Слухов апарат на Шарана!

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
Stif_1
Мнения: 282
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:00
Местоположение: Габрово

Слухов апарат на Шарана!

Мнение от Stif_1 »

Много ме измъчва този въпрос!!!Дали шарана има слух!!!Най-вероятно има.Но дали е обострен или закърнял???
Шарана без проблеми долавя вибрациите.Шляпане и тропане моментално се отчитат.Но дали говорене от брега се долава на 50-60 метра разстояние и 5-7 метра дълбочина.Аз лично смятам , че не.Би трябвало вълните/трептенията , които излъчваме чрез говорене да се отрязяват от повърхността или ако нещо прониква да не бъде долавяно от шарана.И тей като съм много БОС в тази материя , ще ми бъде приятно да изслушам вашите мнения!!!


Преместена от Риболов на тежко
Майстор Саки
Риболовът е краста!!!
Речник: крастата е болестно състояние, при което, колкото повече чешеш, толкова повече те сърби!!!
stefan
Мнения: 577
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:42
Местоположение: София

Мнение от stefan »

Stif_1, въпросът е интересен, но разширен за слуха въобще на рибите и подхожда за друг раздел от форума. Твърде малко са данните за възможностите на слуха на рибите и още по-малко за шарана. Ако за разпространението, пречупването и отражението на звука нещата са сравнително подредени, то за възприемането на звука от рибите - честотен диапазон, праг на чувствителност, способност за определяне на посоката за звук с честота над 600 херца мненията са противоречиви.
При ъгъл с водната повърхност, по-малък от 77 градуса, звукът изцяло се отразява от повърхността. Когато си нагазил във водата или си в лодка, звукът от човешкия говор с отслабнала стотици пъти интензивност се разпространява във всички посоки и под водата. Достатъчно е да се отдалечиш на брега дори на 50см от водата и звукът и от най-силния вик не може да проникне директно от въздуха във водата. Това обаче не означава, че звукът от крясъци по бреговете или от надути на макс уредби, макар и с десетки пъти допълнително отслабнала интезивност, не прониква в почвата и от там във водата.
От личен опит мога само да кажа, че хранещ се на повърхността в естествени водоеми шаран не се плаши от шепот на брега на разстояние няколко метра, а разхождащи се до самата повърхност шарани усещат стъпки от десетки метри. Няколко пъти съм бил свидетел как водата буквално "завира" от разбягващи се във всички посоки ята толстолоби при гръм от ясно небе.
Аватар
Stif_1
Мнения: 282
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:00
Местоположение: Габрово

Мнение от Stif_1 »

Значи общо взето, това което си мисля е вярно.Звуците почти нямат влияние, докато стъпки и тропания имат.
Благодаря ти адаш!
Наслука :))))
Риболовът е краста!!!
Речник: крастата е болестно състояние, при което, колкото повече чешеш, толкова повече те сърби!!!
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Рано сутрин много пъти съм стигал на метри от шарани, които събират храна на 10см от брега и гърбовете им стоят извън водата. На говор определено не реагират, на движение обаче са като стрели и изчезват веднага. Също така бягат ако тропаш по земята. Пробвал съм да хвърля монтаж със сто грама върху главите им и рибите въобще не реагираха. Пробвал съм да го хвърля по-навътре и бавно да го довлека до тях и тогава доста се страхуват. Но после е по интересното :wink: На плитко като видят монтажа и го заобикалят от 1 метър. :shock:
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
Аватар
Stif_1
Мнения: 282
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:00
Местоположение: Габрово

Мнение от Stif_1 »

И аз съм си правил доста опити.100% при тропане и по солни вибрации напражо се изпаряват.Опитвал съм да викам с цяло гърло и си седят на едно място.Явно , че и вашите наблюдения са същите.
Благодаря ви и наслука!
Риболовът е краста!!!
Речник: крастата е болестно състояние, при което, колкото повече чешеш, толкова повече те сърби!!!
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”