Змии - полезна информация

Общ форум за риболова и хората с люспа в мозъка.
Аватар
Vassil
Мнения: 546
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 12:30
Риболов: Spin, Ice Jig & Relax
Местоположение: София
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 39 пъти

Змии - полезна информация

Мнение от Vassil »

Здравейте колеги,

Във връзка с увеличената популация на змии тази година реших да сканирам тази статия от в. 24 часа, на която попаднах. Смятам, че написаното може да бъде от полза. Дано не се стига до близки срещи с отровни змии :!:


Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
sandista
Мнения: 4210
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 18:48
Риболов: Spinning
Местоположение: Враца/ The "Great" Capital
дал Браво: 101 пъти
получил Браво: 178 пъти

Мнение от sandista »

Тази статия коренно се различава от това което знам за реагирането при ухапване от змия ! Да не се привързва над ухапването и да се остави кръвта да се движи спокойно и отровата да се разнесе по тялото? За серума знам, че може да има алергия .. ама чак да си стоя легнал 1 седмица и да чакам да се оправя .. Бих искал да ги видя тоя "анонимния" и автора на статията как го постигат това .. За 3-та статия съм вече съгласен :)
Live your life in such a way that when your feet hit the floor in the morning,
Satan shudders & says:"Oh crap....he's awake!!!"

Go Fishing! Leave nothing but steps, take nothing but pictures!
Аватар
takezo
Мнения: 527
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 23:28
Местоположение: Перник , София
дал Браво: 145 пъти
получил Браво: 80 пъти

Мнение от takezo »

Защита от ухапване ?

Класическия гумен ботуш до коляното достатъчно ли е дебел и висок за да спре зъбите при атака ? :?
Щото съм чул, че и по дебел чорап спасява.
Принципа "проба - грешка" нещо не ми допада, та някой да сподели ако е имал близки срещи от трети вид . Миналата година май имаше тема в другия форум, за колега ухапан от водна змия .
:roll:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

По случайност и аз прочетох тези простотии, не им се връзвайте, освен ако си падате по руска рулетка. Едничкото, което трябва да направите, е да се отправите към най-близкото заведение за серум. Хапан съм веднъж от усойница и веднъж от пепелянка, споменът ми е, че нищо не ме е боляло повече /верно, отдавна беше/. Многократно съм хапан от водни, за последно миналата година - усещането е, все едно мацка ти е защипала кожата с нокти. След час - два ти няма нищо. Ботушите със сигурност пазят - виж, да разчитам на чорапи не бих се решил. Абе, най-важното е да се движиш шумно из шубраците, за да й дадеш време да избяга...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
sandista
Мнения: 4210
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 18:48
Риболов: Spinning
Местоположение: Враца/ The "Great" Capital
дал Браво: 101 пъти
получил Браво: 178 пъти

Мнение от sandista »

Това четох преди няколко седмици. Информацията е копирана от форума на Офф Роуд България

