риболов на клен на река със скакуец

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
blader2
Мнения: 1245
Регистриран на: Пон Май 08, 2006 16:06
Местоположение: София
дал Браво: 85 пъти
получил Браво: 59 пъти

риболов на клен на река със скакуец

Мнение от blader2 »

Здравейте колеги,

Кажете как е най-добре да се направи линията за риболов на клен на река със скакуец?

Предварително благодаря :wink:
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Привет колега. Много "опасна" тема си подхванал. Ако знаеш, колко носталгична е за повечето колеги тази тема....Иначе линията звиси от реката, съответно течението и дълбочината, както и от вида на скакалеца с който ще ловиш... :roll: Дай малко повече инфо, за коя река иде реч, да речеме. :wink:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Ами корда 0.16 , кука 6 номер и хоризонтална плувка (идеално е паче перо), но малка плувка, да не туриш някоя греда 30 см...С това плющиш и ловиш. През лятото от тежест няма нужда.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Ванко
Мнения: 385
Регистриран на: Пон Май 08, 2006 17:32
Местоположение: София

Мнение от Ванко »

Мунчо написа:Ами корда 0.16 , кука 6 номер и хоризонтална плувка (идеално е паче перо), но малка плувка, да не туриш някоя греда 30 см...С това плющиш и ловиш. През лятото от тежест няма нужда.

А как точно ще хвърли без оловце ако лови в средна или по голяма река?
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Аз лично когато съм си на село, ловя със стария си китайски стъклопластов телескоп. Плувката я правя от домашна метла. Двата и края импрегнирам с лепило, за да не я ядат дървоядите и да не пие много вода. Оловото което ползвам е от изолацията на телефонните снопове. Много меко и тънко. Грамажа които трябва да носи плувката е малък, почти нищожен. Тя стой хоризонтално и леко потъва единия и край. Като мяткаш с нея, при падането си тя издава особен звук който побърква клена. Едно особенно "пляс" , "пляс". Не рядко хапе нея , вместо стръвта. Интересно е както си се втораил в плувката и изведнъж, някой дядо клен, изкочи и шумно ти захапе плувката и силно поведе към дъното. Голям екшън е. Линията трябва да е минимално отежнена, за да пропада скакаУеца бавно, наподобяващо естествен начин. Кордата, някога ползвах 0.25 "Силон" ( чешка ). Когато е активен клена, не е наплашен, не са му изрязали дърветата около реката дето се крие и си похапва на воля, ако някоя ВЕЦ - не му променя нивото по 2 на горе и 2 пъти на долу с по 30 см за 24 часа, ако такъв ВЕЦ, не му пуска студена вода целогодишно.... :cry: - то тогава, "клендакът", не го бърка по дебелшката корда. 0.20 или 0.18 качествена корда е добре. Може и без повод. Чичо клен си е доволно лаком за да обръща внимание на това колко е дебел повода. Сега за вида на скакалеца.... От тук идва и големината на куката. Аз лично ползвам 2 вида скакалци. За единия - ( зелен на цвят с жълтичко ) може да се сложи по голяма кука : от 8 - 4 номер, защото е голямшък "скакендера". За другия модел животно за което зная, че кефалеца го много яде и го кльопа та чак го мези, е един бял на цвят с нюанси на слонова кост. Та той е по малък и ползвам куки: от 12 - 8 номер. И за двата вида ползвам само бели куки, предимно "Мустад" с късо рамо и широка основа. Преди ползвах японски куки "Маруто". Много обича скакаУеца да си го похапва:зеления от май до юли а белия от юли до октомври ( стига сланата да не го накара да се зазими по рано ). Някой пичове ловят кефалеца без плувка, само с оловце и скакалче. Този вариант е удачен пролет при леко мътна вода, на места дето водата върти и е с дълбочина повече от метър - два. Малееееееееееееее що нещо написах. Хайде стига, че забравих от къде почнах. :roll:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

А как точно ще хвърли без оловце ако лови в средна или по голяма река?
Много е важно да познаваш навиците на тази риба колега. По кое време на годината, кои места от реката предпопчита.

