помощ за двигател

Минава, големият кораб минава ...
jorko
Мнения: 26
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 19:25

помощ за двигател

Мнение от jorko »

Здравейте, колеги имам лодка 3,40 дълга, 174 широка и балони 47см, надуваем кил и твърдо алуминиево дъно.Какъв двигател е необходим за да излиза на глисаж с двама човека?Според вас дали да си взема нов 5-6 кс или втора употреба 10кс и знаете ли някъде да има читави мотори втора употреба?Също да попитам каква скорост(приблизително) може да вдигне с 5кс мотор с двама човека?
Последно промяна от jorko на Нед Мар 02, 2014 9:29, променено общо 2 пъти.
jorko
Мнения: 26
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 19:25

Re: помощ за двигател

Мнение от jorko »

Също да попитам каква скорост(приблизително) може да вдигне с 5кс мотор с двама човека?
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: помощ за двигател

Мнение от Tedo »

Ако си сам и си под 100кг, ще излизаш на глисаж с 5-6кс (евентуално ще трябва да седнеш напред и да ползваш удължител) и ще се движиш с 20-25кмч.
С двама човека ще ти трябва минимум 8 (по-добре 10кс).
Максималната скорост без глисаж за надуваема лодка 340-360см е 12-13кмч, но това е много вреден за двигателя режим (с голямо натоварване) - разумната скорост е на средна газ около 9-10кмч...

Втора употреба двигател - желателно да е купуван в БГ и да има документи (хем да знаеш реалната възраст, хем произхода... Защото доста колеги пострадахме от кражби).
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: помощ за двигател

Мнение от gele kapaciteto »

Колега требе и да се съобразяваш дали си с колесар или не , ако се налага след всеки риболов да я намачкваш и да разнасяш ДВГ то напред назад се ослушвай и за килата , все пак до 6кс са с вграден и горе долу харчат 1/2 по малко , по нагоре вече раснасяш туба , парите са двойни и килограмите са x2 повече .
Всичко зависи колко пари си готов да похарчиш ( може да не ти се дават , за което никой няма да те вини ) , и все пак ако кажеш какъв риболов практикуваш ( или си решил да практикуваш ) няма да е зле :tup:
П.П. Гледам питаш за 5кс , по добре да е 6 кс ако е от малкия клас.
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
jorko
Мнения: 26
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 19:25

Re: помощ за двигател

Мнение от jorko »

90кг съм и имали голяма разлика между 5 и 6кс по принцип мисля да я използвам за влачене но по някой път нали трябва да се придвижиш от точка а до точка б за по кратко време
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: помощ за двигател

Мнение от yankosan »

Ако сте двама си за 10 :tup:
Аз съм с 3м.8к. :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: помощ за двигател

Мнение от Emo-83 »

Моя съвет за тази лодка е 15к.с.Но виждайки финансовите ограничения,по-малко от 9.9к.с. не взимай.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: помощ за двигател

Мнение от svetoslav7704 »

За двигател 6кс не си и помисляй ако не си сам.Освен това са едноцилиндрови,шумни и доста тресат на ниски обороти.Минималния мотор е 8кс,но ако не сте над 170-180кг общо двамата.Ако сте по тежки, 9.9 задължително.Ако сте над 200кг и с багаж, и 9.9 няма да ви стига.Аз имам 9.9 но сме доста леки с колегата, 140кг общо тегло и лодката 330алуминиево дъно, излиза с половин газ на глисаж и поддържа глисажа с една трета от газта.Като кача втори човек с по голямо тегло около 100кг, иска две трети от газта и половин газ за поддържане на глисаж.Общо взето за моторите под 15кс всеки килограм е от значение,вятъра и вълните също.
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: помощ за двигател

Мнение от gele kapaciteto »

yankosan написа:Ако сте двама си за 10 :tup:
Аз съм с 3м.8к. :wink:
Янич , все пак требе да се отбележи че с 3м гуменяк 2ма на глисаж с 6 коня не става , докато с 3.50 става (всичко опира до площа на лодката ) въпреки че относно глисажа много бъркаме и това ми го обясни един морски . При нас по скоро се нарича бързо придвижване а не глисаж .
Возил ме е с 4.15 корито с 50 км в час в морето , както бях споменал некаде щех да се н..с..а от страх :lol: :lol: :lol: :lol:
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
kras
Мнения: 55
Регистриран на: Нед Мар 04, 2012 15:45
Риболов: шаран,сом
дал Браво: 1 път

Re: помощ за двигател

Мнение от kras »

Аз имам надуваема лодка 3.60м,с мотор 6к. и излизам на глисаж само когато съм сам и съм към средата на лодката.А ако сте двама и сте под 100кг. на човек,трябва и двамата да сте на носа на лодката,за да излезете на глисаж :D
jorko
Мнения: 26
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 19:25

Re: помощ за двигател

Мнение от jorko »

Ние с колегата двамата сме 170кг значи ще излизаме с 6кс на глисаж така ли?
Аватар
горан
Мнения: 440
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 17:46
Риболов: Тролинг, джиг, кльонк
Местоположение: Казанлък
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: помощ за двигател

Мнение от горан »

jorko написа:Ние с колегата двамата сме 170кг значи ще излизаме с 6кс на глисаж така ли?
Не, колега. Колкото и да те влече към по-малкия двигател, послушай "патило". Всичко под 10 кс. ще е компромис, който ще ти излезе скъп, защото рано или късно ще решиш да сложиш подходящ двигател и този, който сега искаш да вземеш ще отиде в раздел "Продавам" на половин цена. За тази лодка най-подходящ двигател е 15кс., а ако търсиш по-висока скорост дори 20кс.
Успех :tup:
kras
Мнения: 55
Регистриран на: Нед Мар 04, 2012 15:45
Риболов: шаран,сом
дал Браво: 1 път

Re: помощ за двигател

Мнение от kras »

със сигурност ще излезете на глисаж,но трябва и двамата да сте в предния край на лодката.Това означава,че ще ти трябва удължител,за да управляваш.
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: помощ за двигател

Мнение от gele kapaciteto »

горан написа:
jorko написа:Ние с колегата двамата сме 170кг значи ще излизаме с 6кс на глисаж така ли?
Не, колега. Колкото и да те влече към по-малкия двигател, послушай "патило". Всичко под 10 кс. ще е компромис, който ще ти излезе скъп, защото рано или късно ще решиш да сложиш подходящ двигател и този, който сега искаш да вземеш ще отиде в раздел "Продавам" на половин цена. За тази лодка най-подходящ двигател е 15кс., а ако търсиш по-висока скорост дори 20кс.
Успех :tup:

Той рано или късно ще реши че трябва да си вземе и подходяща лодка , но това не значи че като не му се дават пари требе да си седи в къщи .
Според мен лодката по рано че отиде в раздел продавам , а лодките със сигурност падат под 1/2 от цената
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: помощ за двигател

Мнение от svetoslav7704 »

kras написа:със сигурност ще излезете на глисаж,но трябва и двамата да сте в предния край на лодката.Това означава,че ще ти трябва удължител,за да управляваш.
По скоро трябва някой да ги дръпне за да излезнат на глисаж,а после може и да го поддържат само с 6така :mrgreen:Колегата ако не ми вярва ,нека сам си сметне колко коня са му нужни, по съотношението 30кг за конска сила,като не забравя теглото на самата лодка и мотор.
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”