Змиите в България Владимир Бешков
Пепелянка, усойница, смок, водна змия. За повечето хора змийската фауна на България се изчерпва с тези 4 вида. Всъщност в нашатна страна досега са установени 17 вида змии (тази цифра, по всяка вероятност е окочантелна – намирането на нови видове е почти изключено). Първият изследовател на змийската фауна на България – Васил Ковачев, в своя труд “Херпетологична фауна на България”, издаден през 1912г; отбелязва 12 вида змии. През 1929г академик Иван Буреш съобщава за намирането на още два вида – турската боа и вдлъбнаточелия смок, а през 1934г заедно с Йордан Цонков публикуват сензационната новина за намирането на западноевропейската змия Аспида (каменарка). През 1958г бе намерена котешката змия, а през 1979г бе установен и последния, 17-ият вид – черновратата стрелушка (първото съобщение за нейното намиране се появи по страниците на “Природа и знание” в брой 6 от 1979г само 12 дни след улавянето на екземплярите). По богатство на своята змийска фауна България се нарежда на едно от първите места в Европа (в Румания например се срещат само 10 вида змии, в Полша – 4 вида, а в Швеция само 3 вида).
Твърде добре е изучено и разпространението на змиите в България. Благодарение на усилията на предишните поколения от зоолози и на много нови данни днес може почти с пълна сигурност да се изброят, без допълнителни проучвания, видовете змии, обитаващи коя и да е наша планина, долина, поле или друг наш район. Знае се с доста голяма точност и надморската височина, до която се срещат различните видове змии във всички наши планини. Значително по-малки са познанията ни за биологията на змиите. Количественият и качественият състав на храната, денонощната има активност, броят на снасяните яйца или ражданите малки (6 вида са живородни), сезоните на оплождане, снасяне, ражадне или излюпването нa малките, числеността на отделните видове в природата и ред други въпроси са сравнително добре изяснени само за няколко по-честo срещани у нас видове. Недостатъчни са и познанията ни за влиянието нa човешката дейност върху разпространението и числеността на змиите. Повечето видове у нас са защитени от закона, а 9 вида са включени в “Червената книга на България” като редки и застрашени видове.
Опасни ли са нашите змии? Ухапванията от отровни змии у нас са твърде редки и в повечето от случаите са от широко разпространената у нас пепелянка – най-често при настъпване или при несръчни опити за улавяне. Своевременно оказаната помощ с противозмийски серум и други модерни медикаменти отстраняват опасноста за живота на ухапания и той почти винаги се отървава само с подуване на ухапаното място и 1-2 дни престой в болницата. Въпреки това страхът от змиите продължава да владее съзнанието нa много хора, а при някои достига до паталогични размери. Фантастичните легенди за смоци- удушвачи на хора и добитък, за змии-кръвопийци и камъкохвъргачи, за развъдени от диверсанти кобри и мамби по планините и плажовете ни, заедно с нерядко появяващите се в печата самохвални разкази на самодейни змиеловци и самозвани популяризатори, са причината повечето хора да си представят змиите като лукави и коварни, зли и отмъстителни влечуги, които съществуват само и само за да излеят отровата си в невинните хора. Всъщност змиите са влечуги като всички останали. Техният “интелект” и “злоба” не се различават много от тези на един гущер или костенурка. Змиите хапят единствено при болка или при внезапна уплаха, а много видове не хапят, дори когато са настъпени или измъчвани след улавянето им. Невежеството и търсенето на ефтина слава пред наивни зрители е причина за убиването и улавянето на хиляди змии, в това число и от редки и застрашени видове, включени не само в нашата, а и в европейската “Червена книга”. Явно е, че само агитационно – пропагандната дейност не е достатъчна, за да настъпи прелом в отношението към тази интересна част от българската фауна. Време е да се приложат наказателните мерки, предвидени от нашите закони за унищожаването на защитените видове животни!
С какво все пак е възможно да се сблъскаме при излети, разходки или докато работим в градината си?В България са описани 17 вида змии от 4 семейства:
- Змия-червейница – Typhlops vermicularis – Изключително малко хора могат да се похвалят, че са я виждали.Води подземен начин на живот.По-скоро бихте си купили саксия с екзотично цвете в чиято пръст случайно може да попадне някоя вносна червейница от района на Индия или тропичните острови.
