Кеп или Грипер при спининг риболов на щука.

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
ALPHARD
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Ное 12, 2016 17:16
Риболов: Спининг риболов на таранки!!
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 12 пъти

Кеп или Грипер при спининг риболов на щука.

Мнение от ALPHARD »

Тъй като отдавна ходя за щуки и винаги съм се чудил дали е по-удачно да мъкна кеп или грипер.

Според мен кепа има предимство,когато се лови в обрасли водоеми и когато хванеш риба да трябва да нагазиш метър навътре,за да я изкараш.
От друга страна кепа е доста обемист в сравнение с грипа и може да възпрепятства спинингиста в определени ситуации.
Групера от друга страна е доста удобен за носене,но недостатъка му е,че ако е стръмен брега или обрасъл е трудно да се защипе рибата и това може да доведе до доста неприятности.

Моля колегите щукари да изкажат мнение с аргументи,за това кое от двете приспособления е по-добро,на база техният личен опит.
„Каквото нареди дядо Господ, това става. Решил един ден животът на Адама да не бъде толкова дълъг и толкова щастлив и създал Ева.“

Чудомир!
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Кеп или Грипер при спининг риболов на щука.

Мнение от bgfishingmaniac »

Привет моето предложение е по-практично, евтино и леко: Ръчичка. По-малките зад вратлето, а по-големите точно под хрилния капак.
Поздрав!
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Кеп или Грипер при спининг риболов на щука.

Мнение от Д.Граховски »

bgfishingmaniac написа:Привет моето предложение е по-практично, евтино и леко: Ръчичка. По-малките зад вратлето, а по-големите точно под хрилния капак.
Поздрав!
Аз залагам на кепа с магнит на гърба нямам проблеми с придвижването. Зад хрилете съм ял куки из пръстите
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
karaburov
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Мар 19, 2010 13:04
дал Браво: 209 пъти
получил Браво: 288 пъти

Re: Кеп или Грипер при спининг риболов на щука.

Мнение от karaburov »

Той колегата пита.....и после ще си вземе канджа,като в темата за хеви спининг макарата.Не виждам смисъл хората с много стаж в щуколова да си губят времето да му пишат :!:
ALPHARD
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Ное 12, 2016 17:16
Риболов: Спининг риболов на таранки!!
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Кеп или Грипер при спининг риболов на щука.

Мнение от ALPHARD »

karaburov написа:Той колегата пита.....и после ще си вземе канджа,като в темата за хеви спининг макарата.Не виждам смисъл хората с много стаж в щуколова да си губят времето да му пишат :!:
Нещо не те разбрах какво имаш предвид от темата за макарата?

Спрях се на предложението на колегата PAMPASA за Седоната 3000,а колкото до пръчката-в последния момент ми подариха тоз Д.А.М,а ми бяха казали Ексейдж???


http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... SA#p982156

Все пак колегата не е като да не ги лови големите щуки...
„Каквото нареди дядо Господ, това става. Решил един ден животът на Адама да не бъде толкова дълъг и толкова щастлив и създал Ева.“

Чудомир!
ALPHARD
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Ное 12, 2016 17:16
Риболов: Спининг риболов на таранки!!
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Кеп или Грипер при спининг риболов на щука.

Мнение от ALPHARD »

Д.Граховски написа:
bgfishingmaniac написа:Привет моето предложение е по-практично, евтино и леко: Ръчичка. По-малките зад вратлето, а по-големите точно под хрилния капак.
Поздрав!
Аз залагам на кепа с магнит на гърба нямам проблеми с придвижването. Зад хрилете съм ял куки из пръстите
Може ли линк за кеп с магнит за гърба?
„Каквото нареди дядо Господ, това става. Решил един ден животът на Адама да не бъде толкова дълъг и толкова щастлив и създал Ева.“

Чудомир!
Аватар
PAMPASA
Мнения: 1715
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 23:04
Местоположение: София
дал Браво: 183 пъти
получил Браво: 172 пъти

Re: Кеп или Грипер при спининг риболов на щука.

Мнение от PAMPASA »

ALPHARD написа:
karaburov написа:Той колегата пита.....и после ще си вземе канджа,като в темата за хеви спининг макарата.Не виждам смисъл хората с много стаж в щуколова да си губят времето да му пишат :!:
Нещо не те разбрах какво имаш предвид от темата за макарата?

Спрях се на предложението на колегата PAMPASA за Седоната 3000..........
Здравей , колегите са прави - трябваше да си вземеш размер 4000 :idea:

Това съм ти препоръчал в другата тема -
PAMPASA написа:Моето предложение е това :

http://www.voblershop.com/2086/Shimano.Sedona.FE/

в размер 4000 , има приличен "драг" - каквото и да означава това :lol: :lol:

Като цяло много добре сглобена макара ,около Коледа винаги правят 15 % намаление -тоест ще ти струва около 110 лв.

