Ееех морето ... Всеки обича на слънчице да се препича, а на ухо му аванс нежно да скрибуца ...
daniel4O
Мнения: 27
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 14:10

Бидеми

Мнение от daniel4O »

Здравейте рибари.Може ли някой да напише какви бидеми колко дълги и колко място трябва да оставя от кука до кука ако примерно са 2,3 за такъми за Кая и Илария.
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

За бидем кая за има 1-2 тактики. Едната е бидемът да е от по-дебело влакно, за да е по-трърд и да стои в страни от основното и да не се осуква или оплита в него. Въпрос на вкус ;) Основно - 0.25, повод - 0,20. Може и по дебели, защото много ще закачаш камъни при риболова на попчета. Аз лично за кая предпочитам по-евтини куки, защото са по меки и при евентиално закачане, не рядко куката малко се отваря или изправя и се откача ;)
За илария... според мен 0.18 бидем и 0.20 основно, може - 0.16-0.14 на 0.18, но понякога има и изненади от някоя друга платерина или хубав кефал и тънките диаметри може да те подведат. Куки... ами N12-N8... Тук се опитвам да обясня за такъм за илария на дъно, за плувка нящата смятам, че са ясни - стандартен такъм на леко /за предпочитане поне за мен плувка с дълъг кил и шарена антенка, между 1-2 гр., зависи от вълна, вятър и т.н./.
И в двата случая куките да са морски, т.е. с дълго стебло.
Разстоянието между куките се определя от дължината на бидема. Идеята е да не се заплита взаимно куките. Бидемът може да е 15-20 см. При такъма за кая, първата кука се слага така, че от възела бидем/майка до тежестта да е по-малко или равно на дължината на самия бидем. Така като легне на дъното тежестта или дори да е права и леко опираща се в дъното, стръвта на първата кука ще лежи на дъното ;) При такъма за илария не е желателно стръвта да опира дъното, защото на момента ще е атакувана от каята и барбунята. Затова се слага на бидема и тапичка, която плува, т.е. се издига и държи стръвта над дъното.
Разстоянието между бидемите - като си сложил успешно първата кука, опъни бидема покрай майката в посока горния край на такъма. За куката закачи следващата кука и опъни и нейния бидем в същата посока. По този ще намериш мястото, на което да присъединиш следващия повод, без двете куки да могат да се оплетат или закачат, а и без да станат твърде нарядко.
За кая смятам, че 2 куки е оптимума. За илария... може би 4-5. При дължина на повода 15 см 5 куки се получава 2x15cmx5+20+20=190cm такъм, така че прецени си колко куки да сложиш без да усложниш твърде оперирането с линията. Е, при прът 2,70-3m или по-дълъг, няма да ти е особен проблем замятането ;)
Дано съм ти бил полезен, наслука в необятните простори на рибарлъка!
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
daniel4O
Мнения: 27
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 14:10

Мнение от daniel4O »

Мерси пич.Горе долу разбрах за кво стаа на въпрос.
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов”