въпроси и размисли на начинаещия

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
BIG_BOY
Мнения: 352
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 23:32
Местоположение: Лондон

въпроси и размисли на начинаещия

Мнение от BIG_BOY »

Привет колеги, отдавна чета с интерес спининговата секция и реших че е крайно време и аз да се потопя в този тип риболов. Естествено възниква въпроса от нужното оборудване. Мисля си че пръчката е първото нещо с което трябва да започна и впоследствие според параметрите на сопата да избера макара която да пасва на сопата и да я балансира. Ясно ми е че няма универсална спинингова въдица, ако беше така нямаше да има толкова разновидности с различни параметри, но като аматъор в спининга мисля да започна с нещо с по широки параметри, да покрива по голям диапзон, а пък впоследствие ако се пристрастя ще се развивам и ще си взема подобаващо оборудване.
Реших че за моите нужди ще ме удовлетворява сопа с дължина 2,40 - 2-70. Акцията към която съм се ориентирал е 10-30, 10-40. Ще правя опити да риболовствам на Дунав, Янтра и язовири, като се очаква улова да е кефал, костур, бяла риба, распер, щука, пъстърва.
Наясно съм че определено трябва да направя компромис, зашото самото риболовстване на Дунав и Янтра определя съвсем различни параметри на обурудването - за Дунав по яка сопа с голяма акция а за Янтра сопа с лека акция, но идеята е като начинаещ да взема нещо по-мултифункционално.
Не на последно място изборът на сопа е ораничен финансово, а и като се има превдид че това ще е първа спинарка с която да придобия по детайлна представа за спининга сумата която съм отделил за сопа е от порядъка на 40-50 макс 60лв.
Спрял съм се на следните пръчки:

1.Berkley Cherrywood 2 - 2.70м, 9-28 гр или 2.40м, 8-25гр
2.Тубертини ENY SPIN - 2.40м, 15-40 гр(не я намирам в онлайн магазин)
3.Mikado - Sensual Medium Spin - 2.40м, 5-25гр
4.Focus - Green Dream - 2.40м, 10-40гр
5.SPRO - Precision Universal Carbon Spin 40 - 2.40м, 10-40гр

Ще помоля колеги да споделите отзиви и мнения за изброените сопи, да дадете някакви други предложения и варианти, както и всякакви идеи и съвети са добре дошли. Предварително благодаря :)
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: въпроси и размисли на начинаещия

Мнение от babydoctor »

BIG_BOY написа:а пък впоследствие ако се пристрастя ще се развивам и ще си взема подобаващо оборудване.
А, ще се, ще се - бедна ти е фантазията колко ще се... :D Глей са, ако бях на теб, щях да си вдигна задника и да отида до Сунай - за нема час ще ти реши проблема, просто му покажи изпринтен този пост. Па за некоя бира мое си наемеш и консултант от русенци, нема ти откажат - иначе тук ще те почнем от Гермина, ще те завъртим през Ст Кроа и кой знае къде ще сме след 2-3 страници... :roll: Успех!
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Черито 2 е твоята тояга.
lyuskata
Мнения: 218
Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 16:56
Местоположение: София,Овча Купел

Мнение от lyuskata »

Эдравей колега,TOMAXSHOP е магаэина -AWA-SHIMA е пръта който си вэех аэ,след много обикаляне.270-8-25гр среден строй эа новобранци като нас :wink: много е добьр
НЕ НА БРАКОНИЕРСТВОТО!!!
stenli
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Яну 14, 2009 13:06
Местоположение: Русе

Мнение от stenli »

Добре дошъл колега, спинингът е голяма магия в риболова и общо взето добре си се ориентирал в размера на пръчките.. Най добър отговор на този въпрос биха ти дали доаените в този спорт, градският Павел/ Сестрата / и колегата Димитър Тодоров от Силистра. Аз лично имам две пръчки за спининг 3.00м на Exori и 2.40м. на BERKLEY. От първата съм доволен, добре се държи на Дунав, а втората ми е нова и още не е влизала в бой. Но както е писана много по темата за Дунав най малко 2.70м. е може и по къса зави си от предпочитанията, а за Янтра може и по къса. Аз лично на времето преди години когато се закрастих по този вид риболов ползвах една Джермина на 2.10 и да ти кажа се държеше добре и доста трофейни рибки извади. Но както казах думата имат специалистите. Е много е важо и с каква макара ще риболуваш, въпреки, че съм виждал какви ли не куриози, но това е друга тема. Успех. :fish12:
Аватар
sandista
Мнения: 4210
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 18:48
Риболов: Spinning
Местоположение: Враца/ The "Great" Capital
дал Браво: 101 пъти
получил Браво: 178 пъти

Мнение от sandista »

lyuskata написа: среден строй
? Я разясни,че се заинтригувах и ми се иска и аз да си взема от тези новите ?
Live your life in such a way that when your feet hit the floor in the morning,
Satan shudders & says:"Oh crap....he's awake!!!"

