Отново за плетените

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Палавелко
Мнения: 170
Регистриран на: Нед Ное 22, 2009 9:45
Местоположение: София

Отново за плетените

Мнение от Палавелко »

Много пъти е ставало въпрос относно плетените влакна. Какво да изберем за съответния риболов, кой какво предпочита и т.н.
От скромния ми опит, който имам със споменатите освен натрупаните впечатления все повече стават въпросителните, колебанията и вътрешните дерзания.
Тъй като няма как сам да си отговоря на много въпроси и понеже изобщо не съм сигурен дали и в голяма степен аз не бъркам за това все пак се престраших да пусна темата.
Не толкова за това какво влакно да се избере (подобни теми има много) а по-скоро да се споделят впечатления и намерят отговорите на някои въпроси, които ме тормозят. Предполагам някои от тях човъркат и други колеги и за това се надявам да е полезно.

Първите ми стъпки в спининга бяха с монофил. Така и така практикувам и ми харесва лекия спининг и доста дълго време се противях на плетените. Решението да пробвам все се отлагаше но все по-назряваше с оглед повишаването на "сеитбите" по родните водоеми.
Един ден получих подарък ето такова влакно, който подарък по принцип беше предназначен за щучки.

Изображение

Намотах го на макарата с ясното съзнание, че не е съвсем подходящото за лек спининг и с притеснението да не ме тормозят много брадички. Впечатленията и резултата - по-къса дистанция на замятане, много рядко брадички и в пъти, ама много пъти по-малко загубени играчки! И разбира се толкова директното усещане на рибките! Дълго време го използвах без проблеми.
След време купих ето това влакно, което по един или друг начин се оказа налично за мен

Изображение
Изображение

В момента, в който го намотах започнаха проблемите. Всъщност може би не са проблеми а нормално съпътстващи риболова неща. Също така би могло тези проблеми да са заради макара или заради задмакарното устройство, но всъщност ето това са въпросите, които ме тормозят и искам да си ги изясня.

Първо, брадичките се оказаха с пъти, с много пъти повече! Знам, че колкото е по-тънко влакното по-често се случват, но някак си на 10 замятания ми се струва много! Има ли нещо, което би трябвало да знам, да науча и зависещо от мен, за да не се случва толкова често?
Второ, започнах да губя играчки с пъти повече! Не заради големи рибки, а заради закачвания при които дори с монофила съм се справял по-добре и заради бради.
Трето, дистанцията не се подобри значително спрямо първото споменато плетено влакно.
Четвърто, може да е смешно но когато не виждам добре линията ми е дискомфортно.

Така се стигна до днешния ден, когато реших да направя тестове на влакната.
ПаурПрото е с тест 5кг. Оказа се, че държи някъде около 2 кг. Нормално ли е това?
Клаймакса се къса на около 6кг. Т.е. излиза, че едното държи на под половината от написаното а другото горе-долу на половината. Дали трябва да е така? Говорих с колега, който ми каза, че с ПауърПрото куки е изправял! Аз не смея да дръпна, върха беше като се откъсна докато подръпвах един силикон по дъното на Огняново!

Знам, че всеки сам за себе си достига до комфорта и нещата в риболова, които го радват но все пак споделянето на опит и впечатления би могло да даде правилна насока и да спести лутането.
За мен комфортната ситуация е по-директния контакт с рибките, който ми го дава плетеното влакно, но заедно с това по възможност по-малкото сеене (усещането не е гот), което пък ми го дава по-дебелото плетено влакно.
Така в мен се заформя мнението, че ако се ползва плетено влакно е по-добре да е по-дебело - по-малко бради, по малко късания при закачки (разбира се възможно е да не съм попаднал на правилното влакно и за това да е така), а ФК-я повод би решил проблема с плашенето на рибките.
Дали това е правилното решение, дали наистина споменатите проблеми не се дължат не на самото влакно а на нещо друго, което ми убягва?
Иска ми се и да може да се сподели кой какви влакна и в какви комбинации ги използва и каква е честотата на споменатите проблеми? Има ли нещо друго, което може да се прави за да се избегнат, и т.н.