Няма резервна шпула ,но това не е болка за умиране - повечето шпули при този клас макари са взаимозаменяеми.

Аз примерно спрях да нося със себе си резервна шпула на риболов ,ако скъсам повечко метри -винаги имам под ръка - ролка с ново плетено влакно................
п.с. Твърдо грипер - хващане с ръка ( където и да е ), ще доведе до множество проблеми.
Един ден ,ще накарам България да се гордее с мен......
ALPHARD
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Ное 12, 2016 17:16
Риболов: Спининг риболов на таранки!!
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Кеп или Грипер при спининг риболов на щука.

Мнение от ALPHARD »

PAMPASA написа:
ALPHARD написа:
karaburov написа:Той колегата пита.....и после ще си вземе канджа,като в темата за хеви спининг макарата.Не виждам смисъл хората с много стаж в щуколова да си губят времето да му пишат :!:
Нещо не те разбрах какво имаш предвид от темата за макарата?

Спрях се на предложението на колегата PAMPASA за Седоната 3000..........
Здравей , колегите са прави - трябваше да си вземеш размер 4000 :idea:

Това съм ти препоръчал в другата тема -
PAMPASA написа:Моето предложение е това :

http://www.voblershop.com/2086/Shimano.Sedona.FE/

в размер 4000 , има приличен "драг" - каквото и да означава това :lol: :lol:

Като цяло много добре сглобена макара ,около Коледа винаги правят 15 % намаление -тоест ще ти струва около 110 лв.

Няма резервна шпула ,но това не е болка за умиране - повечето шпули при този клас макари са взаимозаменяеми.

Аз примерно спрях да нося със себе си резервна шпула на риболов ,ако скъсам повечко метри -винаги имам под ръка - ролка с ново плетено влакно................
п.с. Твърдо грипер - хващане с ръка ( където и да е ), ще доведе до множество проблеми.
Видях ги и двете макари на живо и единствената разлика е по-голямата шпула на размер 4000,което я прави с 60 грама по-тежка.Просто няма друга разлика,затова реших да взема по-малката понеже няма да я ползвам за тролинг и не ми трябва да навивам повече от 70-80 метра плетено...

Благодаря отново за съвета.
„Каквото нареди дядо Господ, това става. Решил един ден животът на Адама да не бъде толкова дълъг и толкова щастлив и създал Ева.“

Чудомир!
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Кеп или Грипер при спининг риболов на щука.

Мнение от Д.Граховски »

ALPHARD написа:
Д.Граховски написа:
bgfishingmaniac написа:Привет моето предложение е по-практично, евтино и леко: Ръчичка. По-малките зад вратлето, а по-големите точно под хрилния капак.
Поздрав!
Аз залагам на кепа с магнит на гърба нямам проблеми с придвижването. Зад хрилете съм ял куки из пръстите
Може ли линк за кеп с магнит за гърба?
Взимам ги по отделно магнита https://m.aliexpress.com/item/324951616 ... platform=y
Можеш малко моментно лепило да му капнеш за всеки случай.
Кепа не знам от къде го взех, беше отдавна
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Кеп или Грипер при спининг риболов на щука.

Мнение от Д-р Флекс »

Не знам що, сетих се за притчата, в която стадо слепци опипват, и, съответно, описват слона... :lol:
Аватар
Monov
Мнения: 198
Регистриран на: Пон Авг 11, 2014 23:49
Риболов: спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Кеп или Грипер при спининг риболов на щука.

Мнение от Monov »

За дебели щуки в обрасли водоеми или висок бряг те спасява само широк, дълъг кеп, никакви други тъпотии. Гриперът е удобен за дребни и средни по размер щуки, голяма щука отваря калпав грипер от раз. Канджата е за изтръпнали дъртаци като баща ми например, на теб не мисля, че ще ти ходи, аз лично никога не бих ползвал, а и с нея се ограничаваш от към релийз.
ALPHARD
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Ное 12, 2016 17:16
Риболов: Спининг риболов на таранки!!
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Кеп или Грипер при спининг риболов на щука.

Мнение от ALPHARD »

Monov написа:За дебели щуки в обрасли водоеми или висок бряг те спасява само широк, дълъг кеп, никакви други тъпотии. Гриперът е удобен за дребни и средни по размер щуки, голяма щука отваря калпав грипер от раз. Канджата е за изтръпнали дъртаци като баща ми например, на теб не мисля, че ще ти ходи, аз лично никога не бих ползвал, а и с нея се ограничаваш от към релийз.