Go Fishing! Leave nothing but steps, take nothing but pictures!
lyuskata
Мнения: 218
Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 16:56
Местоположение: София,Овча Купел

Мнение от lyuskata »

sandista написа:
lyuskata написа: среден строй
? Я разясни,че се заинтригувах и ми се иска и аз да си взема от тези новите ?
нито е бьрэа нито е бавна,полу параболик
НЕ НА БРАКОНИЕРСТВОТО!!!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

sandista написа:
lyuskata написа: среден строй
? Я разясни,че се заинтригувах и ми се иска и аз да си взема от тези новите ?
Абе, универсална, бе, кво толкоз - ти отдавна си ги надраснал... :DМа пак ще му кажа на чиляка - това е като с мацките - не си взимай от Елмаза-та по параметри, а иди, погали, пипни, тръсни, подрусай и тогава...И не се лъжи по теориите кое с кво се балансира, с които ще те залеем, щото тва е твърде относително - един е балансът за моите 68 кг. и 1.70 ръст с /40 може би см. предмишница/, друг е за някой по-ръстов...Абе, иди и виж...И най-вече пипни.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
stenli
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Яну 14, 2009 13:06
Местоположение: Русе

Мнение от stenli »

sandista написа:
lyuskata написа: среден строй
? Я разясни,че се заинтригувах и ми се иска и аз да си взема от тези новите ?
Точно ти ли питаш, що се бъзикаш с колегата, нали си е написал, че е новак в спорта. не всеки се е родил научен.
BIG_BOY
Мнения: 352
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 23:32
Местоположение: Лондон

Re: въпроси и размисли на начинаещия

Мнение от BIG_BOY »

babydoctor написа:
BIG_BOY написа:а пък впоследствие ако се пристрастя ще се развивам и ще си взема подобаващо оборудване.
А, ще се, ще се - бедна ти е фантазията колко ще се... :D Глей са, ако бях на теб, щях да си вдигна задника и да отида до Сунай - за нема час ще ти реши проблема, просто му покажи изпринтен този пост. Па за некоя бира мое си наемеш и консултант от русенци, нема ти откажат - иначе тук ще те почнем от Гермина, ще те завъртим през Ст Кроа и кой знае къде ще сме след 2-3 страници... :roll: Успех!

Ами то така мисля и да направя, защото друго си е наживо да хванеш сопата, да я усетиш, да видиш дали ще ти пасне, дето се казва да ти се лепне на ръката, да се влюбиш в нея и разбира се като я видиш и пипнеш знаеш че това е твоята пръчка, а и никак не е маловажен фактора поне за мен една пръчка да е красива и да те радва :)

Идеята ми е да събера отзиви и мнения - да тая е добра, качесвена или тая е дърво,не струва, а и все пак на първо място са характеристиките и качествата на една въдица. Правя подобно проучване понеже миналата година си взех макара Шекспир - уж добра марка, качесвени неща, а макарата беше третокачествено китайско изпълнение, то на пазара има по добри китайчета без шупли и луфтове. А гореизброените сопи са само част от това което се предлага на пазара, може да съм пропуснал някоя хубава и после ад ме е яд :)
lyuskata
Мнения: 218
Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 16:56
Местоположение: София,Овча Купел

Мнение от lyuskata »

stenli написа:
sandista написа:
lyuskata написа: среден строй
? Я разясни,че се заинтригувах и ми се иска и аз да си взема от тези новите ?
Точно ти ли питаш, що се бъзикаш с колегата, нали си е написал, че е новак в спорта. не всеки се е родил научен.
ЕЕЕЕЕеее нормално е :wink:
НЕ НА БРАКОНИЕРСТВОТО!!!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Пак казвам иди при Сунай, избери си нещата, пък после ги обсъждай тук или на ЛС със Русесилистренските змейове, нема да сгрешиш...Успех. :D Можеш да си сигурен, че никой няма да ти откаже съвет.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
BIG_BOY
Мнения: 352
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 23:32
Местоположение: Лондон

Мнение от BIG_BOY »

joro_olyмпус написа:Черито 2 е твоята тояга.
Натам май клонят везните -2.40м ще ми дойде късичка за дунава, а 2-70 е среден вариянт който мисля ще ме устройва, а и четох добри отзиви за черито
Stenli, то е ясно че ще досаждам на sestrata, но засега не искам да го занимавам с въпроси за сопи, при положение че има толкова изписано, като се обурудвам тогава смятам да му досаждам с въпроси за мепсове, трилове, джигъри, начин на употреба воденето им и т.н :)
stenli
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Яну 14, 2009 13:06
Местоположение: Русе

Мнение от stenli »

babydoctor написа:Пак казвам иди при Сунай, избери си нещата, пък после ги обсъждай тук или на ЛС със Русесилистренските змейове, нема да сгрешиш...Успех. :D Можеш да си сигурен, че никой няма да ти откаже съвет.

Както се казва "Не питай старило, а питай патило" :wink:
stenli
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Яну 14, 2009 13:06
Местоположение: Русе

Мнение от stenli »

Ето чети тук писано лично от Павел/Сестрата/, страхотен материал и смятам, че ще се ориентираш правилно:
http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=5&t=20534
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”