Не знам дали мястото на темата е тук, нека преценят модераторите, но понеже все пак става въпрос за спининг реших да я пусна тук. Ако се прецени нека се премести, където е редно.

---
п.п.
пропуснах да спомена, че тествах и Клаймакс хард ФК повод с тест 10либри. Съвсем си отговаря на написаното!
Та затова реших да пробвам комбинацията с него и Зандер-а.
Аватар
Rachkov
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Дек 10, 2009 10:39
Местоположение: Айтос

Мнение от Rachkov »

Здравей колега. И аз съм от скоро в този риболов и не съм опитен.
Първото плетено влакно с което започнах ми беше подарък,неизвестна марка,плоско.
Макарата с която разполагам е чисто нова и е хубава.
Правенето на бради си беше доста неприятен момент особено когато е в началото на излета ( така че да те изнерви за цял излет), и си беше голяма занимавка с разплитането им, но малко по малко това влакно намаля като метраж (който поначало не беше много ) и един ден с 20 грамова клатушка се разви и доста голяма част от подложката (монофил 0.20) , при което се случи така,че плетеняка си остана във водата заедно с клатушката (след късане)

Купих си Пауър Про 10 либри зелено .

От 20 замятания 10 бради , голямо разплитане - чак се специализирах в разплитането на бради .

Един опитен колега с който бяхме на излет ми каза да махна една от пластмасовите шайбички която е на остта на която се нанизва шпулата.
Още с прибирането си махнах шайбичка (от тънките) ,развих доста влакно и го навих на ново,при което се получи обратен конус - в предната част на шпулата има повече влакно отколкото в задната ,но не прекалено.

От тогава насам съм имал 3 4 пъти малки брадички които се разплитат за секунди . Минали са доста голям брой замятания след корекцията на макарата.

С това влакно имам доста изправени куки - а загубените примамки са вследствие от счупване или изправяне на карабинка и счупване на вирбел.
Fuck the Burger , fuck the Pizza - The best is BANICA
Аватар
overkill
Мнения: 571
Регистриран на: Вто Ное 13, 2007 12:13
Местоположение: Свищов
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 7 пъти

Мнение от overkill »

Колега аз за лек спининг от две години ползвам Лазер Пауър Х 0,07 и за тоя период нямам нито една брада с него и съм супер доволен и от дистанцията която постигам и от здравината му ,ползвам го и с въртележки и с воблери и никакъв проблем !!!
А тва Паур Про дето си си взел най вероятно е било менте !
Поздрави!!
Ходя по каменяци и меткам изкуственяци
http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php?act=idx
http://www.youtube.com/watch?v=vZw220v4YQQ
Аватар
Васил Ламбов
Мнения: 2082
Регистриран на: Пет Апр 11, 2008 23:24
Местоположение: sofia
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Васил Ламбов »

Колега,влакното,което си снимал,Пауара,е грозно менте,за което са характерни брадите!!!При монофила не се усеща така осезаемо,когато влакното е некачествено,но при плетените,няма как да минеш метър!!!Втория важен компонент е макарата,когато тя е качествена,брадите са истинска рядкост.Повярвай ми,аз ползвам доста качествени макари и влакна,бради не съм имал от години.Когато една макара не реди влакното худаво,когато последното се усуква и е прекалено твърдо,то брадите са неминуеми.А когато лошото влакно се усука от първата брада,после следва бис след бис...
Плюсовете и минусите на брейда е друга тема,дъвкана сто пъти,но,ако избереш да ловиш с плетено,никакви компромиси с качеството.В крайна сметка,ако вложиш повече пари,ще ти се върне многократно със спасени примамки и по-резултатен риболов.Важно за отбелязване е,че брейда гние с годините и се износва,не очаквай с една ролка да изкараш повече от две години,особенно,ако ходиш често за риба.Поздрави и успех!
hvani i pusni
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Мнение от mitioto »