Зимно време е в тихи и дълбоки учстъци, където има паднали дървета, в клоните им и където има много насъбрани от водата клечки. Също така в заливи под бързообразувал се лед, където може да се крие от напаста наречена - корморан.

Пролетно време излиза от зимните си укрития и започва да се храни активно докато почне да си хвърля хайвера. Обича по топлите участъци от реките в близост до зимните си укрития, защото е още муден и ако се наложи да има къде да се крие. Намира се около щавари и места където може да се крие. По време на хвърляне на хайвера по едрия клен почти не взима, а само лакомия дребосък.

Лятно време неговото местообитание зависи от температурата на водата и кислородното и съдържание. По в началото на лятото, когато водата е все още достатъчно наситена с кислород и е все още сравнително хладна, той се върти около вирове и около препятствия в реката ( бентове, камъни, мостове, паднали дървета, островчета ). Когато почнат жегите и започнат да цъфтят водораслите, кислорода във водата намалява и той се изнася в бързейте и около тях на входа или на изхода на бързея. Там той понася по добре жегата, защото кислорода е повече. В зависимост от големината на рибата зависи в какъв бързей да се търси. Плитък бързей - малка риба, плътен и дълбок бързей - голяма риба.

Есенно време това е малко особен период за клена и метеорологичното време много му влияе. Все пак идва зима и трябва да се охранва за да я издържи. Тогава има дни особенно преди трайно захлаждане, когато кефала яде лудо и слънчеви дни в които само побутва стръвта. Но общо взето това е сезона в който се правят зашеметяващи излети. През това време кефала е по често по повърхността и е зает да събира храна, независимо къде се намира. Може би с изключение на бързейте. Налага се да пести енергия, която ще му трябва за дългата и студена зима.

Това е накратко и е според мен.
Последно промяна от Kentavar на Пон Юли 03, 2006 13:59, променено общо 1 път.
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Sir X
Мнения: 37
Регистриран на: Сря Юни 21, 2006 10:17
Местоположение: София

Мнение от Sir X »

Kentavar, малиииии, само като чета и ръцете ме засърбяват за болонезката ми..... ех, този петък си хващам шапката и отивам да видя кво правят баба и дядо, а там хоп и на Места до Гръцката граница... хаиде че се замечтах
I whish, I whish, I whish, I whish I was a fish
blader2
Мнения: 1245
Регистриран на: Пон Май 08, 2006 16:06
Местоположение: София
дал Браво: 85 пъти
получил Браво: 59 пъти

Мнение от blader2 »

Благодарско за мненията. Този уикенд може да пробвам съветите ви, ако не тръгне на спининга :oops:
Иначе става въпрос за река Искър, ако някой има конкретен съвет за там също ще съм благодарен :wink:
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

Kentavar написа: Някой пичове ловят кефалеца без плувка, само с оловце и скакалче. Този вариант е удачен пролет при леко мътна вода, на места дето водата върти и е с дълбочина повече от метър - два.
E това е най-майсторския риболов. В Лехчево този метод се ползваше обаче през лятото в р.Рибине. Рекичката е широка най-много колкото двулентов път ......за 5 километра от течението има 5 изворчета .....температура зиме-лете почти постоянна ......водата кристална .......водни лилии ......лонгозна гора (въпреки красотата и' хората които им се налага да минават през нея използват неласкавото определение "буедак и пущиняк") :lol: :lol: :lol:
ПРИИИИИИКАААЗКА;)
Та като мине пролетното поръзмътване това беше единствения начин там да се хване клен. И то ако си бил отличник на тактиките. Такова пълзене ,залягане, прикриване зад дръвчета, храстчета и тревички в нито една армия няма;)
Имал съм случей да трябва да хвърля до стъбло на дърво полегнало във водата върху което се препичат две водни костенурки;) - кленче под педя ........и двете костенурки скок във водата ......а аз леви-десни на следващия вир;)
Е аз, както и сега, тогава още се учех .....със олово на линията ми беше по-трудно да хвърлям (много закачки под водата) ......и пусках скакалеца с течението по бързейте към вирчетата .......но тактиката се оказа правилна защото ако имаше някой батко-клен в засада изпреварваше препичаштите се във вира дребосъци.
За влакното си прав .........когато не те е видял и е гладен дебелината няма проблем. 0.25 беше оптималния вариант ....повод не слагах ......предвид многото паднали дървета, клонки, и други закачки се налагаше по-грубичко вадене.
.....не са му изрязали дърветата около реката дето се крие и си похапва на воля, ако някоя ВЕЦ - не му променя нивото по 2 на горе и 2 пъти на долу с по 30 см за 24 часа, ако такъв ВЕЦ, не му пуска студена вода целогодишно....
Защо си се ограничил само до дърветата около самата река ........р.Рибине в момента боледува от изсичането на горите по склоновете около нея. В съчетание с обилните валежи това доведе до невиждани порой. И преди е имало случей да прелее ....но за една нощ да изрови брега и да премести коритото си със 5 метра (височината на брега откъм изровената страна беше станала 2-3 метра) не е било :evil: :evil: :evil:
Докато се оформят нови укрития, докато поизрастат нови водорасли (водни лилии не съм виждал от няколко години), докато се нагоди рибата към новите условия, най-малкото ...докато пребуледува тая рибата и нов порой.
Пролетта бях за таранки ........ми то им нямаше половината люспи :evil:

Бая се поувлякох .....но се самоамбицирах и самоядосах и след малко ще си самосипя една собственопечена ракика......пък дано ми мине.
P.S.
Това че определям това за най-майсторския риболов и обяснявам как съм го практикувал не означава че се причислявам към майсторите. .......най-голямото кленче което съм вадил в Рибине е 30-35см. ........хората които определям като майстори вадеха от там кленове по кило и половина.
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
Grandpa
Мнения: 165
Регистриран на: Чет Юни 30, 2005 0:22
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от Grandpa »

Рибине, скакалец...това буди спомени...
Там за пръв път съм хвърлил въдица и хванах първата си - кротушка на "глист".
Казваш сега била бистра. Аз от повече от 10-15 години не съм ходил там, но тогава имаше свинарници тук там покрай реката и не беше толкова чиста. Пак добре че нямаше химии, каквито сипваха веднъж на 2-3 месеца в Огоста...
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Пак добре че нямаше химии, каквито сипваха веднъж на 2-3 месеца в Огоста...
Сега Огоста е чиста от към химий, защото каквото имаше да трови, вече не работи. Сега замърсяванията са повече органични. Животински и човешки ек.....ти. Поизчисти се реката. Раци се навъдиха през последните години. Кротушката се появи отново след повече от 10 годишна пауза. Огромни пасажи скобар, мрена и морунаж влизат пролет в реката, за да си хвърлят хайвера. Черната мрена си увеличи популацията, а тя е много чувствителна към замърсеноста на водата. Сега враговете на рибата са от друго естество.
Изсекоха се горите по край реката и покрай притоците и. В резултат на което, всичката мътилка от пороите се влива директно и размътва при най- краткия, но силен дъжд. Огромните водни маси при по проливни дъждове, вместо да се попиват от дърветата, сега поради тяхната липса, се стичат директно в реката и променят коритото всеки път. В резултат на което в долното течение на реката се появиха нови острови. Рибата не се задържа покрай бреговете поради липсата на дървета, а седи в средата на реката. ВЕЦ- а в Монтана мени нивото на реката много често, а и студената вода която се изпуска за ВЕЦ - а, ...................та на активноста на рибата. Като сложиме и многото бракониери: токаджий, бомбаджий, мрежари и т.н. картинката никак не става по хубава от преди.
Хайде да не се отплесвам от темата. Идва времето за скакалеца и близката му среща с кефалеца по нашите реки. Жалкото е, че пак почнаха потопите и пак няма да можеме да си практикуваме риболова по реките.......... :cry: Но риболова на кефал със скакалец е прощапулник, за много колеги риболовци. Почти всеки е започнал с този риболов, които е много емоционален, заради темперамента на клена. Пожелавам на колегите, практикуващи този риболов, повече време за него и все приятни емоций. На слука колеги и умната с рибата. :lol: :wink:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
vikik
Мнения: 2789
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:46
Местоположение: София

