I mali smisal da se harci6 za 6teka !!!

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
Аватар
plamen_lv
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:11
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

I mali smisal da se harci6 za 6teka !!!

Мнение от plamen_lv »

Здравей Пламене!
Прав си че разбирам от щеки, но само при английски условия.
Казвам това защото от личен опит знам че, в БГ няма условия за класически риболов с щека. Какво имам в предвид.
Щеката е изобретена за специфечните условия на състезателния риболов в западна Европа. А те са следните:
-лови се в много зарибени водоеми. Минимум по 200кг риба на платформа - по закон.
- плитки (до2,5м) водоеми с равно дъно.
- Основна риба е шаран между 500гр и 2,5кг.
- За дължително водоемите имат платформи през 15м.
- Всичката риба се връща.
При тези условия, щеката позволявя да се захранва в много малко петно (50 - 30 см в диаметър) чрез купичка закрепена на върха на щеката. Това събира много риба на малко пространство.
Щеката позволява да се предложи стръвта много прецизно на едно и също място ( в средата на петното захранка) всеки път.
Щеката позволява да се използват много тънки влакна, маки куки и плувки защото ластика предотвратява скъсване. Типично 2 кг шаран се лови на кука № 14 с влакно 0,12.
Цялата дължина на влакното е до 2 метра - дълбочината плюс 15 - 20 см между плувката и върха. Това прави възможно да се отчитат много нежни кълванета(плувката е само 0,2 -0,6 гр.) и да се засича мълниеностно.
В БГ като дойдох какво да видя - купили си мераклийте щеки по 2000лева. Сложи ли им по 10 мета влакно (защото водоемите са дълбоки ). Изхакали по 20 грама плувки като царевични мамули и си мислят че ловят с щека .
Това напълно обезмисля целта на този метод и анулира всичките му предимства.
Пример: Виж фарса на финала на националния шампионат и още по пресен пример - мача на Папарака и Асенас. Нито условията нито водоемите бяхя подходящи за щека и кво стана - с щеки за 5000 лева хванаха 4 бабушки а на шампионата 3 шарана. Аз в Англия ето сега посред зима да отида на някой гьол, ще хвана десетина шарана по 2-3 кила за 4 часа - гарантирано.
Пак повтарям в БГ водоемите са прекалино дълбоки и най-важното, недостатъчно зарибени за риболов с щека. Няма смисъл да се дават стотици и хиляди левове за нещо което е безмисленно.
Това все едно да си купиш формула едно ферари и да идеш да го караш в Сахара .
Поради горноспоменатите причини аз мога да те посъветвам каква щека да си вземеш ако ще ловиш в Англия .
За това каква щека ще е подходяща за бългаски условия, по полезен съвет могат да ти дадат хора като Папарака, които отдавна упражняват извращението на метода в БГ и знаят кое върши работа.

Принципа е че, по-скъпите щеки са:
1 - по твъди при максимална дължина и върха не им се люлее. Това прави контрола на перото и засичането по-добри.
2 - по-леки и се лови по-лесно при вятър.

Щеката АТОМИК КАРП е хубава за Англия защото е много яка. Взима ластик до № 20. При английски състезания за 4-5 часа хващаш 20-30 шарана и тази сопа ги вади бързо което ти спестява време.
За БГ става защото е ефтина, яка като танк и като земат да и лепат по 8-10 метра влакно и по 2кг плувки (както правят), можеш да си я размахваш като плескарка без да се счупи.
Щеката е дълга 12,5м. може да се купи удължение(те са обикновенно много скъпи) с което става 14,50м.

Пламене, аз така и така си направих труда да опиша ситуацията подробно, затова, ако искаш този отговор го сложи във форума за да може всеки да прецени за себе си дали да се харчи за щека.
Аз мисля че за тези пари може да се купят разкошни прътове и макари които са много по-подходящи за условията в БГ.


ot DOKTORA
Аватар
Bobo
Мнения: 752
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:25
Местоположение: Варна
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Мнение от Bobo »

В България са малко водоемите и по-точно участъците от водоемите, където дълбочината на 10 метра от брега надвишава 5-6 метра. Количеството риба не може да бъде критерий за това дали си струва да се купи щека. Щеката винаги има предимство пред директния, там където дълбочината е по-малка от дистанцията на която ловим. Щеката е мощно уръжие на река, първо заради контрола над линията и второ, няма как да изправиш 7 метра директен, ако отгоре ти има върба. А дали си струва, всеки сам си решава. Ако ще се състезаваш, щеката ти дава предимство, иначе удоволствието от риболова може да бъде постигнато по много начини.
iddqd
Аватар
plamen_lv
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:11
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Мнение от plamen_lv »

Abe az 7teka 4e 6te si vzema 6te si vzema ama tva e za tiq koito se 4udqt da se po orqntirat malko :lol:
Аватар
plamen_lv
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:11
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Мнение от plamen_lv »

Abe az 7teka 4e 6te si vzema 6te si vzema ama tva e za tiq koito se 4udqt da se po orqntirat malko :lol:
Plamen
Мнения: 467
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 17:32
Местоположение: София

Мнение от Plamen »

Виж приятел, ти си описал всичко от твойта гледна точка. В случая сам трябва да прецениш дали да си купиш щека. Никой неможе да го реши вместо теб.
По отношение за карповите щеки, аз лично не съм им фен. И що се отнася за щека от 5,000 лв. Това също е лична преценка. Аз ни бих ги дал, дори и да ги имам.
pero
Мнения: 203
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 15:46
Местоположение: София

Мнение от pero »

Искам да попитам колегата, като си купи шаранова щека ще може ли да задържа с нея на 13 м. на река и защо не пробва каква е разликата с хубава мачова щека. Да не говорим за тежина и баланс.