Васил Ламбов написа:Колега,влакното,което си снимал,Пауара,е грозно менте,за което са характерни брадите!!!При монофила не се усеща така осезаемо,когато влакното е некачествено,но при плетените,няма как да минеш метър!!!Втория важен компонент е макарата,когато тя е качествена,брадите са истинска рядкост.Повярвай ми,аз ползвам доста качествени макари и влакна,бради не съм имал от години.Когато една макара не реди влакното худаво,когато последното се усуква и е прекалено твърдо,то брадите са неминуеми.А когато лошото влакно се усука от първата брада,после следва бис след бис...
Плюсовете и минусите на брейда е друга тема,дъвкана сто пъти,но,ако избереш да ловиш с плетено,никакви компромиси с качеството.В крайна сметка,ако вложиш повече пари,ще ти се върне многократно със спасени примамки и по-резултатен риболов.Важно за отбелязване е,че брейда гние с годините и се износва,не очаквай с една ролка да изкараш повече от две години,особенно,ако ходиш често за риба.Поздрави и успех!
Аз щях да напиша почти същото, но Васко ме е изпреварил.

Те така е
nafplio
Мнения: 675
Регистриран на: Пон Мар 09, 2009 22:26
Риболов: spinning , fly fishing
Местоположение: Бургас
дал Браво: 109 пъти
получил Браво: 29 пъти

Мнение от nafplio »

Здравейте и аз да споделя 'моята болка' ... Ползвам две спинингарки за риболов. Едната е 'обурудвана' с YGK ( G-Soul PE 1.2 / 14lb - white), а другата с Varivas (Sea Bass Max Power PE 1.5 / 20 lb)
[img][img]http://a.imageshack.us/img843/5200/p8090042.jpg[/img]
By nafplio at 2010-08-29[/img]

... Varivas-a го ползвам за воблери и клатушки - тъй като очаквам по големи рибета да съм си 'застрахован' ... YGK - то го ползвам с бомбард (25-30гр) и силиконка - закупих го в средата на февруари . След като навих YGK - то на макарата и заметнах ... направо останах изумен - дистанция много над тази която постигах с 0.225 и 0.25 мм. монофили ( до към 75 м. ) , така се кефих - никой от тук присъстващите рибари не можеше да ме 'бие' по далекобойност :D
... проблеми с бради - само в началото ( макарата е Shimano Ultegra Advance 4000 C и събра цялата ролка - 150 м. - но май че и идваше малко в повече та след няколко късания - 10 / 15 м. в по малко , брадите 'изчезнаха' ... НО - два три месеца имах незначителни загуби на инвентар (говоря за 2-3 бомбарди със съответните силиконки, вирбели и карабинки ) и всичко това при замятане - плетеняка се къса :evil: ... може би 'напъна' му идваше малко в повечко ... но тук последния месец - не ми се говори - над десетина бомбарди и там каквото се полага :evil: , с две думи 'здрааааво набутване' (тук по магазините 1 брой бомбарда е от порядака на 2.50 -3.50 ЕВРО ) ... Плетеняка е преплакван почти винаги след риболов и последно обръщан - резултат -същия ... Значи или аз не съм подбрал правилното влакно (а все пак е 'марково') - или както каза колегата в по горния пост - БЕЗ КОМПРОМИСИ при избор (покупка) на брейд !!!!! ... BRAID x 8 - с това нямам проблеми (поне за сега :D )
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Мнение от artaks »

nafplio написа:Здравейте и аз да споделя 'моята болка' ... Ползвам две спинингарки за риболов. Едната е 'обурудвана' с YGK ( G-Soul PE 1.2 / 14lb - white), а другата с Varivas (Sea Bass Max Power PE 1.5 / 20 lb)
[img][img]http://a.imageshack.us/img843/5200/p8090042.jpg[/img]
By nafplio at 2010-08-29[/img]