- Пясъчна /Турска/ боа – Erix jaculus – Рядко срещана – нощен начин на живот.Истински удушвач с малки размери.
- Смок-стрелец /Синурник/ - Coluber caspius – Бдителен и силен.Поставен на “тясно” се защитава яростно.Хапе.
- Стрелушка /Тънък стрелец/ - Coluber najadum – Красив, фин и сърцат.При защита имитира кобрите, като изправя част от тялото си.
- Черноврата стрелушка – Coluber rubriceps – По-малкият брат на тънкия стрелец.В България открит през 1979 г. - най-вероятно живеят само няколко десетки екземпляра.
- Смок-мишкар – Elaphe longissima – Често живее редом с човека в жилищата, където намира основната си храна – дребни гризачи.Пазете този приятел – той ще ви се отблагодари.При защита – хапе.
- Леопардов смок – Elaphe situla – Красавец.Може да се види на снимка или в музейните сбирки.Нощен вид.
- Пъстър смок и подвид – ивичест смок /Кощерица/ – Elaphe quatuorlineata – Хрисим, но не го безспокойте.И той не би желал да ви досажда.
- Жълтоуха водна змия – Natrix natrix – При внезапен стрес се прави на умряла.Ако и това не помогне започва да отделя кръв от устата си – “Абе съвсем мъртва съм – остави ме на мира”.
- Сива водна змия – Natrix tessellata – Защита – неприятно миришещ секрет отделян от клоаката.По мои наблюдения – като, че ли съществува хибридна форма между двата вида водни змии – да кажат мнението си специалистите.
- Медянка – Coronella austriaca – Широко разпространена според авторите херпетолози – никога не съм я виждал на живо.
- Вдлъбнаточел смок – Malpolon monspessulanus – Отровен, но безопасен – отровните му зъби се намират в задния край на горните челюсти и се използват само при хранене с дребни животни.
- Котешка змия – Telescopus fallax – Слабо отровна.Зеницата и е вертикална, а отровните зъби – като на вдлъбнаточелия смок.
- Пепелянка – Vipera ammodytes – Отровна.Дебело тяло, къса опашка, рогче на носа,вертикална зеница.Не бяга при приближаване на човек, а разчита на маскировката и оръжието си.Хапе само, ако бъде настъпена или обезпокоена драстично.Преди да ви бият серум – проверете не сте ли алергични към същия.Понякога той е по-опасен от отровата.Не е доказано, че изпотяването и гаденето са признаци на отравянето.Най-вероятно се дължат на изпитвания страх.
- Усойница – Vipera berus – Среща се по влажните високопланински пасища и боровинковите поляни – внимавайте при брането на плодове и гъби по тези места.По-слабо отровна е от пепелянката.Все пак при ухапване е добре да се потърси лекарска помощ.
- Степна /Остромуцунеста,Урсиниева/ усойница – Vipera ursinii – За последно е виждана през 1934 г.Отровна.
- Аспида /Каменарка/ - Vipera aspis – Последно съобщение за наличието и в България – от 1934 г./Буреш и Цонков/.Отровата и е подобна на тази на усойницата.
Тази картинка може да се допълни и от 13 вида гущери, два от които - жълтокоремника/достигал е на дължина до 1.5 м. – най-големият наш гущер/ и слепока са безкраки и често се бъркат със змиите.
Имаме претенциите, че българите сме толерантни и културни хора.Явно малко от нас гледат телевизия “Animal planet”.В страните, където се уважават законите, а морала и етиката не са само поза, отношението към животните е по-различно, независимо дали са домашни или диви.Въпрос на възпитание от най-ранна възраст.У нас всички земноводни и влечуги попадат под закрилата на няколко документа според степента на застрашеност – “Червена книга на НР България”, заповед 729/1986 г. на МОСВ, приложения II и III на “Бернската конвенция”, “Червеният лист на застрашените животни” на Международния съюз за защита на природата(IUCN,1996) и др.Въпреки това ние сме си ние.Търсим си оправдание в нелекото съществуване, не уважаваме околните, не зачитаме законите си.Не обичаме ближния, особено, ако е по-слаб, да не говорим за някакви си там пълзящи и подскачащи гадинки.
Е, доскучаха ли ви вече моите приказки.Не всеки би издържал да чете такива неща до края.Но нека не оставяме пустиня след себе си.Нека да помислим за света, в който ще живеят нашите деца.Всяко живо същество – от микроскопичното кърлежче до синия кит – са брънка от жива верига.Нарушим ли я – очаква ни катастрофа.
Животните имат своите права и хората сме тези, от които зависи опазването им.
Да бъдем Човеци – за да имаме бъдеще.
Надявам се да ви е интересно