И защо трябва да се отива в крайности - според мен при малко късмет и благоволение от вносител може да се намери много хубава мачова щека и за около 2000 лв.
Пламен е голям риболовец...!
--------------------------------------
Доброто, което правиш днес,
Ще бъде забравено утре -
Въпреки това, прави добро!
Гост

Мнение от Гост »

Пламенчо lv как можа бе да съчениш такава простотия . Абе чета и се питам , възможно ли е по голяма тъпотия да измислиш , и знаеш ли какво , мисля , че не :lol: :lol: :lol: Много ми е смешно това , че си разбирал от щеки но при Английски условия . Абе приятел , риболова със щека си е класика , и няма значение дали е в Англия или в Каспичан :lol: :lol: :lol: Не не ти определено си решил да ме умориш от смях . Имам чуството , че си чел педесетина статий за щеки и от всяка си писам по малко , но и ти не знаеш защо . А това , че от плувката до върха е 15-20см направо ме хвърли в тъча .не вярвам да си го прочел някъде . Като си купиш щека пробвай да ловиш така и да видим колко пъти ще псуваш и дали въобще ще можеш да я вкараш :lol: :lol: :lol: Не немога просто да отговоря на всичките ти писания , това ще ми отнеме някъде околу 2-3дена :lol: :lol: :lol: Абе , аз ще взема да си го извадя на ксерокс и когато ми е тъжно да се развеселя малко с тея писания :lol: Един съвет , напиши на това писание най отгоре че е ВИЦ :lol: ИНАЧЕ ЩЕ ТИ СПУКАТ ОТ БЪЗИК :wink:
Аватар
ASSENAS
Мнения: 2558
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:27
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Простотии

Мнение от ASSENAS »

Anonymous написа:Пламенчо lv как можа бе да съчениш такава простотия.
Госте,

Пламенчо не го е писал това което те разсмива, но това нема никакво значение. Познавам го това момче и мога да ти гарантирам, че въобще не разбира от щеки. За това и става въпрос. Той се нуждае от помощ при избора си на първа щека а не от коментари.

Дай му съвет ако искаш, па макар и 3 дни да ти отнеме за да се подготвиш.
Мъдроста ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.
Аватар
plamen_lv
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:11
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Простотии

Мнение от plamen_lv »

Bate neznam koi si ama si se obarkal qko !! :twisted: :lol: men nemi pre4i de stavat gre6ki . :wink: Ama pak za tva 4e 3tri dena trebva da mi pi6e6 ti si re6i !!Aide i da ne te e sram da mi pi6e6 pak sega :lol: :lol:
Гост

Мнение от Гост »

Извинявай Пламене , не разбрах , че това творение не е твое , просто се заливах от смях и явно не съм видял какво пише найотдолу . Сори отново . :oops:
Аватар
plamen_lv
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:11
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Мнение от plamen_lv »

Kakto kazah spoko !!!I mi pi6i :wink:
Аватар
plamen_lv
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:11
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Мнение от plamen_lv »

Kakto kazah spoko !!!I mi pi6i :wink:
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от VARHARA »

Абе приятелю ти още ли не си си купил щека . Според мен прекалено много мнения слушаш и ще те объркат , :roll: :lol: Аз преди 4 години като си купувах щека , си хванах автобусчето до Софето и Ивайло Христов жив и здрав да е ме убеди точно за пет минути , какви са предимствата . Затова сабирай паричките и купувай , в движение ще се учиш. Не се колебай а давай смело . Каквато и щека да вземеш до 500лв-600лв все ще е добра за начинаещ щекар :wink: Поне ти ми каза че до толкова пари смяташ до отделиш . Ако искаш нещо по евтино при мен имам едно МИДИ с топ сет тройка оборудвано на 11.50 ама много яка и хипопотам може да извади от водата :lol: :lol: :lol: само за 270лв направо без пари :wink: Ако ли не изчакай да вкарат новите ТУБЕРТИНИТА и ще ти направя оферта . ОК
Аватар
plamen_lv
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:11
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Мнение от plamen_lv »

Mai 6te iz4akam da si vzema na prolet hem 6te po4na rabotav magazina pak i 6te mi pra6tat edni pari i mai togava !!! :
Аватар
plamen_lv
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:11
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Мнение от plamen_lv »

Mai 6te iz4akam da si vzema na prolet hem 6te po4na rabotav magazina pak i 6te mi pra6tat edni pari i mai togava !!! :
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”