Канджа никога не съм си мислил да си взимам.Това са словосъчетания на колега от форума,който се прави на интересен на мой гръб.
„Каквото нареди дядо Господ, това става. Решил един ден животът на Адама да не бъде толкова дълъг и толкова щастлив и създал Ева.“

Чудомир!
Аватар
jagger1
Мнения: 3186
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 757 пъти
получил Браво: 1186 пъти

Re: Кеп или Грипер при спининг риболов на щука.

Мнение от jagger1 »

Monov написа:За дебели щуки в обрасли водоеми или висок бряг те спасява само широк, дълъг кеп, никакви други тъпотии. Гриперът е удобен за дребни и средни по размер щуки, голяма щука отваря калпав грипер от раз. .........................
............................................
+1

= = = = = = = = = =
Като си тръгнал за щуки, значи ще търсиш нещо едричко :D . С майтапа до тук.

Моето мнение е, че кепа е за щуки до определен размер. За големи щуки - голям кеп. Има щуки по 40 см, има щуки по 50-60-70 см, има и щуки по над метър. В моята риболовна практика, най-голямата щука, която съм ловил е 5.800 кг. Над метър. Ами имах кеп, ама с кепа не се получи (аз си нося и кеп, и грипер). Получи се с грипера, ама си беше на едната честна дума. Първото защипване изплъзна и само едната спортсменска чест на щуката ми позволи да използвам грипера втори път. Захапа, но на една честна дума. А гриперът го дават, че задържа тегло до 10 кг. Да, ама при животно, което се гъне и се опитва като крокодил да ти отмъсти и 5 кг. са много!!!.
Та накратко:
- За кепа - лично за мен е за предпочитане. Има много предимства пред грипера и ръчния захват. Лошото е, че за щука над 60 см. вече е рисково. Ееее, все пак зависи и от големината на кепа. По-долу съм снимал моя (на колмик с магнит на дръжката).
- За Грипера - добре е да го имаш и него. Зависи от животното, което е уважило примамката ти. Ако кепа не помогне - използвай грипера. Ако и той не помогне - премини на ръчна хватка, но с много внимание, че да няма после операционна намеса.
- За ръчния захват - много колеги го ползват но за едри хищници е доста рисково! Едно обръщане на щуката или изплъзване може да доведе до много сериозни последствия за теб. Не само от зъбите, а най-вече от куките. А за големи щуки, куките не са никак малки!

Та моя съвет е: И кеп (закачащ се на гърба) и Грипер (на колана). Избягвай ръчния захват, дори и да си сигурен. Това е моето мнение. Ти си решаваш.

Аз използвам този кеп (закупен е от Дария - Риболовен свят преди 8 години). Кепът е Colmic с вграден магнит на дръжката. Към магнита има и карабинер. Това, което трябва да добавиш към кепа е една спираловидна джаджа (спираловиден кабел с две карабинки). Единия край - за магнита, другия край - за халката на главата на кепа. Карабинера на кепа (на магнита) - отзад на врата за елека. Това е. Главата на кепа е достатъчно голяма за риби с размер до 60 см. По-големите, нека се хванат, ще ги мислиш на място. те нека се хванат :tup:

Кепа, който използвам аз и съм доволен - купен на цена с врадения магнит и карабинката към магнита за 39 лева. За ориентировка - ако купиш кеп без магнит, само магнита е около 20-30 лева, в зависимост от магазина!!!:
Изображение

Изображение

Магнита с карабинката и дръжката:
Изображение

Изображение

Допълнителната джаджа, която трябва да си монтираш (аз си я купих от китайски сайт за 1.50 $US). Тук по магазините е над 10 лева.
Изображение

Джаджата, монтирана на магнита и кепа:
Изображение

Успех. :tup: :fish15:

п.п.: На последната снимка сега забелязах, че съм закачил карабинката на шнура за карабинката на магнита. Грешен монтаж в бързината. Ама като съм и недоскив :D . Правилното е: Карабинката на шнура - към халката на магнита. Карабинката на магнита да е свободна, за закачане към елека! Сори за грешката на снимката.
Аватар
PAMPASA
Мнения: 1715
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 23:04
Местоположение: София
дал Браво: 183 пъти
получил Браво: 172 пъти

Re: Кеп или Грипер при спининг риболов на щука.

Мнение от PAMPASA »

Имам няколко въпроса към знаещите :

- с какво кепа , показан по-горе - е по-добър от грипер
- удобно ли е да се носи голям (широк) кеп - понякога се изминават километри през всевъзможни храсталаци :roll:
- някой опитвал ли е да разплете воблер ( с няколко тройки )от мрежата на кепа

Елементарен тест на грипер : закачете за дръжката една бутилка с вода ( 10 л.) и няколко пъти силно я изтръскайте ,ако не изпусне - значи това е вашия грипер.
Един ден ,ще накарам България да се гордее с мен......
Аватар
jagger1
Мнения: 3186
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 757 пъти
получил Браво: 1186 пъти

Re: Кеп или Грипер при спининг риболов на щука.