Мнение от vikik »

Ники, заеби ги тея мъчни техники, тамън започна да усвояваш спининга!
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

Grandpa написа:Рибине, скакалец...това буди спомени...
Там за пръв път съм хвърлил въдица и хванах първата си - кротушка на "глист".
Казваш сега била бистра. Аз от повече от 10-15 години не съм ходил там, но тогава имаше свинарници тук там покрай реката и не беше толкова чиста.
.......сега свинарници няма ......къпините покриха и каквото беше останало от основите им .....или мескалиеросите ги извадиха преди това заради арматурата ....не съм сигурен :lol:
Но природата вече не е същата;) ...и носталгията не е;)
......есенно време е както казва поета:
"а в конце дороге тол, плохост топорами
......и всьо не так, всьо не так как нада"
Относно кротушките .......почти при всяко ходене за таранка (в Огоста) се е обаждала по някоя от местния подвид "тумбаци" :lol: :lol: :lol:
Бях решил да си купувам мухарка ......но нещо ме поразубедихте .......ще се стягат тъкъмите за кленове на скачок :lol: :lol: :lol:
.......е сега като ходя без пушка когато има диви гъски ще патят питомните на съседите :lol:
btw ....един доста дискутиран въпрос на времето из рибарските форуми "По сенките" и "Под моста" .....та да питам за акъл и тука:
Скакалеца как се посавя на куката .....с главата накъде и късат ли му се крилата?
Преди бях привърженик на идеята да си остане със краката и главата да е откъм жилото. Идеята беше да изглежда по есетествено и да е по-безпроблемно засичането (понеже из форумите решишме, че кленовете захапват откъм главата). В Рибине имаше дни в които ако е сдал богу дух дори дребосъците само го побутваха. Като предимство като се замисля мога да добава и че жилото е поприкрито от крачетата. Относно цвета и размера на куките 6-8 (обикновенно каквито имам) и предпочитах черни (но не черен никел а матови ).
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
blader2
Мнения: 1245
Регистриран на: Пон Май 08, 2006 16:06
Местоположение: София
дал Браво: 85 пъти
получил Браво: 59 пъти

Мнение от blader2 »

vikik написа:Ники, заеби ги тея мъчни техники, тамън започна да усвояваш спининга!
Едното не пречи на другото :wink: :D Пък и приятелката да може да лови докато аз хвърлям спининг-а :wink:
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Аз лично скакалеца ( доколкото си спомням :wink: ), го бода през главата и дъто му е на "жилото". Краката ги късам, защото като ги събирам в кибритена кутия, при всяко отваряне да влезе следващия, другите рипат на вън. Да не са луди по 20 - 30 броя в кутийка да седят. Не са като нас хората, в една панелка да се събереме толкова човека на някой купон, па и повече. Това, че е сдал багажа (скакалеца), няма голямо значение, когато клена търси храна, не на самата повърхност, а под водата. Тогава той не се вглежда много. Взима го одма. Однаса го като гладен циганин джанка, ша знаеш. :lol: Става въпрос за много олекотената линия. Минимално отежнена, за да пропада стъвта по естествен начин. Тогава е много привлекателна за клена. Не някоя шамандура 3 грама и нагоре. Оловото минава покрай клена заедно със стръвта, със скороста на див танзанийски глиган в атака. Кефалеца това ще го откаже, особенно когато са много на куп и конкуренцията е голяма. Тогава дребосъка не дава шанс на по едрите. Когато кефала взема на самата повърхност или близо до нея, пак ако са много на куп, взимането е отново агресивно, заради конкуренцията. Ако е капризен и при много бистра вода и рядка риба, то тогава има време да се загледа и капризничи, както и да избира стръвта. Ако е в бързей също не се заглежда много, а бърза да хапне стръвта за да не му избяга.
Така, че според мен няма значение дали е умрял скаклеца или не. Често пъти е кълвало само на главата на скакалеца, която е останала на куката.
Голям писател се извъдих значи.... :roll: :oops:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”