Риболовът през 2011 - проблеми и разсъждения

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
jagger1
Мнения: 3182
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 755 пъти
получил Браво: 1179 пъти

Риболовът през 2011 - проблеми и разсъждения

Мнение от jagger1 »

Здравейте колеги от всички региони на БГ.
Позволявам си да пусна тазитема, защото нещо става през 2011 г. с риболовът в БГ. Има и изключения, но те са повечето като картина на стената сред голи стени. Следих доста теми през периода м. юни до този момент (м.ноември) през тази година и ми прави впечатление, че за доста водоеми в Софийско, а и за доста водоеми в останалите региони (без платените), рибата проявява изключително слаба активност. Много от нас завършиха през този сезон (особено през м. октомври и м. ноември) своите излети с пълно КАПО. Това личи от много постове в отделните теми. Лично за мен, от около 30 излета през сезона (твърде малко през тази година :( ), мога да се похваля само с два или три излета, които не ме направиха пълно КАПО. Вярно, че повечето от излетите ми са на един и същи водоем (около 80%), но за водоема съм сигурен, че в него има рибите, които търсих. Просто, рибите не бяха активни през този сезон и трудно се лъжеха. Изпробвах всякакви методи на риболов: тролинг, на плувка, на дъно, спининг от лодка, спининг от брега, мухарка, булдо, съчетано "плуване" на различни видове примамки - естествени и изкуствени ..... Не иска пустата му риба (с малки изключения и само в определени дни) и не иска. Като чета постовете на колегите през същите периоди - същите мъки.
Какво става тази година? Хайде малко да обменим инфо и да анализираме и КАПО-то, и успехите - по периоди и ако може и по конкретни условия на риболовните излети. Вярвам, че темата ще бъде полезна за всички: и за начинаещи, и за напреднали, и за майсторите. Нека да сведем спамовете до минимум (то без майтап и закачки не може да мине :lol: ), ама нека да анализираме с общи усилия какво става. Мисля, че наистина тази година (поне за мен) нещо не е наред с активността на рибата. Аз практикувам риболов от 50 години. Такова чудо не ми се е случвало за цял един сезон! Благодаря на всички, които биха споделили искрено мнението си. :drinkers:
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Re: Риболовът през 2011 - проблеми и разсъждения

Мнение от Pedro »

jagger1,
Абсолютно точен и навременен въпрос.
Аз си го задавах доста често през този риболовен сезон (Юни до днес)
Мислех, че положението е такова само по р.Дунав, но явно е повсеместно.
И това е доста интересно.
Търсех местни причини, но изглежда има нещо по-глобално...
Не, че нямам уловени риби - имам мерни от 5-те най-представени хищници в Дунав:
сом, щука, бяла риба, распер..даже и костур (най-много), но на фона на миналата година това бледнее...
Аз ако съм калпав спинингист (и дънар time to time), какво да кажем за другите - нали наблюдавам и следя положението от Видин до Силистра.Някакви слаби изключения има, но те се броят на пръсти и не са представителни.
Това - нивото пада, нивото се дига, водата е бистра, водата е мътна, ония от Джердап си играят с нивото, беше много топло -изведнъж стана студено и т.н. не е причината...имало го е всяка година в една или друга степен и дори в по-драстични рамки.
Но до някакво заключение не стигнах.
Мисля, че надали ще се изясни нещо.Липсват глобални наблюдения назад във времето по такива въпроси в България.
А, че стана нещо тази година както си го описал - стана.
Ще е добре ако се открехне завесата защо стана така.
Мен постоянно ме преследват умни мисли... но аз съм по-бърз от тях
Аватар
jagger1
Мнения: 3182
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 755 пъти
получил Браво: 1179 пъти

Re: Риболовът през 2011 - проблеми и разсъждения

Мнение от jagger1 »

Аз забелязах, че през този сезон (от юни до ноември), за един определен водоем, който наблюдавам от 40 години, рибата тази година не мръдна от дълбочините (с много малки изключения). Или, ако трябва да съм по-точен, държеше се (и продължава да се държи - до преди две седмици, последни наблюдения) през цялото време в дълбочините между 5 и 12 метра (при макс. дълбочина във водоема 12 метра за тази година). Дистанцията (масовата за повечето риби) от брега е над 70-100 метра (пак в дълбочините). В крайбрежната ивица се засичаха само в определени участъци определени видове риби (предимно миролюбиви), и пак на места, в които преобладаваха дълбочините близо до брега. Наблюденията ми са от редовни излети, включително и с използването на сонар, с обхождане на цялата крайбрежна зона, както и на дълбоките зони през целия сезон - за конкретния водоем. Риба има - активност - не. Особено на хищниците.
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Риболовът през 2011 - проблеми и разсъждения