Що се отнася до ботуша - не съм сигурен,че е 100% защита. Но пък съм почти сигурен, че в тая жега ще хванеш гъбички , а лекуването им е продължително и струва доста повече от серума .. :)
Live your life in such a way that when your feet hit the floor in the morning,
Satan shudders & says:"Oh crap....he's awake!!!"

Go Fishing! Leave nothing but steps, take nothing but pictures!
Аватар
POPOV
Мнения: 1145
Регистриран на: Съб Мар 04, 2006 22:35
Местоположение: София/Ябланица
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 3 пъти

Мнение от POPOV »

Не е лош тоз материал на Бешков макар че видях 2 грешки:
1) Усойницата е по-силно отровна от пепелянката за разлика от написаното ако се вземат под внимание: количеството впръскана отрова и съотношение на хемолитичен/невропаралитичен компонент и летален изход е по-вероятен в по-кратки срокове при невзети мерки (ако не ме лъже паметта от 6 до 24 часа след, а при пепелянка от 3 до 8 дни). Правя уточнение в тази връзка, че може би е по-коректно да се каже: по-опасна отколкото по-отровна, а и за разлика от пеплянката може да ухапе и без да е предизвикана (по-непредсказуем харакатер).
2) има грешка в латинкото име: Голям стрелец, Синурник (Coluber jugularis), а не "caspius"
Възможно е тези грешки да се дължат на по-стара информаци на която е базиран текста и вече да са коригирани по-принцип.

И едно уточнение: серума е предназначен не за конкретен вид, например може да се приложи както при ухапване от пепелянка така и от усойница. Доколкото знам едно от местата където винаги сигурно има наличен е токсикологията в Пирогов, иначе преди време съм купувал от Института по Заразни и Паразитни болести до Паметника Левски но не продават на частни лица. Макар и рядко може да се намери и по аптеки (поне преди време). Добре е да знаете че е наистина много капризен по отношение на съхранението: от +2 до +8 градуса. На основата на конски белтък е в повечето случаи и са възможни алергични реакции (винаги се тества предварително!)

Конкретно за защитата: ботушите (освен ако не някакви много тънки и меки) и войнишките чипици са нелоша защита, тъй като нашенските отровни змии кълват а не захапват със сила, а зъбите им са доста тънки и имат известна еластичост.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

sandista написа:Това четох преди няколко седмици. Информацията е копирана от форума на Офф Роуд България
Абе не ошашавяйте хората - дреме им кво точно ще ги ухапе, при положение, че е отровно. Каменарката, за жалост, е изчезнала у нас много преди да се родя. що се отнася до ботушите, те предпазват и от средностатистическо куче, какво остава за змия. Попето не е прав относно "агресивността" - по принцип в природата няма животно, което да дебне човека, за да го нарани - ако не е превъртяло, де - бяс и т.н. Ама то и хора има такива... :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
POPOV
Мнения: 1145
Регистриран на: Съб Мар 04, 2006 22:35
Местоположение: София/Ябланица
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 3 пъти

Мнение от POPOV »

Не бре докторе, не си ме разбрал, имах вредвид че е много по-вероятно човек да прекрачи пепелянка без да го ухапе, но при усойницата това е много по-малко вероятно, просто са различни като поведение. Играл съм си отблизо и с двете и съм ги наблюдавал внимателно неведнъж. Пепелянка е много по-предсказуема като характер за разлика от дебелата си планинска сестрица. И накрая трябва да призная че сме си големи късметлии че нямаме наистина опасни отровни змии в страната.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

POPOV написа:Не бре докторе, не си ме разбрал, имах вредвид че е много по-вероятно човек да прекрачи пепелянка без да го ухапе, но при усойницата това е много по-малко вероятно
Е, верно не съм те разбрал, тук си прав...Бе...най-добре е да се вдига джангър при ходене, те от влачещи се из тревите крака панически бягат. Другото е...много болка и малко серум... :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “Рибарска среща”