Мнение от jagger1 »

PAMPASA написа: - с какво кепа , показан по-горе - е по-добър от грипер
........................................
Доколкото два отделни уреда с различен начин на боравене могат да се сравняват:
- кепа:
1. Не целиш устата на рибата като снайперист. Едно е да се целиш в десятката с грипа (разбирай устата на рибата) и да дебнеш момента, в който тя е отворена, друго си е да уцелиш целта и в 1-цата (разбирай цялото тяло като захват с кепа). Защо ли бракониерите използват мрежи а не грипери? Това беше майтап :D .
2. Със или без затворена уста, рибата се приплъзва в кепа. Имаш много повече време за реакция и повече моменти, в които да я кепчосаш, особено при по-буйни рибки.
3. Много по-голяма площ на "захват" на рибата, еквивалентна на площта на кепа, както и възможност да контролираш "захвата" преди кепчосването, дори и в странично положение".
4. Не се наранява допълнително рибата от челюстта на грипера! Имал съм случаи на разкъсана тъкан в мястото на захвата, особено при буйни риби. Да не се забравя, че цялото тегло на рибата се поема от челюстта й, в момента на захвата и издърпването й от водата!
При кепа - точно обратното: Теглото на рибата се разпределя по повърхността на мрежата, а не в една точка, както е при грипера!!!
5. Дори при рязко обръщане в момента на кепчосването (захвата), рибата е в кепа.
6. Работи отлично за щуки от 35-40 см. до към 60-70 см. щуки - това е масовия размер!
За по-големи щуки, гриперът е предимство, освен ако някой не е помъкнал кеп с диаметър 1 метър.
7. Позволява странично кепчосване (захват) на рибата. Това последното е във връзка с безопасност от към откачане на примамката от устата, при което при натегнатата бланка примамката излита в страни, а не в лицето!!! И с гриперът може да се направи захват странично, но е много по-трудно.
Има и още, но това стига.
PAMPASA написа: .....................................................
- удобно ли е да се носи голям (широк) кеп - понякога се изминават километри през всевъзможни храсталаци :roll:
............................................
Кепа по-горе е достатъчно голям, за да кепчоса риби до към 60-70 см. и е достатъчно малък, за да седи удобно на гърба. Същевременно много лесно се сваля, благодарение на магнита - само с едно движение на ръката. Спиралното въже осигурява достатъчно свобода, за да се протегнеш и да кепчосаш. Кепът го използвам и за мухарене, и за спининг, и по храсталаци, и по чисти брегове, и с километри, и на 100 метра пробег по суша и по вода. А по реките обикновено са все шубраци. Еее, не трябва да абсолютизирам естествено и да го величая до небесата. Случва се да се закачи в шубрачка, ако е толкова гъсто. Ама на язовир не е страшно. Ама то и грипера все ме ръчка по бедрата. Зависи и от грипера де, ама и най-малкия - зависи къде и как е закачен, или е в джоба. Ако е закачен - барабанче. Ако е в джоба - все нещо ти убива, все нещо пада с него във водата ..... Няма пълно щастие.
PAMPASA написа: .....................................................
- някой опитвал ли е да разплете воблер ( с няколко тройки )от мрежата на кепа
Най-редовно при спинингов риболов. Никакъв проблем с мрежата на този кеп. Изкуствена е. Виж, ако е кеп с рибарско тире - то си е беля. Но с изкуствена корда или силикон няма проблем. Ама той проблема не е в мрежата, а в броя на тройките, щото при повече тройки, не само в мрежата се забиват, ами и по ръцете, и по дрехите. Та - намалете броя на тройките.
PAMPASA написа: .....................................................
Елементарен тест на грипер : закачете за дръжката една бутилка с вода ( 10 л.) и няколко пъти силно я изтръскайте ,ако не изпусне - значи това е вашия грипер.
Да, това върши работа ориентировъчно, но не съвсем. За да е сигурно, че гриперът няма да изпусне - ориентировъчно работи на 70% от посочената на производителя стойност. Влияе и слузта на рибата, влияе и къде сме я закачили (странично или централно) в устата, влияе теглото на рибата, нейното буйно или спокойно поведение, дали веднага ще я поемем с другата ръка или само ще увисне с цялото си тегло на грипера ...... Зависи и от качеството на грипера. Челюстите на грипера също са от голямо значение - дали са по-остри, назъбени или по-закръглени, гладки ..... Много ако.

Та всеки сам си преценява. Аз лично си ходя за щука и с кеп на гърба и с грипер на колана. И пак изпускам :D . Че дори и ми късат пустите му крокодили :D

Поздрави. :fish15:
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”