Мнение от sleepwalker »

Ако наистина рибата в България е пасувала през по-голяма част от годината, това обяснява от части защо от как се хванах със спининга (5-6 месеца) 95% от излетите ми са капо! :lol:
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
Павлин Калайджиев
Мнения: 1096
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 23:53
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 64 пъти
получил Браво: 473 пъти

Re: Риболовът през 2011 - проблеми и разсъждения

Мнение от Павлин Калайджиев »

При мен положението е същото! 60% от излетите ми са капо и според мен, всичко си има логично обяснение. Като започнем от глобалното затопляне (декември месец е все пак, но термометрите си показват все 12-14 градуса), минем през хилядите мрежи, герими, токове и бомби, всичко това оказва силно влияние върху поведението на рибите във водоемите (колкото и малко да са останали те). Рибата е все по-мнителна към всеки обект цопващ във водата до нея. Силно се надявам, че през новата година положението ще е по-добро, но ако трябва да бъда честен, се съмнявам! Дано петицията, която връчихме на ръководните органи да доведе до някакви конкретни действия, иначе ще ни очакват все по-лоши времена...
www.starividri.org
.................................
Go Fishing!
Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Риболовът през 2011 - проблеми и разсъждения

Мнение от babydoctor »

Павлин Калайджиев написа:Силно се надявам, че през новата година положението ще е по-добро, но ако трябва да бъда честен, се съмнявам!
Е, поне по-лошо няма как да е - хванал съм въдица 55 - 56 -та година, по-слаба година от тази не помня. :evil:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
jagger1
Мнения: 3182
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 755 пъти
получил Браво: 1179 пъти

Re: Риболовът през 2011 - проблеми и разсъждения

Мнение от jagger1 »

Мисля си, че маловодието и липсата на дъждове през сезона също си казаха думата, ако това не е и основната причина за слабата активност на рибоците и придържането им в дълбоките слоеве. Няма приток на свежа вода, няма кислород. Няма дъждове - няма опресняване на повърхностните слоеве и пак, по-малко кислород. Нещо друго също ми направи впечатление през тази година, за водоема, който наблюдавам от десетилетия: До миналата година имаше много едри водорасли (над 2 метра по височина. Тази година се развиха само онези - лигавите по дъното. "Широколистните" водорасли изобщо не се развиха. Почти ги нямаше, или бяха само на отделни зони и то много дребни. А те също произвеждат кислород. Това съм забелязал за този сезон.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Риболовът през 2011 - проблеми и разсъждения

Мнение от naso »

Нека да не омаловажаваме и така важното за риболова подреждане на планетите през изминалата година. Особено влиянието на Марс и Юпитер :roll:
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Риболовът през 2011 - проблеми и разсъждения

Мнение от esox22 »

Основен проблем си е маловодието.След това замърсяването и променения климат.Сезоните станаха все по шантави.Рибата трябва да се размножава и нараства всяка година в различно време.
Освен това ценните риби трудно се размножават и плевелните доминират.
По реките - горчивки, псеударазбори - няма големи кефали и сомчета да ги усвоят.
Оромен ресурс от миди и охлюви - черен амур почти не се зарибява.
По водемите - дребни бабушки,каракудки, костурчета - няма кой да ги яде.
По блата купчини от водорасли - тук там по някой бял амур.
Рибата просто е презадоволена с храна и се храни нощем когато не я безпокоят.
Нищо не е същото.
Споменавате за нулеви излети.Знаете ли, че преди време по Струма - лятото, единственият шанс да се хванат няколко средни кефала на блесна е да се лови между 5:00 и 7:00 сутринта - после всичко свършва.
Остава да си пожелаем наслука през 2012.
:fish3:
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Риболовът през 2011 - проблеми и разсъждения

