Пещерен сбор Източни Родопи 2012

Разправят, че не всичко било риболов.
Аватар
stflyfisher
Мнения: 285
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:08
Местоположение: Планината - Хасково - Пловдив - София - Планината
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Пещерен сбор Източни Родопи 2012

Мнение от stflyfisher »

Пещерен сбор Източни Родопи 2012

28 април 2012 г. - 1 май 2012 г.
с. Самовила, община Крумовград

Пещерен клуб към ТД “Аида” Хасково и Община Крумовград организират:

Проява: Пещерен сбор “Източни Родопи” 2012
Дата на проявата: От 28.04.2012г. До 01.05.2012г.
Място на проявата: с. Самовила, община Крумовград

Настаняване: с. Самовила, община Крумовград на палатки подсигурени от самите участници
Необходима екипировка: За хоризонтални пещери (лична)
Изхранване: за сметка на участиците
Необходими условия: Всички участници да имат Медицински преглед и застраховка, неудовлетворяващи това изискване участници няма да се допускат. Представят се в деня на регистрация

Специални ограничения:
- Поради това че пещерите за посещения попадат в Защититена местност “Рибино” РИОСВ – Хасково допуска посещение на групи до 5 човека под контрол и ограничение, така че регистрацията на участниците ще е задължителна за изпълнение на ограничителните условия
- Забранено е паленето на огън, поради което е препоръчително всички участници да си носят газови котлони и други пособия за изхранване, за които такъв не е необходим
- Препоръчително е всеки да си предвиди торба за отпадъци и да складира създалите се такива в нея, след която да прибере и изхвърли на подходящо място извън мястото на лагеруване

Транспорт: за сметка на участниците
Заявка: За по-добрата организация на мероприятието, МОЛЯ изпратете ни на e-mail pkaida@mail.bg или pkaida@abv.bg в срок до 20 април заявка за вашето участие с брой участници. Заявката с нищо не Ви задължава, просто ще помогне да организираме по-добре нещата за Вас

Програма:
28.04.2011г.
Пристигане и регистриране на участниците в пещерен сбор “Източни Родопи” на мястото на лагеруването – до с. Самовила . Координати на лагера: С 41.41044, И 25.49170.
Ние препоръчване пътуване през Момчилград, тъй като пътя е по-добър.
За пътуващите с влак има такъв до с. Подкова (виж картата). Ако ще пристигнете с влак , моля информирайте организаторите.

29.04.2011г.
08.00-10.00 часа:
Пристигане и регистриране на участниците в пещерен сбор “Източни Родопи” на мястото на лагеруването – до с. Самовила. Откриване на сбора.
10.00-17.00 часа: Посещение на обекти в района. Изследване на перспеткивни въртопи Доизследване на пещерите и проверка за евентуални продължения. Снемане на GPS-координати и снимки на входовете за попълване на данните в Главната картотека на БФСп
17.00-19.30.00 часа: Почивка и вечеря
19.30-22.00 часа: Свободна програма

30.04.2011г.
09.00-17.00 часа: Посещение на обекти в района. Доизследване на пещерите и проверка за евентуални продължения .. Снемане на GPS-координати и снимки на входовете за попълване на данните в Главната картотека на БФСп. Теренни обходи.
17.00-19.30.00 часа: Почивка и вечеря
19.30-22.00 часа: Свободна програма

01.05.2011г.
09.00-10.00 часа:
Закриване на сбора
10.00-11.00 часа: Отпътуване на участниците

Разказ за сбора от миналата година :
http://www.speleo-bg.com/lang-bg/news/5 ... -q---.html" onclick="window.open(this.href);return false;

И малкo оснимки :
https://picasaweb.google.com/1060443085 ... 275/yNMwGI#" onclick="window.open(this.href);return false;

Какво друго може да видите наоколо:

- Монумента на Света Богородица в Хасково
Най-високата в света статуя на Света Дева Мария с Младенеца е издигната с почит, любов и признателност към Божията майка. Монументът е открит през 2003 г. с водосвет от митрополит Арсений. През 2005 г. е вписан в книгата Световните рекорди на Гинес, а от 2009 г. е и в листата на Стоте национални туристически обекта на България.

- Църквата Успение Богородично в с. Узунджово, община Хасково
“Успение Богородично” е най-голямата селска църква в България. Тя по удивителен начин съчетава в себе си елементи от християнството и исляма. Построена като християнски храм, през 1593 г. е била унищожена от Османската империя. На нейно място е издигната джамия - част от огромен, приличащ според летописците на крепост керван сарай, чийто централен вход е запазен и до днес. В началото на 20 в. Турция връща имота на България и тогава започва преустройството на джамията в църква.

- Гробницата в село Александрово, община Хасково
Гробницата край с. Александрово датира от IV в. пр. Хр. и е един от най-ярките паметници на тракийската култура. Открита е през 2000 г. от прочутия археолог Георги Китов (1943 - 2008 г.). Внушителните й размери я нареждат сред най-монументалните гробници по българските земи. Изключително добре запазените стенописи обогатяват с нови данни представите ни за тракийските религиозни обреди, култове, въоръжение, бит и облекло.
През 2009 г. в непосредствена близост до гробницата отвори врати Музея на тракийското изкуство в Източните Родопи. За построяването му народът на Япония дари близо 3 милиона долара. Огромният комплекс бе открит лично от японския принц Акишино и президента на България Георги Първанов.

- Пещера “Дядо Дулйовата дупка”, община Хасково
Намира се близо до гробницата в село Александрово и желаещите участници на сбора могат да я посетят.

- Светилището на Орфей при с. Татул
Несъмнено край Татул бе открит най-старият в Тракия хероон – светилище на обожествен владетел. Последните археологически проучвания сочат, че става дума за самия Орфей – прочутия тракийски певец и герой, легендарен покровител на Родопите.
Комплексът е един от най-величествените мегалитни паметници по българските земи. Състои се от древно езическо светилище и средновековна крепост. Централното и най-високо място се заема от изсечен в скалата гроб, до който води тържествено стълбище – символичен гроб на Орфей, за да бъде той посредник между небето и земята, между боговете и хората.
По време на разкопките от 2004-2007 г. на Татул бяха открити цял кръг от огнища – олтари, върху които са извършвани жертвоприношения и възлияния на боговете. В пепелта им археолозите намериха стотици предмети, свързани с древните култове, сред които част от златна маска, подобна на откритите на времето от царските гробници на Микена, глинени човешки идоли, съдове за пиене на свещено вино, навершие за жречески жезъл както и множество кости от жертвоприношенията.
Повече информация за обектите може да получите от сайта на Туристически информационен център Хасково: http://www.haskovo.com" onclick="window.open(this.href);return false;

п.п. Всеки е "Добре дошъл"
BORN TO FISH
forced to work
Публикувай отговор

Обратно към “РиболОФФ”