... Varivas-a го ползвам за воблери и клатушки - тъй като очаквам по големи рибета да съм си 'застрахован' ... YGK - то го ползвам с бомбард (25-30гр) и силиконка - закупих го в средата на февруари . След като навих YGK - то на макарата и заметнах ... направо останах изумен - дистанция много над тази която постигах с 0.225 и 0.25 мм. монофили ( до към 75 м. ) , така се кефих - никой от тук присъстващите рибари не можеше да ме 'бие' по далекобойност :D
... проблеми с бради - само в началото ( макарата е Shimano Ultegra Advance 4000 C и събра цялата ролка - 150 м. - но май че и идваше малко в повече та след няколко късания - 10 / 15 м. в по малко , брадите 'изчезнаха' ... НО - два три месеца имах незначителни загуби на инвентар (говоря за 2-3 бомбарди със съответните силиконки, вирбели и карабинки ) и всичко това при замятане - плетеняка се къса :evil: ... може би 'напъна' му идваше малко в повечко ... но тук последния месец - не ми се говори - над десетина бомбарди и там каквото се полага :evil: , с две думи 'здрааааво набутване' (тук по магазините 1 брой бомбарда е от порядака на 2.50 -3.50 ЕВРО ) ... Плетеняка е преплакван почти винаги след риболов и последно обръщан - резултат -същия ... Значи или аз не съм подбрал правилното влакно (а все пак е 'марково') - или както каза колегата в по горния пост - БЕЗ КОМПРОМИСИ при избор (покупка) на брейд !!!!! ... BRAID x 8 - с това нямам проблеми (поне за сега :D )
Кажи нещо за този "красавец" Туина??? Как се справя?Превъзхожда ли много стария модел?
Успех...
Аватар
sandista
Мнения: 4210
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 18:48
Риболов: Spinning
Местоположение: Враца/ The "Great" Capital
дал Браво: 101 пъти
получил Браво: 178 пъти

Мнение от sandista »

nafplio ,
Това е един от недостатъците на прекрасните ИГК - старее бързо !
Имай предвид,че белия е доста по-здрав и издържа сезон и нещо ( като го обърнеш). Имам 10 , 12 , 14 и 16лб от него и всичките се захабяват за 5-6 месеца ( връткам доста блесни).
Жълтия Г-соул е супер за постигане на дистанции , но оня ден при връзнването на ФК се скъса 4 пъти. Като рязахме поне 10 м ... Миналия сезон лових с такъв 14лб и изпуснах 2 хубави риби на брега ( скъса ми се в краката) и загубих ценни примамки и отиде в кофата.
WX8 e супер , но само за воблери. Тънак, мек, кастингов и изключително здрав ! За блесни - не става !
;)
Live your life in such a way that when your feet hit the floor in the morning,
Satan shudders & says:"Oh crap....he's awake!!!"

Go Fishing! Leave nothing but steps, take nothing but pictures!
nafplio
Мнения: 675
Регистриран на: Пон Мар 09, 2009 22:26
Риболов: spinning , fly fishing
Местоположение: Бургас
дал Браво: 109 пъти
получил Браво: 29 пъти

Мнение от nafplio »