Мнение от naso »

esox22 написа:Споменавате за нулеви излети.Знаете ли, че преди време по Струма - лятото, единственият шанс да се хванат няколко средни кефала на блесна е да се лови между 5:00 и 7:00 сутринта - после всичко свършва.
Аз, да си призная честно, това не го знаех, но ми се струва като че ли имаше повечко риба май :roll:
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Риболовът през 2011 - проблеми и разсъждения

Мнение от Doktor-5 »

С радост мога да заявя, че за мен, миналата година бе уникална от към риболов! Единственните ми слаби риболови бяха трите снимани през лятото филми с Хоби ТВ. Не съм отчитал улов средно по-малко от 7-8кг на излет. Като се почна от зимата по канала в Тръстиково и река Тунджа и завърших отново с около 10кг скобари на Тунджа.
За сега новата стартира значително по-слабо. За първа година пасажите от ез.Мандра не се локализираха за зимуване в устията на р. Тръстиковска и Средецка, това е прецедент, но пък е пълно с невероятна популация от дребна бабушка и костур, които до на есен ще станат по 100гр. забелязах и възпроизводство на шаранчета в ез Мандра, което е повече от радостно, въпреки неконтролеруемия касаплък на "местните Битълси". Точно в края на лятото имаше ненаблюдавана до сега локализация и поведение на рибата, но пък лятото бе много ветровито, а това предизвиква течения във водоемите.
Като цяло мога да кажа, че сладководния риболов по черноморието всяка година е коренно различен. Това естественно е много добре, защото прави риболова интересен.
Мечтата ми е да доживея да видя водоемите ни опазени от разбойници поне за три години. Тогава ще видите резултата от естественната репродуктивност на водоемите ни.
Поздрави и успешна 2012г! :fish2:
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Re: Риболовът през 2011 - проблеми и разсъждения

Мнение от Георги Кръстев »

esox22 написа:Основен проблем си е маловодието..
Мисля, че това е проблема. :(

п.п. За 2011 нямам ни една хваната платика на цонево.Тук там мои приятели закачаха по някоя.Но пак слабо!!!
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Риболовът през 2011 - проблеми и разсъждения

Мнение от Doktor-5 »

Жорко, след м. август на "Чудните" колкото и вода да има платиките са кът. Иди веднага след забраната и пак ще си говорим!
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Риболовът през 2011 - проблеми и разсъждения

Мнение от esox22 »

Първо за климата - предвид затоплянето циркулира повече вода, но това променя въздушните маси и на места имаме наводнения, другаде суши. Това намаля цените видове в цял свят.
Второ добрият риболов е много субективно нещо:
Рибарите по Мисури приемат сома за единствената добра риба и правят риболов само на него.Но реката всяка година ляга по - късно и те отчитат все по лоши сезони.Шараните и белите амури се водят вредни риби, никой не ги яде и почти не ги ловят.
Ако се окажете Юли месец по блатата покрай Мисури или Мисисипи(те им викат creek),
с една въдица на плувка с подходяща стръв и без захранка. За един ден можете да хванете над 20 шарана между 2 и 6 кг. белите амури отделно.За което американците ще ви кажат: You make carp fishing.Intersting.
Ако хванете нещо над 600 г. на Щъркелово гнездо или Панчарево - вие сте герой.
За пръв път като се сбъсках с американският риболов си зададох въпроса - ами ако и хубавите жени идват като шараните - лесно и по много - дали нещата ще имат същия вкус :D :D
Таке, че нещата опират до гледна точка, ситуация, нашето настроение и това какво всъщност искаме и какво получаваме.
Наслука!! :fish3:
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Re: Риболовът през 2011 - проблеми и разсъждения

Мнение от wertus »

esox22 написа:...
За пръв път като се сбъсках с американският риболов си зададох въпроса - ами ако и хубавите жени идват като шараните - лесно и по много - дали нещата ще имат същия вкус :D :D....
Ееееее това е правилно съждение! Браво колега, знаеш ли колко отдавна имам такива мисли да сравнявам отношенията мъже-жени с риболовните тактики.....и стигнах до извода е, че ако имаш естествена стръв и необходимото количество захранка, ще уловиш доста голям брой женички. Затова преминах към изкуствените примамки....в риболова де :D :D :D :D Просто ми писна от количество и реших да премина към качество :wink: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”