artaks написа: Кажи нещо за този "красавец" Туина??? Как се справя?Превъзхожда ли много стария модел?
Успех...
Какво да ти кажа колега,не съм въртял много макари (още съм новобранец в спининга :D ) , доволен съм , не ми е правила никакви проблеми (макар че голям рибок не съм вадил още с нея :cry: ) върти си много плавно , доколкото съм чувал от колеги тези модели са си малки тракторчета та не вярвам да има проблем .. Стария модел даже на картинка не помня да съм го виждал (или поне не съм разбрал :lol: )
sandista написа: Имай предвид,че белия е доста по-здрав и издържа сезон и нещо ( като го обърнеш)
и аз за белия говоря колега..В момента съм го обърнал ,но макарето (с ИГК-то) съм го оставил в 'почивка'.. Ползвам само TWIN-на с Варивас-а и го въртя ту на едната сопа ту на другата .., просто ме е страх вече да не загубя още някои такъм :roll:
...Скоро (и с нетърпение) очаквам нова сопа и смятам да си взема друг плетеняк но задължително ще е "BRAID x 8" от VARIVAS / SUNLINE /YGK от порядъка на PE 1.0 - 1.5 , задължително ще търся дистанция - та ако предложите някой :wink: , ще се ползва за воблери и вътележки (мисля така ги наричате - но не за блесни) , макар че от няколко дни ми е влязла 'муха' в главата с тези кастингови пръти и мултита та да видим - ще пада шоу ако си заприходя и такъв такъм :lol:
Палавелко
Мнения: 170
Регистриран на: Нед Ное 22, 2009 9:45
Местоположение: София

Мнение от Палавелко »

overkill, Васил Ламбов, mitioto,
Първата мисъл, която и на мен ми хрумна беше тази, но някак си магазина и парите, които оставих в него никак не кореспондираха с нея, или поне не ми се искаше. Разбира се това само по себе си не е гаранция за нищо и за това исках да "сверя часовника" с колеги, които са ползвали същото влакно.
Надявах се някой колега да има същото влакно и да е правил тестове.

sandista, един сезон бързо ли е!!!
Всъщност, възможно ли е за един излет влакното да се протрие и като се погледне на светло цялото да е "настръхнало" от стърчащи власинки?



п.п.
Имах подозрение, че и макарата може да е виновна защото доста често влакното минава между ролката на бигела. Напоследък обаче толкова свикнах с този недостатък, че почти винаги поглеждам къде е и тогава въртя.
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Мнение от wertus »

Палавелко написа:...Всъщност, възможно ли е за един излет влакното да се протрие и като се погледне на светло цялото да е "настръхнало" от стърчащи власинки?......
Напълно е възможно. Погледни в магазина на Манията(даже направо по-добре в сайта http://www.powerpro.com/ ) как изглежда истинското Пауърпро и го сравни с твоя....разликата е очевадна, при менте никога не знаеш кво е качеството, сигурно е само че е доста ниско...
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Аватар
fn1p
Мнения: 818
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 21:27
Местоположение: Хасково
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 34 пъти

Мнение от fn1p »

Палавелко

Кажи с каква макара ловиш и предполагам,че ще ти изясним питанията.Започнах с : Lazer - Elite Braid - отврат,но все пак нямах нито една брада,но много бързо изчуря,горе долу е здраво,след това си купих ПауърПро менте за 15-20 лева,за парите ми хареса,пак нямах бради,но се къса лесно,след това си купих,Оригинално ПауърПро,нямал съм нито една брада и е много здраво,за следващият сезон пак такова ще си взема.
Палавелко
Мнения: 170
Регистриран на: Нед Ное 22, 2009 9:45
Местоположение: София

Мнение от Палавелко »

Макарата е AbuGarcia ST1000.
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Я и язе да се умешам у темата. ПП ми носят само и единствено от Щатско мои приятели и то на няколко пъти. Резултата е, че сигурно и у Щатско вече има ментак. Някои от влакната правеха яко бради, ама последното ми го донесе един съфорумец и наистина вече втори сезон нямам проблем с прословутите бради на ПП. Дип, че за щуките предимно наблягам на Спайдър. Ако не бяха скъпи блесните и воблерите , НИКОГА не бих използвал плетеняк! :D :wink:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Аз си мисля, че плетените влакна брадясват не от самосебе си, а от макарите... Ловил съм много с ментето на "ПауърПро", като количеството на брадите е било съвсем поносимо, да не кажа изключение.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”